Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 29 grudnia 2018, 11:30

autor: Przemysław Zamęcki

Wielcy nieobecni 2018 roku – gry, na które się nie doczekaliśmy

2018 rok przyniósł nam kilka naprawdę solidnych tytułów, ale nie brak było i takich, na których premierę liczyliśmy, i które zawiodły nasze nadzieje.

Prezentujemy piętnaście gier, które mogły ukazać się w mijającym roku, a którym z różnych powodów się to nie udało. Niektóre z nich już od kilku lat trafiają do podobnych zestawień przygotowywanych przez fanów dobrej rozrywki elektronicznej, niektóre z kolei zapowiedziano na tyle niedawno, że prawdopodobnie nie wzbudzają jeszcze wielu emocji, ale na pewno znajdą licznych amatorów.

CZEGOŚ BRAKUJE?

Lista jest demokratyczna i znalazły się na niej zarówno tytuły multiplatformowe, jak i te skierowane do użytkowników konkretnych platform. Nie znaczy to jednak, że wymieniliśmy wszystkie warte uwagi produkcje. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami, a także podawania w komentarzach swoich typów. Na jakie gry w 2019 roku liczycie najbardziej?

Mount & Blade II: Bannerlord

MOUNT & BLADE II: BANNERLORD W SKRÓCIE

  1. Platforma: PC
  2. Producent: TaleWorlds
  3. Przewidywana data premiery: jeszcze nieogłoszona

Na dwieście lat przed wydarzeniami z gry Mount & Blade: Warband rozgrywać ma się akcja Bannerlorda – pełnoprawnej kontynuacji niezwykle popularnej produkcji, która swego czasu zawładnęła wyobraźnią fanów średniowiecznych opowieści o męstwie i chwale zdobywanej na polach bitewnych. Mount & Blade ukazało się na rynku w 2008 roku, z miejsca stając się wielkim pecetowym przebojem. Gra długo nie dawała o sobie zapomnieć, dzięki modom przenoszącym nas do innych epok historycznych i na wiele różnych sposobów usprawniającym zabawę. Modowalność – oto klucz do sukcesu tej serii, przygotowywanej przez skromną ekipę tureckiego studia TaleWorlds.

„Dwójka” powstaje od kilku ładnych lat, a sama rozgrywka nie będzie różnić się w istotny sposób od tego, co już znamy. Nie zmieni się rdzeń zabawy, odbywającej się na dwóch płaszczyznach. W pierwszej poruszamy się po mapie strategicznej, a w drugiej biegamy po polu bitwy, jednocześnie walcząc i dowodząc oddziałami.

Szarża lekkiej brygady. Ups, nie ta epoka, nie te realia. - 2019-01-02
Szarża lekkiej brygady. Ups, nie ta epoka, nie te realia.

Poszerzeniu ma ulec świat gry, rozbudowane zostaną elementy RPG i fabularna kampania dla jednego gracza, aczkolwiek raczej nie będzie ona obligatoryjna i osoby, które wolą skupić się na starciach oraz zarządzaniu włościami, zyskają wolną rękę. Szczególnie ciekawie zapowiadają się następujące po sobie pory roku i dynamicznie zmieniająca się pogoda. Ciekawe, czy to ostatnie będzie mieć wpływ na przykład na maszyny oblężnicze, których składanie w wilgotne dni było dość kłopotliwe z powodu pęczniejącego drewna. Gdyby jednak katapulty czy trebusze (miotające machiny wykorzystujące przeciwwagę do posyłania pocisków na znaczne odległości) nie mogły spełnić swojej funkcji, zawsze zostaje możliwość zamorzenia obrońców głodem poprzez zastosowanie blokady. To akurat opcja potwierdzona przez twórców.

Czy w 2019 roku w końcu doczekamy się premiery gry Mount & Blade II: Bannerlord? Tego chyba nie wiedzą sami pracownicy TaleWorlds i choć produkcja ta prezentowana jest dziennikarzom przy okazji każdej większej imprezy branżowej, finał prac wciąż może być odległy.

W naszym podsumowaniu sprzed dwunastu miesięcy Mount & Blade II: Bannerlord było najbardziej oczekiwaną pecetową grą 2018 roku, a także najbardziej oczekiwanym tytułem w ogóle, co wymownie świadczy o popularności serii. Dziełu TaleWorlds udało się wyprzedzić takich gigantów jak The Last of Us: Part II (na które notabene nadal czekamy) i God of War.

Przemysław Zamęcki

Przemysław Zamęcki

Grał we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonował. Spoczywaj w pokoju przyjacielu - 1978-2021

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak sądzisz, Mount & Blade II zadebiutuje w 2019 roku?

Tak
39%
Nie
61%
Zobacz inne ankiety
Metro Exodus

Metro Exodus

The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

Mount & Blade II: Bannerlord

Mount & Blade II: Bannerlord

Days Gone

Days Gone

Halo Infinite

Halo Infinite

Escape from Tarkov

Escape from Tarkov

Final Fantasy VII Remake: Intergrade

Final Fantasy VII Remake: Intergrade

Dead Island 2

Dead Island 2

Black Mesa

Black Mesa

Ori and the Will of the Wisps

Ori and the Will of the Wisps

Najlepsze gry 2018 roku – wybór redakcji
Najlepsze gry 2018 roku – wybór redakcji

Początek nowego roku to dla nas także czas podsumowań. Spojrzeliśmy więc krytycznym okiem na minione dwanaście miesięcy i wybraliśmy dla Was osiemnaście produkcji, które według nas pozytywnie wyróżniły się z tłumu ciekawych premier.

Wtopy roku – oto 9 największych blamaży 2018 roku
Wtopy roku – oto 9 największych blamaży 2018 roku

Rok w rok branża daje nam co najmniej kilka powodów, by wątpić w dobre intencje wydawców. Minione dwanaście miesięcy nie były niestety wyjątkiem, a niektóre z antykonsumenckich praktyk i idiotycznych decyzji doprowadziły nas do szewskiej pasji.

Wielcy nieobecni 2017 roku – gry, które miały być, ale jeszcze ich nie ma
Wielcy nieobecni 2017 roku – gry, które miały być, ale jeszcze ich nie ma

Rok 2017 był dobry, ale miał być przecież jeszcze lepszy. Ileż to gier miało wyjść przed końcem grudnia, ale wpadło w poślizg i koniec końców odleciało w mniej lub bardziej odległą przyszłość? Oto przegląd 10 najbardziej nieodżałowanych „spadochroniarzy”.