Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 31 maja 2021, 12:46

autor: Froozyy

Top 100 najlepszych gier z otwartym światem - ranking redakcji

Otwarte światy i sandboxy od lat kuszą nas pięknymi widokami, mnogością aktywności do wykonania i obietnicami kilometrów niezwykłej przestrzeni do poznania. Wybraliśmy sto najlepszych z nich.

8. World of Warcraft (WoW)

World of Warcraft, czyli od lat niezmiennie najpopularniejsze MMORPG na świecie. Być może ktoś z Was zapyta, czy powinniśmy je w ogóle zaliczać do sandboksów? Ależ oczywiście, że tak! To w końcu wielki świat pełen aktywności pobocznych, niezwykłych widoków i miejsc do zbadania.

Świat przepiękny i klimatyczny, stworzony jeszcze na potrzeby serii gier strategicznych Warcraft. Sieciowa produkcja Blizzarda pozwoliła nie tylko na zademonstrowanie terenów tego uniwersum w pełnej okazałości, ale również na powiększenie ich o nowe krainy, postacie i ich historie. Azeroth zachwycają się przecież również ci, którzy w WoW-a regularnie nie grywają.

Zdaniem redakcji

Azeroth to może nie jest przykład najbardziej otwartego świata, ale jako MMORPG spełnia swoje zadanie wyśmienicie. Dzieło Blizzarda, mimo że reprezentuje typ „theme park”, który prowadzi gracza za rączkę, tak przy całych swoich ograniczeniach oferuje ogrom swobody. Dzięki skalowaniu możemy expić (prawie), gdzie chcemy, i niemal nic nas nie ogranicza. Chyba że wrogi przedstawiciel Przymierza, którego musimy stłuc na kwaśne jabłko. For the Horde!

PefriX

7. Horizon: Zero Dawn

Oj, nie zabraknie nam w czołówce ekskluzywnych tytułów na PlayStation 4. Ten co prawda także kilka lat po oficjalnej premierze ostatecznie ukazał się również na komputerach osobistych, ale nie zmienia to faktu, że pierwotnie przeznaczony był wyłącznie na konsole Sony. Mowa oczywiście o Horizon: Zero Dawn, RPG akcji, w którym przenosimy się do dalekiej przyszłości, gdzie ludzka cywilizacja upadła, a panowanie nad zniszczoną Ziemią przejęły maszyny wyglądem i zachowaniem przypominające dinozaury i inne zwierzęta. Gracz wciela się młodą wojowniczkę Aloy, która chce zgłębić tajemnice dawnej cywilizacji.

Akcja Horizon: Zero Dawn toczy się na sporym i zróżnicowanym obszarze pełnym niebezpieczeństw. Trafiamy tutaj na dzikie tereny, rejony zamieszkane przez plemiona ludzi czy starożytne ruiny. Nie brakuje akcji, ciekawych wątków fabularnych, aktywności pobocznych i elementów charakterystycznych dla RPG. Wszystko to tworzy spójną całość i można tu spędzić przynajmniej kilkadziesiąt godzin na świetnej zabawie.

Zdaniem redakcji

Horizon: Zero Dawn to jeden z najładniejszych otwartych światów, jakie pojawiły się w ostatnich latach. To także szalenie oryginalna wizja postpokaliptycznej przyszłości, tak mocno odróżniająca się szarych Falloutów. Zdecydowanie zasłużone wysokie miejsce w rankingu.

Adam Zechenter

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim

Horizon: Zero Dawn - Complete Edition

Horizon: Zero Dawn - Complete Edition

Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima

World of Warcraft

World of Warcraft

Najmniejsze sandboksy - czyli nie zawsze rozmiar ma znaczenie
Najmniejsze sandboksy - czyli nie zawsze rozmiar ma znaczenie

Wśród twórców gier z otwartymi światami panuje wielki wyścig o to, kto zrobi najbardziej gigantyczną wirtualną makietę. Tymczasem serca graczy często zdobywają twórcy, którzy zamiast na rozmiar, stawiają na wypełnienie niewielkich przestrzeni atrakcjami.

Czy w otwartym świecie da się opowiedzieć dobrą historię?
Czy w otwartym świecie da się opowiedzieć dobrą historię?

Znacie to. Wielka mapa, multum aktywności i swoboda działania, a w tle niezapadająca w pamięć fabuła z jakimś tam łotrem, jakimiś tam przyjaciółmi do uratowania i zwrotem akcji, o którym zapominamy po dziesięciu minutach. Czy naprawdę tak musi być?