Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 26 marca 2021, 14:20

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

16 gier, które zrobiono tylko dla Polaków - i nie zna ich nikt inny

Zanim rynek gier się całkowicie zglobalizował, regularnie otrzymywaliśmy niskobudżetowe, hermetyczne tytuły skrojone ewidentnie pod rodzimy rynek, w których spotykaliśmy postacie z polskiej popkultury albo zwiedzaliśmy typowo polskie miejscówki.

Maluch Racer

  1. Gatunek: wyścigi
  2. Data premiery: sierpień 2003
  3. Producent: Play-publishing

Maluch Racer był prekursorem. Na długo, zanim ktokolwiek zaczął śnić o zbrojach dla konia, bonusach do preorderów i innych mikrotransakcjach, Play-publishing oprócz standardowego wydania swojej samochodówki zaoferowało również specjalną wersję rozszerzoną. Przeznaczając na grę niecałe 35 zł zamiast regularnych 20 zł (mówimy o prawie podwojeniu bazowej ceny), oprócz podstawowej gry, w której znalazło się sześć modeli słynnego Fiata 126p i pół tuzina swojskich tras, otrzymywaliśmy również... jedno autko i jedną trasę więcej. Wtedy jeszcze nie rozumieliśmy, że sprzedając taką edycję „deluxe”, producent wykazuje się prawdziwym wizjonerstwem.

Wracając zaś do samej gry, był to modelowy przykład niskobudżetowej produkcji tworzonej z myślą o wypełnieniu konkretnej niszy – w tym wypadku o trafieniu w gusta fanów najsłynniejszego PRL-owskiego cudu motoryzacji. Dostępne w grze trasy były brzydkie jak noc, nawet jak na 2003 rok, ale za to pozwalały pośmigać po swojskich blokowiskach, starówkach czy wsiach. Model jazdy przypominał sterowanie kartonem, ale hej – ważne, jak ten karton wyglądał. Branżowa prasa nie miała dla tej gry litości, co nie przeszkodziło jej w odniesieniu sporego sukcesu... i zapoczątkowaniu całego nurtu produkcji samochodowych.

Sukces Maluch Racera sprowadził na graczy sporo podobnych projektów. Rzeczona pozycja doczekała się dwóch sequeli, na rynku szybko pojawiły się też tytuły żerujące na sentymentach do innych samochodów PRL-u – Poldek Driver, Syrenka Racer, Trabi Racer. Wszystkie łączyło jedno – bardzo niska jakość wykonania.

  1. Więcej o grze Maluch Racer
TWOIM ZDANIEM

Czy chętniej sięgasz po grę, jeśli ma polskie akcenty?

Tak, lubię swojski klimat.
63,3%
Nie, jest mi to obojętne.
36,7%
Zobacz inne ankiety
Maluch Racer

Maluch Racer

Włatcy Móch: Wrzód na dópie

Włatcy Móch: Wrzód na dópie

Chłopaki nie płaczą

Chłopaki nie płaczą

Detektyw Rutkowski - Is back!

Detektyw Rutkowski - Is back!

Sołtys

Sołtys

Rezerwowe Psy

Rezerwowe Psy

Franko: The Crazy Revenge

Franko: The Crazy Revenge

Skoki narciarskie 2003: Polski orzeł

Skoki narciarskie 2003: Polski orzeł

Nie tylko Wiedźmin 3 - najciekawsze słowiańskie gry
Nie tylko Wiedźmin 3 - najciekawsze słowiańskie gry

Lubimy polskie gry - lubimy też gry, które osadzone są w znanych nam realiach. Dlatego dziś postanowiliśmy przyjrzeć się słowińskim produkcjom. A co przez nie rozumiemy - zobaczycie w tekście!

Polskie krapy – gry z Polski, o których lepiej zapomnieć
Polskie krapy – gry z Polski, o których lepiej zapomnieć

W ostatnich latach Polacy pokazali niejednokrotnie, że mają dryg do tworzenia gier wideo. Może to przez to zapomnieliśmy, że od lat 90. ubiegłego wieku wypuściliśmy też sporo tytułów, o których wszyscy – wraz z ich twórcami – wolelibyśmy zapomnieć.

Polskie akcenty w grach komputerowych - Mass Effect, Call of Duty
Polskie akcenty w grach komputerowych - Mass Effect, Call of Duty

Nie tylko produkcje autorstwa rodzimych deweloprów zawierają jakieś nawiązania do Polski. Zdarza się, że twórcy z Zachodu (ale nie tylko) wplatają w fabułę swoich gier różnego rodzaju "polskie smaczki".