Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 9 maja 2020, 11:30

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Nie tylko gwint – najlepsze minigry w historii gier

W większych grach często pojawiają się mniejsze, stanowiąc przyjemne urozmaicenie standardowej zabawy. Wiedźmin 3, GTA czy Mortal Kombat - łączą je prześwietne minigry, o których Wam dzisiaj więcej opowiemy.

W projektowaniu gier komputerowych istnieje patent o nazwie „gameplay loop”, co można przetłumaczyć jako „pętla rozgrywki”. W dużym uproszczeniu jest to seria powtarzalnych aktywności, na wykonywaniu których polega zabawa w danym tytule. W najprostszej strzelance taka pętla może składać się z biegania, celowania, strzelania i skakania. W Pac-Manie – ze zbierania kulek, unikania duchów, pokonywania labiryntów. Im gra bardziej zaawansowana i skomplikowana, tym i pętle w niej zawarte stają się bardziej rozbudowane – ale zawsze gdzieś tam w jakiejś formie występują.

Wszystkie gry na pewnym poziomie sprowadzają się do powtarzania tych samych czynności. Co prędzej czy później, choćby nawet i po kilku tysiącach godzin, w końcu zaczyna nudzić. Dlatego twórcy na różne sposoby starają się swoje pętle urozmaicać. Jedno ze starszych i popularniejszych rozwiązań stanowią minigry – swoiste gry w grach, wyrywające nas ze standardowej rozgrywki i zmuszające do zmierzenia się z zupełnie innymi regułami zabawy. Niektóre są po prostu krótkimi przerywnikami w głównej kampanii, inne przybierają formę oddzielnych trybów aktywowanych z menu głównego. Bywają i takie, które frajdą potrafią przyćmić grę, w której się znalazły. W tym artykule przybliżamy Wam osiem, które powszechnie uważa się za jedne z najlepszych minigier w historii wirtualnej rozrywki.

CZEGOŚ BRAKUJE?

Popełniliśmy niemożliwy do wybaczenia błąd i nie napisaliśmy o minigrze, którą uwielbiasz? Napraw nasze niedopatrzenie i wspomnij o niej w komentarzu.

Seria Resident Evil – tryb Mercenaries

INFORMACJE

  1. Jaka gra: Resident Evil 3: Nemezis, Resident Evil 4, Resident Evil 5, Resident Evil 6
  2. Rodzaj dodatkowej zabawy: oddzielny tryb rozgrywki – w RE3, RE4 i RE5 po ukończeniu głównych kampanii, w RE6 od samego początku

Oryginalne Resident Evil 3: Nemezis z 1999 roku pierwotnie powstawało jako spin-off serii, ale w wyniku pewnych decyzji podjętych przez Capcom „awansowało” do rangi pełnoprawnego sequela. W grze jednak dało się wyczuć mniejszą skalę projektu – kampania fabularna była krótsza i znacznie bardziej zachowawcza od tego, co zaoferowało rewolucyjne Resident Evil 2. Większości fanów łatwiej było wybaczyć grze owe grzeszki, gdy po zapoznaniu się z historią Jill Valentine zainteresowali się dodatkowym trybem Mercenaries.

Bonusowe warianty zabawy nie były nowością w tej serii – już w Resident Evil 2 dostaliśmy całkiem sympatyczny dodatek w postaci 4th Survivor. Tryb Mercenaries w Nemezisie jest od niego bardziej rozbudowany. Pozwala wcielić się w wybranego najemnika pracującego dla korporacji Umbrella (każdy bohater zaczyna z innym zestawem broni i przedmiotów) i przedzierać przez dużą sekcję opanowanego przez zombie miasta Raccoon. Naszym celem jest przetrwanie jak najdłużej, a głównym utrudnieniem – limit czasowy, który można zwiększać, zabijając wrogów i ratując cywili.

Mercenaries doczekało się oddzielnej gry na konsolę przenośną – tym bardziej dziwi fakt, że obecnie Capcom odpuścił sobie dalsze rozwijanie tego trybu. - Najlepsze minigry w historii gier - dokument - 2020-05-09
Mercenaries doczekało się oddzielnej gry na konsolę przenośną – tym bardziej dziwi fakt, że obecnie Capcom odpuścił sobie dalsze rozwijanie tego trybu.

Nastawiona na zdobywanie punktów, bardziej „arcade’owa” formuła zabawy chwyciła i stała się istotnym elementem serii – powróciła w trzech kolejnych numerowanych odsłonach cyklu, za każdym razem w pewien sposób ulepszona. Resident Evil 4 dodało m.in. punktację promującą zabijanie wrogów seriami oraz nagradzającą eliminację największych maszkar. W Resident Evil 5 po raz pierwszy mogliśmy bawić się w najemników wspólnie ze znajomymi w ramach sieciowej i lokalnej kooperacji. RE6 dorzuciło będące symbolem swoich czasów ograniczone czasowo wydarzenia ze specjalnymi nagrodami i dodatkowo płatne mapy DLC. Po drodze tryb ten wyewoluował nawet w oddzielną grę, Resident Evil: The Mercenaries 3D na Nintendo 3DS.

Niestety, w ostatnich latach Capcom zaniedbał fanów tego wariantu rozgrywki. Nie pojawił się on ani w Resident Evil 7, ani nawet w tegorocznym remake’u Resident Evil 3, w którym zdecydowanie pomógłby odeprzeć zarzuty dotyczące krótkiego czasu zabawy.

  1. Więcej o grze Resident Evil 3: Nemezis
  2. Więcej o grze Resident Evil: The Mercenaries 3D

TWOIM ZDANIEM

Która wersja Gwinta bardziej ci się podobała?

Ta z testów beta
52,3%
Ta po aktualizacji Homecoming
30,1%
Nie grałem i nie wiem
17,6%
Zobacz inne ankiety
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Grand Theft Auto III

Grand Theft Auto III

Resident Evil 3: Nemesis

Resident Evil 3: Nemesis

Yakuza 6: The Song of Life

Yakuza 6: The Song of Life

Final Fantasy VIII

Final Fantasy VIII

Metal Gear Solid 3: Snake Eater

Metal Gear Solid 3: Snake Eater

Mortal Kombat: Armageddon

Mortal Kombat: Armageddon

Project Gotham Racing 2

Project Gotham Racing 2

Gry 2020 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku
Gry 2020 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku

Oto zestawienie najlepszych gier 2020 roku, jakie zdążyły ukazać się do tej pory. Artykuł będzie na bieżąco aktualizowany w miarę pojawiania się kolejnych tytułów wartych uwagi.

Gry 2020 roku, na które najbardziej czekamy – wybór redakcji
Gry 2020 roku, na które najbardziej czekamy – wybór redakcji

2020 rok zapowiada się lepiej od obecnego. W najbliższych miesiącach czekają nas premiery takich hitów jak Cyberpunk 2077, Final Fantasy VII Remake czy The Last of Us 2.