Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 17 listopada 2021, 18:17

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Mistrzowie drugiego planu w grach - najciekawsi NPC dekady

Po głównych bohaterach z gier przyszedł czas na wspominki postaci drugoplanowych. Niby pobocznych, drugorzędnych, ale nierzadko bardzo istotnych dla fabuły, bez których opowiadane historie nie byłyby takie same.

Hanzo Hattori – Nioh

Nioha można by nazwać kolejnym poprawnym reprezentantem gatunku soulslike, ale nie byłoby to sprawiedliwe określenie. Gra studia Team Ninja wyróżnia się na tle konkurencji chociażby mocno slasherowym podejściem do systemu walki, a także... zaskakującym przywiązaniem do faktów i postaci historycznych oraz do japońskiej mitologii. Główny bohater – William Kelley – został przecież zainspirowany innym Williamem o nazwisku Adams, który w XVI wieku pomimo swoich wyspiarskich korzeni zdobył tytuł samuraja.

W Niohu William spotyka na swojej drodze enigmatycznego i zabójczego ninja – Hanzo Hattoriego. Tak, właśnie z tych legendarnych Hattorich. To kolejny bohater historyczny w owym soulslike’u, choć poza imieniem i nazwiskiem niewiele go łączy z jego realnym odpowiednikiem. To mocno przerysowany, „badassowy” samuraj – wyciszony, inteligentny i... dość pomocny. Zauważa on bowiem potencjał w Williamie, trenuje go i przystosowuje do walki na obcym terenie z wszechobecnymi yokai. Co ciekawe, w drugiej części gry Hanzo Hattori powraca w formie bossa, ale gracze nie są pewni, czy ten sam bohater co poprzednio. Ba, mówi się nawet, że to... jego ojciec. Historia oparta na faktach? Raczej mocno fikcyjna opowieść z paroma mrugnięciami okiem i kultowymi samurajami.

Zostało jeszcze 47% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Dariusz DM Matusiak

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

God of War

God of War

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Disco Elysium: The Final Cut

Disco Elysium: The Final Cut

Mass Effect 3

Mass Effect 3

BioShock Infinite

BioShock Infinite

Najważniejsze gry dekady - 17 tytułów, które zmieniły branżę
Najważniejsze gry dekady - 17 tytułów, które zmieniły branżę

Najważniejsze nie znaczy najlepsze. Są gry, które niekoniecznie zapamiętaliśmy my, ale zapamiętała je cała branża gier, a nawet wręcz zmieniła się pod ich wpływem. Oto najważniejsze tytuły minionej dekady.

Bohaterowie dekady - wybraliśmy najciekawsze postaci z gier
Bohaterowie dekady - wybraliśmy najciekawsze postaci z gier

W dobrych grach w większości przypadków wcielamy się w wyrazistych, zapadających w pamięć bohaterów. Prezentujemy więc doborowe towarzystwo jednych z najlepiej wykreowanych głównych postaci z gier ostatniej dekady.