Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 17 listopada 2021, 18:17

Mistrzowie drugiego planu w grach - najciekawsi NPC dekady

Po głównych bohaterach z gier przyszedł czas na wspominki postaci drugoplanowych. Niby pobocznych, drugorzędnych, ale nierzadko bardzo istotnych dla fabuły, bez których opowiadane historie nie byłyby takie same.

Twórcy gier komputerowych coraz częściej stosują zabieg nienarzucania graczowi protagonisty, w którego ten miałby się wcielić, pozostawiając mu swobodę wyboru w mniej lub bardziej szczegółowym kreatorze. Ta sztuczka na szczęście nie dotyczy jeszcze postaci drugoplanowych – nieodstępujących nas przez całą przygodę kompanów bądź spotykanych, choćby przypadkowo i na krótko, NPC.

Czasem wystarczy chwila rozmowy, parę wykonanych questów czy obejrzanych przerywników filmowych, byśmy zapamiętali taką osobę równie dobrze jak herosa, którym sterujemy przez całą rozgrywkę. Niekiedy dopiero ci drugoplanowi towarzysze tworzą z naszą postacią jedyną w swoim rodzaju ekipę lub duet, na którym opiera się cała gra. Kontynuując więc wspominanie tytułów minionej dekady, tym razem prezentujemy jej najciekawszych bohaterów drugiego planu.

JAK POWSTAŁA TA LISTA?

Poniższe zestawienie stanowi uzupełnienie niedawnej listy głównych bohaterów dekady – grywalnych postaci, którymi mogliśmy sterować w wielu pamiętnych dziełach. Tym razem skupiliśmy się na ich towarzyszach bądź spotykanych od czasu do czasu NPC. Oczywiście wybór jest mocno subiektywny i nie wyczerpuje wszystkich zapadających w pamięć kreacji. Kolejność natomiast bynajmniej nie oznacza uszeregowania ich od „najlepszych” do „najgorszych” (czy też na odwrót) w jakimś rankingu.

UWAGA – SPOILERY!

Podobnie jak poprzednim razem, pisząc o bohaterach, nie udało się pominąć wielu fabularnych szczegółów z wspominanych gier. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza przy nieco nowszych pozycjach.

Micah Bell – Red Dead Redemption 2

Wierzę, że są zwycięzcy i przegrani... i nic pomiędzy.

Kumple z gangu bywają jak rodzina, jednak wśród notorycznych złodziei i bandziorów o wiele łatwiej o czarną owcę, która bez skrupułów zdradzi lub wbije sztylet w plecy. Takim właśnie fałszywcem okazuje się Micah Bell, członek gangu Dutcha van der Lindego i towarzysz Arthura Morgana podczas wielu zadań, nie wspominając o obozowej codzienności.

Szybko przekonujemy się, że Micah Bell to taki „szczur” w ekipie, którego toleruje się z konieczności, a nie druh, za którym skoczyłoby się o ogień. Micah zaczyna mieć spory wpływ na kierującego gangiem Dutcha, przekonując go do różnych złych decyzji. Ostatecznie okazuje się głównym antagonistą Arthura i postacią, której na końcu nienawidzimy najbardziej. I tylko z tego powodu zapamiętujemy go na długo, bo bynajmniej nie należy on do grona wzbudzających sympatię pozytywnych bohaterów.

  1. Więcej o grze Red Dead Redemption 2

Solaire z Astory – Dark Souls

O, witaj. Zostanę z tyłu, by wpatrywać się w słońce.

Jeśli w ponurym uniwersum Dark Souls są jakieś luźniejsze momenty, to z pewnością te związane z postacią Solaire’a z Astory. Wszystkim graczom szczególnie zapadł on w pamięć dzięki swojemu wesołemu usposobieniu i wyróżniającym się wypowiedziom. Solaire to wybitny wojownik, który świadomie wybrał zmianę w nieumarłego, by odnaleźć swoje słońce w Lordranie. Zależnie od decyzji gracza Solaire może stać się jego sojusznikiem w walce z końcowym bossem lub obłąkanym przeciwnikiem w jednym z pojedynków.

I choć większość scen z udziałem tego rycerza raczej poprawia humor, jego historia należy do tych bardziej tragicznych i przygnębiających – okazuje się bowiem, że odnalezienie słońca wcale nie wiąże się z odkryciem prawdy objawionej oraz sensu, a staje się pewnego rodzaju odzwierciedleniem dążenia do niemożliwego i niepojętego – apogeum ludzkiego szaleństwa.

  1. Więcej o grze Dark Souls

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

God of War

God of War

Disco Elysium: The Final Cut

Disco Elysium: The Final Cut

Mass Effect 3

Mass Effect 3

BioShock Infinite

BioShock Infinite

Wyniki plebiscytu na Gry Dekady 2011-2020
Wyniki plebiscytu na Gry Dekady 2011-2020

Przedstawiamy wyniki plebiscytu na Gry Dekady 2011-2020, w którym to braliście udział. Znajdziecie tu zarówno całą listę 100 najlepszych produkcji ostatnich 10 lat, jak i parę wartych uwagi statystyk i ciekawostek związanych z rezultatami głosowania.

Najważniejsze gry dekady - 17 tytułów, które zmieniły branżę
Najważniejsze gry dekady - 17 tytułów, które zmieniły branżę

Najważniejsze nie znaczy najlepsze. Są gry, które niekoniecznie zapamiętaliśmy my, ale zapamiętała je cała branża gier, a nawet wręcz zmieniła się pod ich wpływem. Oto najważniejsze tytuły minionej dekady.

Bohaterowie dekady - wybraliśmy najciekawsze postaci z gier
Bohaterowie dekady - wybraliśmy najciekawsze postaci z gier

W dobrych grach w większości przypadków wcielamy się w wyrazistych, zapadających w pamięć bohaterów. Prezentujemy więc doborowe towarzystwo jednych z najlepiej wykreowanych głównych postaci z gier ostatniej dekady.