Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 30 kwietnia 2017, 11:40

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Odświeżenie potrzebne od zaraz – remastery i remaki, na które czekamy

Wszyscy na nie psioczymy, ale i tak każdy szybko poda kilka tytułów, które przyjąłby w takiej formie z otwartymi ramionami – remastery i remaki już na dobre zadomowiły się w branży. A my wybraliśmy gry, które chcielibyśmy dostać w wersji odświeżonej.

Wydawanie poprawionych albo skonstruowanych od nowa wersji starych hitów to tradycja w branży gier komputerowych znana od dawna – wystarczy prześledzić losy kolejnych edycji takich dziadków jak Pac-Man czy Pong. Trend ten nasilił się w ostatnich latach, gdy producenci zwietrzyli okazję do zarobienia nieco grosza małym nakładem pracy. PlayStation 3 najpierw zalała fala kolekcji HD gier z poprzedniej konsoli Sony, z czasem zaś to produkcje dedykowane trzeciej konsoli stacjonarnej japońskiego giganta stały się dopełnieniem oferty tytułów wychodzących na jej następczynię.

Sytuacja na konkurencyjnych platformach wygląda podobnie – zarówno w przypadku Nintendo, jak i Microsoftu bez problemu można wskazać wydane w ostatnich latach reedycje wcześniejszych hitów. Nawet na komputerach osobistych, gdzie dzięki mnogości opcji graficznych tytuły mogą dłużej opierać się próbie czasu, pojawiają się świeże wersje starych gier – wystarczy wspomnieć chociażby niedawnego Bulletstorma.

Akurat Bulletstorm: Full Clip Edition nie zapisało się złotymi zgłoskami w dziejach odświeżania gier – klasyka zasługuje na lepsze remastery/remaki. - 2017-04-30
Akurat Bulletstorm: Full Clip Edition nie zapisało się złotymi zgłoskami w dziejach odświeżania gier – klasyka zasługuje na lepsze remastery/remaki.

Gracze lubią narzekać na tę tendencję, zwłaszcza w odniesieniu do pozycji ograniczających zmiany do kosmetycznych, ale tak naprawdę chyba każdy ma przynajmniej kilka dzieł, które dobrze wspomina i których dostosowaną do dzisiejszych standardów wersję sprawdziłby z przyjemnością. Niniejsze zestawienie to właśnie taka lista życzeń, pełna hitów sprzed lat, w które bardzo chętnie zagralibyśmy jeszcze raz. Tytuły dobraliśmy w oparciu o głosy czytelników oraz redaktorów i współpracowników serwisu GRYOnline.pl.

Remaster, remake i reboot

Te trzy bardzo podobne, a tak naprawdę różniące się dość znacząco definicje są często mylone ze sobą, wprowadzając sporo zamętu. Remaster to lekko odświeżona wersja gry, której autorzy delikatnie zmodyfikowali oryginał, najczęściej zwiększając rozdzielczość tekstur i dodając możliwość zdobywania osiągnięć. Przykładami remasterów są Bulletstorm: Full Clip Edition i The Last of Us: Remastered.

Remake to napisana kompletnie od zera przy użyciu współczesnych technologii wersja starszej gry. Remaki mają taką samą albo mocno zbliżoną do oryginału fabułę i odtwarzają klasyczne mechanizmy rozgrywki, dostosowując je do dzisiejszych standardów oraz ulepszając. Przykłady takiego podejścia stanowią Tomb Raider: Anniversary, Counter-Strike: Source czy Crash Bandicoot: N. Sane Trilogy.

Wreszcie reboot to również napisana od zera gra, ale pozwalająca sobie na znacznie większe rozbieżności w stosunku do oryginału, najczęściej ignorująca jego fabułę i wprowadzająca alternatywną historię. Przykłady to Tomb Raider z 2013 roku oraz Mirror’s Edge: Catalyst.

Grand Theft Auto: San Andreas

W chwili debiutu San Andreas wyciskało wszystkie soki z PlayStation 2. Dziś grę odpalają telefony komórkowe. - 2017-04-30
W chwili debiutu San Andreas wyciskało wszystkie soki z PlayStation 2. Dziś grę odpalają telefony komórkowe.
W SKRÓCIE:
  1. Rok wydania oryginalnej wersji: 2004
  2. Producent: Rockstar North
  3. Szansa na powstanie reedycji: nikła

Dyskusje nad najlepszą częścią GTA ery trójwymiarowej trwają od lat. Otwierająca cały okres „trójka” minimalnie przegrywa z konkurencją – z Vice City, które przede wszystkim zachwycało klimatem, oraz z San Andreas, sandboksem, którego skala i zawartość do dzisiaj potrafią imponować.

Inspirowany przez Kalifornię i Nevadę tytułowy stan San Andreas to trzy duże miasta, kilkanaście pomniejszych siedlisk, połacie terenów niezamieszkałych i tajemnicza baza wojskowa skrywająca niezwykłe tajemnice, których zbadanie kosztowało graczy wiele nerwów, ale też kończyło się wielką satysfakcją przy każdym sukcesie. Oprócz tego programiści z Rockstar North przygotowali sporo uatrakcyjnień sprawdzonej piaskownicowej formuły – przede wszystkim możliwość personalizacji i rozwoju głównego bohatera oraz pamiętne wojny gangów.

Teoretycznie stan San Andreas odwiedziliśmy też w Grand Theft Auto V, ale okolica uległa zbyt wielu zmianom, by pojawiło się wrażenie powrotu do dawno niewidzianych miejsc. No i przede wszystkim sama opowieść była zupełnie inna – choć ciężko coś zarzucić historii Michaela, Franklina i Trevora, to jednak bez „All we had to do was to follow the damn Train, CJ!” to już nie było to samo. Rockstar Games raczej nie zafunduje nam powrotu do przeszłości w formie ambitniejszej od zwykłego portu, póki co skupiając się głównie na rozwoju trybu sieciowego w „piątce” oraz na pracach nad Red Dead Remeption 2. Ale pomarzyć zawsze można.

Odtworzenie San Andreas z grafiką z GTA V jest mało realne, niemniej fani o tym właśnie marzą. - 2017-04-30
Odtworzenie San Andreas z grafiką z GTA V jest mało realne, niemniej fani o tym właśnie marzą.
Grand Theft Auto: San Andreas

Grand Theft Auto: San Andreas

Need for Speed: Most Wanted (2005)

Need for Speed: Most Wanted (2005)

Wiedźmin

Wiedźmin

Fallout: New Vegas

Fallout: New Vegas

Gothic

Gothic

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

Mafia: The City of Lost Heaven

Mafia: The City of Lost Heaven

Crysis

Crysis

The Elder Scrolls III: Morrowind

The Elder Scrolls III: Morrowind

Diablo II

Diablo II

Warcraft III: Reign of Chaos

Warcraft III: Reign of Chaos

Call of Duty 2

Call of Duty 2

Medal of Honor: Allied Assault

Medal of Honor: Allied Assault

Deus Ex

Deus Ex

Jagged Alliance 2

Jagged Alliance 2

NieR Gestalt

NieR Gestalt

Final Fantasy IX

Final Fantasy IX

The Legend of Zelda: Skyward Sword

The Legend of Zelda: Skyward Sword

Silent Hill

Silent Hill

Odświeżanie z klasą – 20 najciekawszych remasterów i remake’ów gier
Odświeżanie z klasą – 20 najciekawszych remasterów i remake’ów gier

Trudno dziś o dobre skojarzenia ze słowem „remaster” – ale czy na pewno słusznie? Przypominamy najlepsze przykłady odświeżania gier w historii branży, te starsze i te nowsze, zarówno remastery, jak i całościowe remake'i.

Generacja remasterów - czemu pojawia się tak wiele odświeżonych wersji gier?
Generacja remasterów - czemu pojawia się tak wiele odświeżonych wersji gier?

Żyjemy w remasterowanym świecie, w którym zewsząd atakuje się nas poprawionymi wersjami filmów, nowymi wydaniami znanych płyt muzycznych i grami, które dopiero co zdążyliśmy skończyć w pierwotnej wersji. Jesteśmy pokoleniem R?

Komentarze Czytelników (113)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
01.05.2017 14:26
odpowiedz
conrad_owl
13
Konsul

Tak mi przyszło do głowy... XIII - remaster lub po prostu kontynuacja. To była jedna z lepszych gier jakie grałem. Beoynd Good & Evil 2 powstaje, a jedynka chyba nie wymaga remastery, niemniej mogliby popatchować trochę grę dla nowszych systemów. Gier wartych uwagi są setki.

01.05.2017 15:07
odpowiedz
5 odpowiedzi
yadin
96
Senator

Z jakiegoś powodu te remasterowane wersje gier wychodzą. Stwierdzenie, że kiedyś gry były lepsze, nie jest wcale gołosłowne. Dziś twórcy mają do zaoferowania bardzo wysoki poziom techniczny (niektórzy), ale mają mało pomysłów. Kiedy napisałem, że co trzecia, a nawet co druga gra zawiera elementy SF, fantasy, stwory i potwory, dostałem tyle minusów, że mój komentarz przestał być widoczny. Tymczasem twórcy gier nie mają dziś dobrych pomysłów. Jeśli się coś powiela, to robi się to w najgłupszym stylu. Nawet DLC do znakomitych tytułów muszą zawierać zombie. Patrz DLC do "Red Dead Redemption".

W czym więc problem? W pomysłach i klimacie. Dziwię się, że studia nie sięgają po bieżące problemy zwiazane z ludzką egzystencją. Dlaczego do tej pory nie zrobiono gry sandboksowej opartej na motywach z filmu "Taksówkarz"? Dlaczego jest tak mało gier z ludźmi. Tak, tak - z ludźmi. Z nośników wyskakują elfy, golumy i średniowieczni rycerze. A jak ktoś zrobi western, to narzekają, że po dojechaniu w RDR do Meksyku wszystkiego mu się odechciało i woli tysiące samochodów z GTA V.

Pierwsza odsłona "Mafii" oferowała przyzwoitą grywalność i kapitalny klimat. Dlatego należałoby zrobić nie tyle remasterowaną wersję gry, ale wydać jej remake. Sądzę, że studia boją się nowych pomysłów, stąd tyle słabych gier. Porażka technologiczna "Mafii III" pokazała, że można stracić nie tylko twarz, ale też wiele dochodów.

W grach jest za wiele: 1. Science Fiction, 2. Fantasy, 3. Potworów i stworów, 4. Alternatywnych rzeczywiśtości. Gry są generalnie oderwane od zwykłego świata.

Podsumowując, wiele gier to po prostu debilne tytuły z debilną zawartością. Starsi gracze (30-50) niech wypiszą, w które tytuły grali w nieskończoność? Ja swoją przygodę z graniem zacząłem dopiero w 1999 roku i tak naprawdę głowę straciłem tylko dla 1. "Medal of Honor" pierwszej części na PC, dla 2. "Splinter Cell", dla 3. "Metal Gear Solid III: Snake Eater", dla 4. "Red Dead Redmption". I już chyba nic więcej. Potem wyliczyłbym "Wiedźmina 3", "Sniper Elite 3" i parę drobiazgów.

Jakiej wersji remasterowanej bym chciał? Żadnej. Wolałbym remake "Mafii" i remake pierwszej części "Splinter Cell", a to to gówno, którym ta gra jest obecnie.

post wyedytowany przez yadin 2017-05-01 15:17:33
01.05.2017 15:42
odpowiedz
1 odpowiedź
Nuker
15
Legionista

Remejki to strata czasu... Developerzy zamiast siedzieć i tworzyć nową grę, to tracą mnóstwo czasu na tworzenie remejków, i po co, skoro stare gry może nie są technologicznie zaawansowane ale są z jajem i mają w sobie coś czego remejki już nie. Dodać do tego należy że często remejkowane gry nie wiele różnią się jakoścą graficzną od starszych oryginałów.

01.05.2017 18:21
odpowiedz
rafq4
89
Konsul

Jedynkę w lepszej oprawie graf. bym ograł. Przyjemnie bym też spojrzał na większą ilość ekwipunku do ubrania, więcej rzeczy do zbierania, większą różnorodność przede wszystkim. By nie trzeba było latać z tylko jedną/dwiema brońmi na całą grę. Ale wiem ze to już za dużo by było, więc lepsza oprawa graf. by mi starczyła, choć uważam też, że jak na swój wiek dramatu z grafą w W1 nie ma. Co do W2 - nie ma mowy o remake'u. Ta gra jest nadal świetna i żadnych remake'ów jej nie trzeba.

01.05.2017 19:07
odpowiedz
Valt
38
Pretorianin

Co do Silent Hill'a to przede wszystkim chciałbym aby pierwsze cztery części pojawiły się na steamie, bo wersji na pc nie idzie już dziś kupić, jedynie używane gdzieś na ebayu, ale ceny jak za zboże. Na ps3 i xboxa360 jest dwójka i trójka w HD, ale o jakości tych "remasterów" nie trzeba mówić, alternatywą są wersję na ps2, ale powinien być łatwiejszy dostęp dla graczy pecetowych, myślę, że wielu by się skusiło.

01.05.2017 21:37
1
odpowiedz
unaiL
1
Junior

Clive Barker Undying.

02.05.2017 00:08
1
odpowiedz
||Peter||
85
Peterski

W przypadkowej kolejności, z niewymienionych:

- Betrayal at Krondor
- Dune 2 (tylko nie w stylu Emperor!)
- Anachronox (plus kontynuacja pls, ta gra miała tyle uroku!)
- Vampire Bloodlines
- Harpoon
- Hitman i Hitman 2
- Star Wars Dark Forces i sequele
- Thief 2
- Call of Ctulhu
- Indiana Jones & the Fate of Atlantis
- K240/Fragile Allegiances
- Theme Park
- Freedom Force
- Privateer
- Wing Commander (seria)
- Aquanox
- Syndicate (w klasycznej wersji, nie FPS)

02.05.2017 07:48
😜
odpowiedz
cycu2003
161
Legend

W pierwszego wieśka zagrałem parę miesięcy przed częścią III i nie była wcale taka zła. Ma swój klimat, który pamiętam do dzisiaj (i pod tym względem była dla mnie lepsza od dwójki) i nie ma potrzeby już jej "remasterować".

02.05.2017 10:00
odpowiedz
Paulpolska
42
Centurion

NFS Underground tu by się przydało remake'a zrobić. Nie rozumiem po co tu są na liście tytuły z tej dekady. Przecież to nie są tak stare gry żeby im remake'i były potrzebne bez przesady. Niedługo zaczniecie tutaj dwuletnie tytuły już umieszczać. Może Remake Wiedźmina 3 ? Gry młodsze niż 10 lat nie powinny się w ogóle na takich listach znajdywać.

02.05.2017 10:43
👎
odpowiedz
K2pl
37
Centurion

Rozumiem sens remasterów starszych gier, ale seria Crysis ? Poważnie ? Takie archaiczne gry typu Morrowind , Gothic i starsze jak najbardziej powinny być odświeżone. Gier które nie potrzebują odnawiania jest masa i zazwyczaj nie mija po ich premierze nawet 10 lat. Moim zdaniem powinni zaprzestać tej głupiej praktyki bo dają nam to samo tylko w innym opakowaniu, a ludzie to biorą i napędzają machinę.

02.05.2017 14:27
😜
odpowiedz
bialasqy
3
Junior

Ja tu bym widział Half-Life 1 i 2 ;-)

post wyedytowany przez bialasqy 2017-05-02 14:27:49
02.05.2017 14:35
odpowiedz
primo3001
32
Centurion

Mass Effect 1! Aż tak się jeszczenie zestarzał, ale dobrze by było go zobaczyć w formie bardziej podobnej do Mass Effectów 2, 3 czy Andromedy.

02.05.2017 15:02
odpowiedz
azazellio
3
Junior

Oooooo tak crysis to je to <3

02.05.2017 16:34
odpowiedz
Wolffe
5
Legionista

Bardzo mocno odczułem na tej liście brak KotoRów i GTA Vice City, a skoro odświeżać CoD 2, to najpierw pasowałoby równie dobry CoD 1 + United Offensive ^.^ Na szczęście, KotoR 1 w nieokreślonej przyszłości dostanie moda odświeżającego Apeiron, czekam z niecierpliwością XD

02.05.2017 18:35
1
odpowiedz
Diamondback
2
Junior

Osobiście najchętniej zagrałbym w remastera Wieśka 1 aczkowliek nie koniecznie na tym ciężkim silniku z Wiedźmina 3. A co do warcrafta 3 to zamiast remastera chcę 4 część odsłony.

02.05.2017 21:54
odpowiedz
DanteHaHaHa
11
Pretorianin

GTA IV

03.05.2017 11:20
😉
odpowiedz
1 odpowiedź
sic0r
10
Legionista

Call of Duty + United Offensive
Jedi Knight: Jedi Outcast
Jedi Knight: Jedi Academy
Gothic
Gothic II + Noc Kruka
Command & Conquer Tiberian Sun + Firestorm
Command & Conquer Red Alert 2 + Yuri's Revenge

eeeh... pomarzyć można

03.05.2017 19:26
😈
1
odpowiedz
MustangShelby
37
Chorąży

Ehh... mi sie marzy odswierzona wersja Syndicate z 1993 roku, tak samo mrocznie i rdzawo.

03.05.2017 21:18
2
odpowiedz
WerterPL
68
Pretorianin

Gdyby Warcraft III wyszło w latach 2017/18 to najprawdopodobniej zawierałby tylko kampanię ludzi, a kolejne (Nieumarłych, Orków, Elfów) wydawane by były jako DLC za 150-200 zł każda co 1-2 lata...

03.05.2017 21:20
odpowiedz
sakhar
101
Animus Mundi

Jeżeli o mnie chodzi to chciałbym odświeżoną wersję Dune z 1990 r. Gra zdecydowanie na to zasługuje :)

04.05.2017 11:24
odpowiedz
divX005
15
Legionista

Diablo II moim zdaniem sprawia lepsze wrażenie niż "trójka" i nie wiem czy koniecznie potrzebuje remake'u. Graficznie W1 ratują mody ale rozgrywkę można by odświeżyć. Gothic nie ważne jaki by nie był stary i tak przyciąga, a grafika i toporność to też pewien rodzaj jego uroku... Do listy natomiast dodałbym jeszcze TES IV Oblivion, bo też ma swoje lata i w tej chwili wymaga remake'u bardziej od Skyrima. :)

04.05.2017 12:20
odpowiedz
Gh_H4h
15
Pretorianin

Remake Gothic'a mógłby odnieść duży sukces. Gra przyciągnęłaby weteranów serii, konsolowców oraz wielu graczy, którym nie odpowiada toporność tej gry. Pierwsza część wręcz prosi się o remake. Nie chodzi nawet o grafikę, ale przede wszystkim o sterowanie, system walki, interfejs, o poprawienie stabilności gry, poprawienie błędów, pozbycie się ekranów wczytywania w przejściach pomiędzy lokacjami oraz o optymalizację. Mogliby też dodać crafting i zbalansować grę.

post wyedytowany przez Gh_H4h 2017-05-04 12:24:19
04.05.2017 15:18
😊
odpowiedz
premium313078
7
Legionista

Pierwsza myśl przy wielu z wymienionych tytułów? - "to by było coś". Druga - "tylko po co?". Jeżeli któraś z tych gier broni się rozgrywką, to nie ma powodu, by w niej grzebać (poprawa grafiki często odbiera danemu tytułowi część magii). Jeżeli natomiast gra jest przestarzała "mechanicznie", to lepiej chyba się pokusić o nową część, która zachowa klimat i miodność pierwowzoru, przy okazji dostosowując gameplay do dzisiejszych standardów.

post wyedytowany przez premium313078 2017-05-04 15:21:12
04.05.2017 16:25
1
odpowiedz
przemciuf
4
Legionista

Zremasterowaną pierwszą Mafię i pierwszego Wieśka zamówiłbym już w preorderze...

05.05.2017 03:52
odpowiedz
Lothers
123
Senator

Na remaster zasługuje bardzo niewiele gier i to nie w stylu BG2:EE, ani też klasyki jak Fallout 1, które do dzisiaj bronią się same, ani też nowe gry, ale raczej perełki, które wyprzedzały swój czas, a ówczesne możliwości techniczne nie pozwalały im ukazać pełni możliwości, jak Anachronox :)

05.05.2017 14:40
odpowiedz
michrz
55
Konsul

Dopisałbym do listy jeszcze The Settlers III lub IV

06.05.2017 15:14
odpowiedz
Kenji23
12
Chorąży

Crysis nadal wygląda świetnie, rozumiem, że tu chodzi o Next Geny, ale wystarczy tu port. Przydałby się remake np. pierwszego Sniper Elite, który nie przetrwał próby czasu, całej pierwszej trylogii Codów, z portem części 3 na PC, czy pierwszego Dragon Age'a, który też już trąci myszką.

08.05.2017 16:26
odpowiedz
Ziemas
47
Centurion

Z tej listy najbardziej bym przytulił odświeżonego Gothica i Jagged Alliance 2, natomiast dopisałbym klasyczne UFO - Enemy Unknown + Terror From The Deep

13.05.2017 12:10
odpowiedz
Pawson18
4
Centurion

Najbardziej cieszy, że dużo klasyków jest remakowana lub
odświeżana przez fantastyczne mody:
1) Gothic 1 ma mod Edycja Rozszerzona i Dx 11
2) Gothic 2 NK ma mod Returning 2.0 (razem z Dx 11 i L'Hiver)
3) Tomb raider 1 ma remake Anniversary z 2007
4) Tomb raider 2 ma mieć fanowski remake na
silniku Unreal Engine 4
5) Resident evil 1 ma remake z 2002. W 2015 wyszło wydanie HD remaku.
6) Resident evil 2 remake w przygotowaniu. Pewien fan w sieci pokazywał jak wygląda Resident evil 2 na silniku Unreal Engine 4 . Ale oficjalny remake będzie nową grą, a nie dopaleniem graficznym starego Re 2.
7) Hal life 1 odświeżony graficznie przez mod Black Mesa.
8) Morrowind odświeżony graficznie przez mod Morrowind 2011. A w przygotowaniu Skywind czyli Morrowind na silniku Skyrima.
9) Skyrim z Special Edition.

01.06.2017 20:51
odpowiedz
papież Flo IV
8
Pretorianin

Nie zrobią remastera Medala bo za chwilę najnowszy cod w którym będzie Omaha. Jestem za remasterem coda ale jedynki bo dwójka się tak nie zestarzała i jest bliższa do nowszych. Przecież jakby wyszedł to wale resztę- chcę zobaczyć kapitana Foleya w hd!

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze