Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Escape from Tarkov (PC)
OkładkaEscape from Tarkov (PC)

Escape from Tarkov PC

EFT

Sieciowa strzelanina z elementami RPG i survivalu. Za powstanie Escape from Tarkov odpowiada rosyjskie studio Battlestate Games, którego członkowie mają za sobą prace m.in. przy takich markach jak S.T.A.L.K.E.R., Mass Effect czy BioShock.

Akcji | FPP | MMOFPS | taktyczne | FPS | elementy RPG | survival | sieciowe | MMO | strzelanki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Escape from Tarkov Premiera PC

wczesny dostęp

28lipca2017

producent: Battlestate Games wydawca: Battlestate Games Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Escape from Tarkov

Destiny 2

Tom Clancy's The Division

Marauders

Escape from Tarkov to sieciowa strzelanina FPS/TPS z elementami RPG oraz survivalu, w której gracze wcielają się w członków dwóch korporacji militarnych, walczących ze sobą na terenie tytułowego rosyjskiego miasta. Za stworzenie gry odpowiada pochodzące z Sankt Petersburga studio Battlestate Games, którego członkowie nie należą do branżowych nowicjuszy, a na swoim koncie mają m.in. grę Contract Wars.

Fabuła

Skandal polityczny doprowadził do wybuchu otwartego konfliktu zbrojnego pomiędzy korporacją Terra Group a władzami Rosji – walki prowadzone są jednak pomiędzy wynajętymi przez nie grupami najemników: USEC i BEAR. Akcja gry rozgrywa się na (docelowo) 11 zróżnicowanych mapach wokół fikcyjnego, rosyjskiego miasta Tarkowa (przedmieścia, centrum itp.), odciętego od świata przez wojska Federacji Rosyjskiej i ONZ. Gracze opowiadają się po stronie jednej z dwóch rywalizujących ze sobą korporacji militarnych i walczą o przetrwanie w pozornie opuszczonych, pełnych rozmaitych niebezpieczeństw lokacjach. Istotną rolę w grze odgrywa też trzecia grywalna frakcja – Scavsi (bandyci, cywile), a podczas zabawy na graczy czeka cała masa misji specjalnych i zadań, które odkrywają nieco historii o przeszłości konfliktu i obecnej sytuacji.

Mechanika

Sedno rozgrywki stanowią fabularne rajdy, podczas których gracze przemierzają i eksplorują daną mapę w ściśle wyznaczonych ramach czasowych. Wykonujemy opcjonalne misje zlecone przez postacie NPC, szukamy cennego sprzętu lub po prostu polujemy na innych graczy. Cała zabawa nie sprowadza się tu bowiem tylko do zadań zawartych w scenariuszu. Jednym z istotnych wyróżników gry Escape from Tarkov jest połączenie questów fabularnych z PvE oraz trybem PvP, przez co nawet zwykłą eksplorację mogą zakłócać nam inne osoby o wrogich zamiarach, czyhające choćby na to, co przenosimy. Strata sprzętu boli tu naprawdę mocno, bo w razie zgonu w czasie rajdu tracimy bezpowrotnie wszystko, co przy sobie mieliśmy. Jednie ubezpieczenie ekwipunku zawczasu może go uratować, o ile żaden gracz się na niego nie skusi.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje oryginalny system rozwoju postaci, który nalicza kilka rodzajów doświadczenia w zależności od typu podejmowanych przez graczy aktywności oraz sprawia, że nieużywana zdolność zostanie przez naszą postać zapomniana. W miarę postępów rozgrywki możemy opanować ponad setkę zróżnicowanych umiejętności, podzielonych na cztery główne kategorie: fizyczne, kognitywne, bojowe i praktyczne. W grze nie zabrakło też oczywiście ogromnych możliwości ulepszania i modyfikowania broni.

Niezwykle istotnym elementem rozgrywki jest także aspekt survivalowy. Okazuje się bowiem, że równie groźnym przeciwnikiem, co najemnicy konkurencyjnej korporacji, jest dla nas przebywanie w otwartym terenie. Kontrolowana przez nas postać może więc zginąć nie tylko od kul przeciwnika, ale także z powodu pozostawionych min, nieleczonych urazów, wycieńczenia lub odwodnienia. Oznacza to, że aby przetrwać, musimy mieć przy sobie zapas niezbędnych leków, apteczek, coś do jedzenia i picia.

Dużą rolę odgrywa też kryjówka gracza, którą można ulepszać w miarę rozwoju swoich umiejętności, dobrych kontaktów z postaciami NPC oraz gromadzenia masy koniecznych do rozbudowy przedmiotów. Kryjówka pozwala na crafting przedmiotów niezbędnych w czasie rajdów lub do zaliczania misji, przyspiesza leczenie, pozwala zarabiać dodatkowe ilości gotówki oraz przetestować posiadaną broń.

Tryby gry

Produkcja studia Battlestate Games to z założenia gra sieciowa, nastawiona na rywalizację i kooperację drużynową w maksymalnie pięcioosobowych zespołach. Podstawowym trybem są fabularne rajdy ograniczone czasowo, w których kilka osób stara się znaleźć wyjście z lokacji, walcząc zarówno między sobą, jak i z przeciwnikami kontrolowanymi przez SI oraz graczami wcielającymi się w bandytów. Drugą opcją są samotne rajdy offline na pustych mapach lub z włączonymi przeciwnikami SI, podczas których nie można jednak zdobywać doświadczenia ani nowego ekwipunku.

Kwestie techniczne

Escape from Tarkov wyróżnia się bardzo dobrą oprawą graficzną, uzyskaną dzięki wykorzystaniu silnika Unity 2019. Twórcy położyli przy tym bardzo duży nacisk na sam realizm rozgrywki, objawiający się w takich elementach, jak szczegółowa balistyka pocisków o różnych kalibrach, fizyka poruszania się z systemem Inertia, a także niezwykle zaawansowane opcje modyfikacji broni.

Ostatnia modyfikacja 27 sierpnia 2023

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Oczekiwania czytelników: 8.5 / 10 na podstawie 1810 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Escape from Tarkov: 18+

Escape from Tarkov Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 2.4 GHz / AMD Phenom II 2.6 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 560 lub lepsza
 • 19 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5 3.2 GHz / AMD FX 3.6 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960 lub lepsza
 • 19 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit