Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 11 lipca 2021, 11:39

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Odświeżenie potrzebne od zaraz - remastery i remaki, na które czekamy

Wszyscy na nie psioczymy, ale i tak każdy szybko poda kilka tytułów, które przyjąłby w takiej formie z otwartymi ramionami – remastery i remaki już na dobre zadomowiły się w branży. A my wybraliśmy gry, które chcielibyśmy dostać w wersji odświeżonej.

Wydawanie poprawionych albo skonstruowanych od nowa wersji starych hitów to tradycja w branży gier komputerowych znana od dawna – wystarczy prześledzić losy kolejnych edycji takich dziadków jak Pac-Man czy Pong. Trend ten nasilił się w ostatnich kilkunastu latach, gdy producenci zwietrzyli okazję do zarobienia nieco grosza małym nakładem pracy. PlayStation 3 najpierw zalała fala kolekcji HD gier z poprzedniej konsoli Sony, z czasem zaś to produkcje dedykowane trzeciej konsoli stacjonarnej japońskiego giganta stały się dopełnieniem oferty tytułów wychodzących na jej następczynię. W erze PlayStation 5, mimo kompatybilności wstecznej oferowanej przez to urządzenie, nie zanosi na to, żeby nowe wersje starych hitów miały odejść w niepamięć.

Sytuacja na konkurencyjnych platformach wygląda podobnie – zarówno w przypadku Nintendo, jak i Microsoftu bez problemu można wskazać wydane w ostatnich latach reedycje wcześniejszych hitów. Nawet na komputerach osobistych, gdzie dzięki mnogości opcji graficznych tytuły mogą dłużej opierać się próbie czasu, pojawiają się świeże wersje starych gier – wystarczy wspomnieć chociażby polskiego Bulletstorma.

Akurat Bulletstorm: Full Clip Edition nie zapisał się złotymi zgłoskami w historii odświeżania gier – klasyka zasługuje na lepsze remastery czy remaki. - Odświeżenie potrzebne od zaraz - remastery i remaki, na które czekamy - dokument - 2021-07-11
Akurat Bulletstorm: Full Clip Edition nie zapisał się złotymi zgłoskami w historii odświeżania gier – klasyka zasługuje na lepsze remastery czy remaki.

Gracze lubią narzekać na tę tendencję, zwłaszcza w odniesieniu do pozycji ograniczających zmiany do kosmetycznych, ale tak naprawdę chyba każdy ma przynajmniej kilka dzieł, które dobrze wspomina i których dostosowaną do dzisiejszych standardów wersję sprawdziłby z przyjemnością. Niniejsze zestawienie to właśnie taka lista życzeń, pełna hitów sprzed lat, w które bardzo chętnie zagralibyśmy jeszcze raz. Tytuły dobraliśmy w oparciu o głosy czytelników oraz redaktorów i współpracowników serwisu GRYOnline.pl.

Remaster, remake i reboot

Te trzy bardzo podobne, a tak naprawdę różniące się dość znacząco definicje są często mylone ze sobą, co wprowadza sporo zamętu. Remaster to lekko odświeżona wersja gry, której autorzy delikatnie zmodyfikowali oryginał, najczęściej zwiększając rozdzielczość tekstur i dodając możliwość zdobywania osiągnięć. Przykładami remasterów są Bulletstorm: Full Clip Edition i The Last of Us: Remastered.

Remake to napisana kompletnie od zera przy użyciu współczesnych technologii wersja starszej gry. Remaki mają taką samą albo mocno zbliżoną do oryginału fabułę i odtwarzają klasyczne mechanizmy rozgrywki, dostosowując je do dzisiejszych standardów oraz ulepszając. Przykłady takiego podejścia stanowią Tomb Raider: Anniversary, Counter-Strike: Source czy Crash Bandicoot: N. Sane Trilogy.

Wreszcie reboot to również napisana od zera gra, ale pozwalająca sobie na znacznie większe rozbieżności w stosunku do oryginału, najczęściej ignorująca jego fabułę i wprowadzająca alternatywną historię. Przykłady to Tomb Raider z 2013 roku oraz Mirror’s Edge: Catalyst.

Marzenia się spełniają

Pierwotna wersja tego artykułu opublikowana została w 2017 roku, a teraz postanowiliśmy ją zaktualizować. Poza dodaniem kilku nowych wymarzonych remasterów i remake’ów (znajdziecie je na ostatnich stronach zestawienia) sprawdziliśmy również, ile z dawnych pragnień się ziściło. Rezultaty są całkiem niezłe – w ciągu czterech lat na rynku zadebiutowało albo doczekało się zapowiedzi aż siedem z naszych wymarzonych odświeżeni, o których marzyliśmy w 2017 roku.

  1. Gothic Remake
  2. NieR Replicant ver.1.22474487139...
  3. Diablo II: Resurrected
  4. The Legend of Zelda: Skyward Sword HD
  5. Warcraft III: Reforged (choć tutaj chyba wolelibyśmy, żeby marzenie się nie spełniło...)
  6. Crysis Remastered Trilogy
  7. Mafia: Edycja Ostateczna

Grand Theft Auto: San Andreas

W momencie debiutu San Andreas wyciskało wszystkie soki z PlayStation 2. Dziś grę odpalają telefony komórkowe. - Odświeżenie potrzebne od zaraz - remastery i remaki, na które czekamy - dokument - 2021-07-11
W momencie debiutu San Andreas wyciskało wszystkie soki z PlayStation 2. Dziś grę odpalają telefony komórkowe.
W SKRÓCIE
  1. Rok wydania oryginalnej wersji: 2004
  2. Producent: Rockstar North
  3. Szansa na powstanie reedycji: nikła

Dyskusje nad najlepszą częścią GTA ery trójwymiarowej trwają od lat. Otwierająca cały okres „trójka” minimalnie przegrywa z konkurencją – z Vice City, które przede wszystkim zachwycało klimatem, oraz z San Andreas, sandboksem, którego skala i zawartość do dzisiaj potrafią imponować.

Inspirowany przez Kalifornię i Nevadę tytułowy stan San Andreas to trzy duże miasta, kilkanaście pomniejszych siedlisk, połacie terenów niezamieszkałych i tajemnicza baza wojskowa skrywająca niezwykłe tajemnice, których zbadanie kosztowało graczy wiele nerwów, ale też kończyło się wielką satysfakcją przy każdym sukcesie. Oprócz tego programiści z Rockstar North przygotowali sporo uatrakcyjnień sprawdzonej piaskownicowej formuły – przede wszystkim możliwość personalizacji i rozwoju głównego bohatera oraz pamiętne wojny gangów.

Teoretycznie stan San Andreas odwiedziliśmy też w Grand Theft Auto V, ale okolica uległa zbyt wielu zmianom, by pojawiło się wrażenie powrotu do dawno niewidzianych miejsc. No i przede wszystkim sama opowieść była zupełnie inna – choć ciężko coś zarzucić historii Michaela, Franklina i Trevora, to jednak bez „All we had to do was to follow the damn Train, CJ!” to już nie było to samo. Rockstar Games raczej nie zafunduje nam powrotu do przeszłości w formie ambitniejszej od zwykłego portu, póki co skupiając się głównie na dalszym rozwoju „piątki” oraz na pracach nad Grand Theft Auto 6. Ale pomarzyć zawsze można.

Odtworzenie San Andreas z grafiką z GTAV jest mało realne, niemniej fani o tym właśnie marzą. - Odświeżenie potrzebne od zaraz - remastery i remaki, na które czekamy - dokument - 2021-07-11
Odtworzenie San Andreas z grafiką z GTAV jest mało realne, niemniej fani o tym właśnie marzą.
Grand Theft Auto: San Andreas

Grand Theft Auto: San Andreas

Need for Speed: Most Wanted (2005)

Need for Speed: Most Wanted (2005)

Fallout: New Vegas

Fallout: New Vegas

Wiedźmin

Wiedźmin

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

The Elder Scrolls III: Morrowind

The Elder Scrolls III: Morrowind

Call of Duty 2

Call of Duty 2

Medal of Honor: Allied Assault

Medal of Honor: Allied Assault

Deus Ex

Deus Ex

Final Fantasy IX

Final Fantasy IX

Jagged Alliance 2

Jagged Alliance 2

Silent Hill

Silent Hill

Remake Dead Space to szansa wielkiego powrotu tej marki i liczę, że tak się stanie
Remake Dead Space to szansa wielkiego powrotu tej marki i liczę, że tak się stanie

Żadna z wczorajszych zapowiedzi przedstawionych w ramach EA Play nie zaintrygowała mnie tak mocno jak wieść o nadejściu remake’u Dead Space’a. Przede wszystkim dlatego, że jest to szansa, aby przywrócić marce blask i napisać jej rozdziały na nowo.

Odświeżanie z klasą – 20 najciekawszych remasterów i remake’ów gier
Odświeżanie z klasą – 20 najciekawszych remasterów i remake’ów gier

Trudno dziś o dobre skojarzenia ze słowem „remaster” – ale czy na pewno słusznie? Przypominamy najlepsze przykłady odświeżania gier w historii branży, te starsze i te nowsze, zarówno remastery, jak i całościowe remake'i.

Generacja remasterów - czemu pojawia się tak wiele odświeżonych wersji gier?
Generacja remasterów - czemu pojawia się tak wiele odświeżonych wersji gier?

Żyjemy w remasterowanym świecie, w którym zewsząd atakuje się nas poprawionymi wersjami filmów, nowymi wydaniami znanych płyt muzycznych i grami, które dopiero co zdążyliśmy skończyć w pierwotnej wersji. Jesteśmy pokoleniem R?