Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 29 grudnia 2018, 11:30

autor: Przemysław Zamęcki

Gra we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonuje.

Wielcy nieobecni 2018 roku – gry, na które się nie doczekaliśmy

2018 rok przyniósł nam kilka naprawdę solidnych tytułów, ale nie brak było i takich, na których premierę liczyliśmy, i które zawiodły nasze nadzieje.

Prezentujemy piętnaście gier, które mogły ukazać się w mijającym roku, a którym z różnych powodów się to nie udało. Niektóre z nich już od kilku lat trafiają do podobnych zestawień przygotowywanych przez fanów dobrej rozrywki elektronicznej, niektóre z kolei zapowiedziano na tyle niedawno, że prawdopodobnie nie wzbudzają jeszcze wielu emocji, ale na pewno znajdą licznych amatorów.

CZEGOŚ BRAKUJE?

Lista jest demokratyczna i znalazły się na niej zarówno tytuły multiplatformowe, jak i te skierowane do użytkowników konkretnych platform. Nie znaczy to jednak, że wymieniliśmy wszystkie warte uwagi produkcje. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami, a także podawania w komentarzach swoich typów. Na jakie gry w 2019 roku liczycie najbardziej?

Mount & Blade II: Bannerlord

MOUNT & BLADE II: BANNERLORD W SKRÓCIE

  1. Platforma: PC
  2. Producent: TaleWorlds
  3. Przewidywana data premiery: jeszcze nieogłoszona

Na dwieście lat przed wydarzeniami z gry Mount & Blade: Warband rozgrywać ma się akcja Bannerlorda – pełnoprawnej kontynuacji niezwykle popularnej produkcji, która swego czasu zawładnęła wyobraźnią fanów średniowiecznych opowieści o męstwie i chwale zdobywanej na polach bitewnych. Mount & Blade ukazało się na rynku w 2008 roku, z miejsca stając się wielkim pecetowym przebojem. Gra długo nie dawała o sobie zapomnieć, dzięki modom przenoszącym nas do innych epok historycznych i na wiele różnych sposobów usprawniającym zabawę. Modowalność – oto klucz do sukcesu tej serii, przygotowywanej przez skromną ekipę tureckiego studia TaleWorlds.

„Dwójka” powstaje od kilku ładnych lat, a sama rozgrywka nie będzie różnić się w istotny sposób od tego, co już znamy. Nie zmieni się rdzeń zabawy, odbywającej się na dwóch płaszczyznach. W pierwszej poruszamy się po mapie strategicznej, a w drugiej biegamy po polu bitwy, jednocześnie walcząc i dowodząc oddziałami.

Szarża lekkiej brygady. Ups, nie ta epoka, nie te realia. - 2019-01-02
Szarża lekkiej brygady. Ups, nie ta epoka, nie te realia.

Poszerzeniu ma ulec świat gry, rozbudowane zostaną elementy RPG i fabularna kampania dla jednego gracza, aczkolwiek raczej nie będzie ona obligatoryjna i osoby, które wolą skupić się na starciach oraz zarządzaniu włościami, zyskają wolną rękę. Szczególnie ciekawie zapowiadają się następujące po sobie pory roku i dynamicznie zmieniająca się pogoda. Ciekawe, czy to ostatnie będzie mieć wpływ na przykład na maszyny oblężnicze, których składanie w wilgotne dni było dość kłopotliwe z powodu pęczniejącego drewna. Gdyby jednak katapulty czy trebusze (miotające machiny wykorzystujące przeciwwagę do posyłania pocisków na znaczne odległości) nie mogły spełnić swojej funkcji, zawsze zostaje możliwość zamorzenia obrońców głodem poprzez zastosowanie blokady. To akurat opcja potwierdzona przez twórców.

Czy w 2019 roku w końcu doczekamy się premiery gry Mount & Blade II: Bannerlord? Tego chyba nie wiedzą sami pracownicy TaleWorlds i choć produkcja ta prezentowana jest dziennikarzom przy okazji każdej większej imprezy branżowej, finał prac wciąż może być odległy.

W naszym podsumowaniu sprzed dwunastu miesięcy Mount & Blade II: Bannerlord było najbardziej oczekiwaną pecetową grą 2018 roku, a także najbardziej oczekiwanym tytułem w ogóle, co wymownie świadczy o popularności serii. Dziełu TaleWorlds udało się wyprzedzić takich gigantów jak The Last of Us: Part II (na które notabene nadal czekamy) i God of War.

TWOIM ZDANIEM

Jak sądzisz, Mount & Blade II zadebiutuje w 2019 roku?

Nie
60,9%
Tak
39,1%
Zobacz inne ankiety
Metro Exodus

Metro Exodus

Days Gone

Days Gone

The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

Mount & Blade II: Bannerlord

Mount & Blade II: Bannerlord

Escape from Tarkov

Escape from Tarkov

Final Fantasy VII Remake

Final Fantasy VII Remake

Dead Island 2

Dead Island 2

Ori and the Will of the Wisps

Ori and the Will of the Wisps

Black Mesa

Black Mesa

Halo Infinite

Halo Infinite

Najlepsze gry 2018 roku – wybór redakcji
Najlepsze gry 2018 roku – wybór redakcji

Początek nowego roku to dla nas także czas podsumowań. Spojrzeliśmy więc krytycznym okiem na minione dwanaście miesięcy i wybraliśmy dla Was osiemnaście produkcji, które według nas pozytywnie wyróżniły się z tłumu ciekawych premier.

Wtopy roku – oto 9 największych blamaży 2018 roku
Wtopy roku – oto 9 największych blamaży 2018 roku

Rok w rok branża daje nam co najmniej kilka powodów, by wątpić w dobre intencje wydawców. Minione dwanaście miesięcy nie były niestety wyjątkiem, a niektóre z antykonsumenckich praktyk i idiotycznych decyzji doprowadziły nas do szewskiej pasji.

Wielcy nieobecni 2017 roku – gry, które miały być, ale jeszcze ich nie ma
Wielcy nieobecni 2017 roku – gry, które miały być, ale jeszcze ich nie ma

Rok 2017 był dobry, ale miał być przecież jeszcze lepszy. Ileż to gier miało wyjść przed końcem grudnia, ale wpadło w poślizg i koniec końców odleciało w mniej lub bardziej odległą przyszłość? Oto przegląd 10 najbardziej nieodżałowanych „spadochroniarzy”.

Komentarze Czytelników (24)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
29.12.2018 13:08
blastula
7
odpowiedz
2 odpowiedzi
blastula
29
Konsul
Image

Bannerlord w 2019, tylko o to proszę

29.12.2018 12:09
Shadoukira
1
Shadoukira
42
Pretorianin

Mount & Blade może zadebiutować w 2019 roku, ale raczej jako early access, bo sądząc po wpisach twórców na ich stronie to jeszcze sporo pracy przed nimi zanim ta gra będzie kompletna w 100%. Myślę, że w tej chwili gra jest gotowa na jakieś 50% maks.

29.12.2018 12:25
Jaarvs
1
odpowiedz
4 odpowiedzi
Jaarvs
13
Konsul

Escape from Tarkov, ciekawa gra, która mnie zniechęciła przez społeczność i samych twórców. Na razie wszystko kończy się na obietnicach, w tym roku miała pojawić się open beta i słuch po tym zaginął. Ceny gry są dość wysokie, więc nie mam zamiaru aktualnie ryzykować.
A społeczność? Polecam sprawdzić FB gry i komentarze: jedna negatywna opinia i zostaniecie zwyzywani od noobów i zjedzeni przez fanów.

post wyedytowany przez Jaarvs 2018-12-29 12:26:15
29.12.2018 13:47
Lukas Alexander
4
Lukas Alexander
21
Centurion

Gra jest cały czas w produkcji. Bez przerwy dodają nowe elementy i, rzekomo, optymalizują to co zostało wprowadzone dotychczas.

A co do community? Mam wrażenie, że niepochlebne opinie wypływają z ust osób nierozumiejących założeń rozgrywki. Próg wejścia jest na prawdę wysoki. Bez przerwy giniemy w najmniej spodziewanych momentach. Gra wymaga od nas podstawowej znajomości terenu po którym się poruszamy. Inni ludzie tylko czekają aby nas ograbić przy pierwszej, możliwej okazji (bardzo często są lepiej wyposażeni).

Negatywna opinia to zazwyczaj nic innego, niż chamska próba wylania brudów na głowę developera.
Nie spotkałem się z sytuacją, żeby ktoś został zwyzywany za konstruktywną krytykę, analizę błędów występujących podczas rozgrywki albo prośbę o pomoc.

I wiesz co? To jest bardzo dobre. Nareszcie ktoś stworzył grę, w której musimy zachować zdrowy rozsądek i wystrzegać się ryzykanctwa. W erze komandosów noszących różowe kamizelki albo eksplozji czołgów "zabierających" 25 hp, to co robi BSG jest istnym objawieniem.

29.12.2018 16:01
3
Persecuted
91
Senator

Nareszcie ktoś stworzył grę, w której musimy zachować zdrowy rozsądek i wystrzegać się ryzykanctwa.

W grach to niestety średnio działa. Czemu? Bo zawsze znajdzie się ktoś, dla kogo dręczenie innych graczy jest głównym celem rozgrywki i który jest w stanie zaryzykować wszystkim, co w grze osiągnął na przestrzeni dni czy tygodni, byle tylko ten cel zrealizować... Powód? Bo może i w zasadzie większej motywacji do takiego zachowania mu nie trzeba.

Chodzi mi o to, że budowanie mechanizmów rozgrywki gry sieciowej na założeniach znanych z prawdziwego świata, raczej nie jest najlepszym pomysłem. O ile w prawdziwym życiu stawka jest wysoka (zdrowie i życie), tak w wirtualnej rzeczywistości utracić można jedynie czas i pieniądze, co dla niektórych nie stanowi najmniejszego problemu ani bariery (vide cheaterzy, którzy mimo wielokrotnych banów kupują nowe kopie gry i dalej robią to samo).

Ty możesz więc być rozsądny i robić wszystko "jak należy", ale i tak znajdzie się ktoś, kto wykorzystując swoją przewagę i brak strachu przed konsekwencjami, będzie uprzykrzać ci życie jedynie dla swojej własnej, chorej satysfakcji.

Negatywna opinia to zazwyczaj nic innego, niż chamska próba wylania brudów na głowę developera.
Nie spotkałem się z sytuacją, żeby ktoś został zwyzywany za konstruktywną krytykę, analizę błędów występujących podczas rozgrywki albo prośbę o pomoc.

Ja się niestety spotkałem. Nie w tej konkretnej grze, bo EFT w ogóle mnie nie interesuje, ale z moich obserwacji wynika, że "trudne gry" bardzo często przyciągają elitarystów z kompleksem niższości, którzy najprawdopodobniej rozpaczliwie próbując się dowartościować, rzygają jadem na każdego, kto skrytykuje model rozgrywki czy zastosowane w niej rozwiązania, wyśmiewając jego rzekomą słabość, "casualowość" czy brak skilla i odsyłając krytykującego do grania w gry na "jego poziomie", np. Call of Duty (które w oczach elitarystów jest niegodnym, masowym tworem dla dzieci, casuali i "głupich Amerykanów")...

Nie twierdzę, że zawsze tak jest, ale to niestety częste zjawisko.

post wyedytowany przez Persecuted 2018-12-29 16:09:09
29.12.2018 22:24
Jaarvs
Jaarvs
13
Konsul

Rozumiem, że jest w produkcji, ale pewne obietnice zaczynają rozmywać się z prawdą (open beta), a cena powala.
Co do community, tu się mylisz. To nie są negatywne opinie mające na celu wlać wiadro brudów, to są opinie osób, które grę kupili i narzekają na problemy z grą (problemy z serwerami lub optymalizacją), a w odpowiedzi co dostają od fanów? "Zmień komputer; to dopiero alfa/beta; nie chcesz nie graj; nie umiesz grać". A najlepsze są odpowiedzi (które o dziwo dość często spotykam) "Kupiłeś dostęp do gry, to dopiero beta i jest przywilejem, że możesz w nią grać, więc jak nie chcesz to nie graj, tylko czekaj na premierę"...
Co do całego progu wejścia i rozgrywki. Heh Arma...

30.12.2018 18:54
Lukas Alexander
Lukas Alexander
21
Centurion

Niczego dziwnego w tym nie widzę, naprawdę.
Early Access tak popsuł branżę, że ludzie narzekają na błędy w wersji testowej.
Kupiłeś grę i uzyskałeś dostęp do wcześniejszych testów. Baw się albo czekaj.
Nikt nie ukrywa problemów optymalizacyjnych i kulawej infrastruktury sieciowej.

29.12.2018 12:29
odpowiedz
Revellex
25
Centurion

Crackdown 3 wygląda jak sabotaż :D

29.12.2018 13:08
blastula
7
odpowiedz
2 odpowiedzi
blastula
29
Konsul
Image

Bannerlord w 2019, tylko o to proszę

29.12.2018 14:00
SpoconaZofia
SpoconaZofia
31
Generał

Podobnie Star Citizen zapowiedziany był w 2012 gdzie także dołożyłem cegiełkę i dalej nie ma. Ciekawe czy pobiją Duke Nukem Forever pod względem czasu tworzenia.

07.01.2019 16:27
😂
zanonimizowany1029124
6
Chorąży


SpoconaZofia22

Serio jeszcze się łudzisz XD?

29.12.2018 13:50
😃
odpowiedz
1 odpowiedź
jasam18
31
Chorąży

Nie zgodzę się z Tobą Shadoukira. Nie prezentowali by gry w 50 procentach nie gotowej. Osobiście uważam że jest już te 95% gotowe i wyjdzie w tym roku. Przydało by się jakieś demo. Czekam na to jak na nic innego i nie wiem czy mój blaszak wytrzyma takie dzieło. Na 1 z gameplayów zauważyłem że ciała zabitych znikają i niewiele zostaje. Mam nadzieję ze będzie można to zmienić. Lubię krwawe bitwy i stosy ciał xD

29.12.2018 14:21
Shadoukira
Shadoukira
42
Pretorianin

Ale przecież jedyne co zostało zaprezentowane, to właściwie bitwy, trochę rozmów z npc, mapa świata, niekompletne jeszcze drzewko rozwoju i system tworzenia własnego uzbrojenia.
Prawda jest to spora część gry, ale ja bym powiedział, że to dopiero dobry fundament, a teraz do gry będą dodawane nowe mechaniki, jak system perswazji, system wychowywania potomka, system rozwijania osad, questy i pewnie też jakieś gry polityczne. I oczywiście nie można zapominać o dopracowaniu sztucznej inteligencji, mapy świata, która ciągle jest poprawiana oraz o walce z bugami.
Więc jak widać jeszcze trochę ich pracy czeka. Chociaż może faktycznie przesadziłem, że dopiero 50% gry jest gotowe, ale według mnie z tym tempem rozwoju, to zobaczymy finalną wersje gry gdzieś za 2 lata, a teraz co najwyżej tak jak pisałem wcześniej może dostaniemy early access albo coś w tym stylu.

29.12.2018 14:02
SpecShadow
odpowiedz
SpecShadow
73
Silence of the LAMs

W tym i poprzednim roku czekałem na dodatek do Underrail o nazwie Expedition, dopiero pod koniec tego roku pojawił się na Steamie i GOG ale tylko strona produktu.
Styg wystawia moją cierpliwość na próbę :]

Dead Island 2? Kogo obchodzą kolejne gry z zombiakami?
Ja się pytam "gdzie jest Hellraid"?

post wyedytowany przez SpecShadow 2018-12-29 14:04:42
29.12.2018 15:02
odpowiedz
Lezorat
19
Legionista

Mount & Blade II: Bannerlord obstawiam pod koniec 2020

post wyedytowany przez Lezorat 2018-12-29 15:04:44
29.12.2018 16:53
😈
odpowiedz
jasam18
31
Chorąży

Jeżeli wyjdzie Early Access Bannerlorda to biorę w ciemno.

29.12.2018 16:58
/|\
1
odpowiedz
/|\
8
Konsul

To w końcu Mount & Blade II: Bannerlord czy "Bannerworld"? :-O Autorze artu.

Niestety na M&B bardzo czekałem.
Sądzę jednak że moja zemsta będzie taka iż każdy spóźnialski który zaostrzył mi apetyty "obiecankami - macankami" zostanie przeze mnie nagrodzony zakupieniem gotowego produktu po np. trzech latach. Tak im śpieszono (producentom) tak ten szmal istotny. To będę robił celowo odwrotnie. Zachęcam do tej metody.

29.12.2018 21:40
Maxley
😂
2
odpowiedz
Maxley
50
Naiwny Sceptyk

Gabe-Kontynuacja Half-Life'a zależy od stanu w jakim sprzeda się Black Mesa.

News z następnego dnia-"Black Mesa w większej liczbie nabywców niż GTAV"

30.12.2018 00:20
Shiropi
odpowiedz
Shiropi
17
Centurion

Ja jeszcze czekam na EITR. Gra indie (z tych z pikselową oprawą) w które w ogóle nie gram, ale po tych pokazowych gamepleyach zachęca nawet mnie. Rzekomo miało wyjść w 2016 roku, ale jednak ciągle się to przecięga i teraz na steamie widnieje 2019 jako rok premiery i mam nadzieję, że każdy kto na grę czeka, to teraz rzeczywiście się doczeka.

31.12.2018 00:08
masterpolska1994
odpowiedz
masterpolska1994
48
Pretorianin

Dobrze byłoby, gdyby Bannelord wyszedł w 2019, ale w 2020 też może być.
Zawsze lepiej, żeby twórcy dopracowali swój produkt na 101%, niż żeby gracze dostali bubla.

31.12.2018 12:21
Marder
odpowiedz
Marder
196
Generał

Jeśli chodzi o Escape from Tarkov to elementy RPG praktycznie nie istnieją. Zeszły gdzieś na dalszy plan. Obecnie twórcy skupiają się na nowych mapach i broniach. Wciąż poprawiana jest optymalizacja i wciąż z mizernym skutkiem. Gra jest trudna, przeżywalność niska, świetnie odwzorowane czucie broni i jej zachowanie. Śmiem twierdzić że nic lepszego w tej materii na rynku nie znajdziecie. Dźwięki i klimat robi kolosalne wrażenie. Jednak w tym tempie prac wersji finalnej jeszcze długo nie zobaczymy.

02.01.2019 17:01
odpowiedz
schmeltzero
0
Legionista

Bannerlord i reszty nawet nie patrzę.

02.01.2019 17:41
odpowiedz
jokker89
6
Legionista

Mam wielką nadzieje że black mesa wyjdzie na konsole.

02.01.2019 19:15
Hydro2
odpowiedz
Hydro2
123
Legend

Metro Exodus, Tomb Raider 3 Remake, Black mesa

post wyedytowany przez Hydro2 2019-01-02 19:16:30
04.01.2019 10:50
odpowiedz
Linhael
25
Centurion

Bannerlorda nic nie przebije. Aczkolwiek tak samo jak Final Fantasy VII Remake nie powinny znaleźć się na tej liście dlatego, że są to gry z procesem tworzenia tak długim jak Star Citizen. Nawet sami twórcy nie wiedzą kiedy gra zostanie zrobiona i wydana.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze