Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 30 kwietnia 2017, 11:40

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Odświeżenie potrzebne od zaraz – remastery i remaki, na które czekamy

Wszyscy na nie psioczymy, ale i tak każdy szybko poda kilka tytułów, które przyjąłby w takiej formie z otwartymi ramionami – remastery i remaki już na dobre zadomowiły się w branży. A my wybraliśmy gry, które chcielibyśmy dostać w wersji odświeżonej.

Wydawanie poprawionych albo skonstruowanych od nowa wersji starych hitów to tradycja w branży gier komputerowych znana od dawna – wystarczy prześledzić losy kolejnych edycji takich dziadków jak Pac-Man czy Pong. Trend ten nasilił się w ostatnich latach, gdy producenci zwietrzyli okazję do zarobienia nieco grosza małym nakładem pracy. PlayStation 3 najpierw zalała fala kolekcji HD gier z poprzedniej konsoli Sony, z czasem zaś to produkcje dedykowane trzeciej konsoli stacjonarnej japońskiego giganta stały się dopełnieniem oferty tytułów wychodzących na jej następczynię.

Sytuacja na konkurencyjnych platformach wygląda podobnie – zarówno w przypadku Nintendo, jak i Microsoftu bez problemu można wskazać wydane w ostatnich latach reedycje wcześniejszych hitów. Nawet na komputerach osobistych, gdzie dzięki mnogości opcji graficznych tytuły mogą dłużej opierać się próbie czasu, pojawiają się świeże wersje starych gier – wystarczy wspomnieć chociażby niedawnego Bulletstorma.

Akurat Bulletstorm: Full Clip Edition nie zapisało się złotymi zgłoskami w dziejach odświeżania gier – klasyka zasługuje na lepsze remastery/remaki. - 2017-04-30
Akurat Bulletstorm: Full Clip Edition nie zapisało się złotymi zgłoskami w dziejach odświeżania gier – klasyka zasługuje na lepsze remastery/remaki.

Gracze lubią narzekać na tę tendencję, zwłaszcza w odniesieniu do pozycji ograniczających zmiany do kosmetycznych, ale tak naprawdę chyba każdy ma przynajmniej kilka dzieł, które dobrze wspomina i których dostosowaną do dzisiejszych standardów wersję sprawdziłby z przyjemnością. Niniejsze zestawienie to właśnie taka lista życzeń, pełna hitów sprzed lat, w które bardzo chętnie zagralibyśmy jeszcze raz. Tytuły dobraliśmy w oparciu o głosy czytelników oraz redaktorów i współpracowników serwisu GRYOnline.pl.

Remaster, remake i reboot

Te trzy bardzo podobne, a tak naprawdę różniące się dość znacząco definicje są często mylone ze sobą, wprowadzając sporo zamętu. Remaster to lekko odświeżona wersja gry, której autorzy delikatnie zmodyfikowali oryginał, najczęściej zwiększając rozdzielczość tekstur i dodając możliwość zdobywania osiągnięć. Przykładami remasterów są Bulletstorm: Full Clip Edition i The Last of Us: Remastered.

Remake to napisana kompletnie od zera przy użyciu współczesnych technologii wersja starszej gry. Remaki mają taką samą albo mocno zbliżoną do oryginału fabułę i odtwarzają klasyczne mechanizmy rozgrywki, dostosowując je do dzisiejszych standardów oraz ulepszając. Przykłady takiego podejścia stanowią Tomb Raider: Anniversary, Counter-Strike: Source czy Crash Bandicoot: N. Sane Trilogy.

Wreszcie reboot to również napisana od zera gra, ale pozwalająca sobie na znacznie większe rozbieżności w stosunku do oryginału, najczęściej ignorująca jego fabułę i wprowadzająca alternatywną historię. Przykłady to Tomb Raider z 2013 roku oraz Mirror’s Edge: Catalyst.

Grand Theft Auto: San Andreas

W chwili debiutu San Andreas wyciskało wszystkie soki z PlayStation 2. Dziś grę odpalają telefony komórkowe. - 2017-04-30
W chwili debiutu San Andreas wyciskało wszystkie soki z PlayStation 2. Dziś grę odpalają telefony komórkowe.
W SKRÓCIE:
  1. Rok wydania oryginalnej wersji: 2004
  2. Producent: Rockstar North
  3. Szansa na powstanie reedycji: nikła

Dyskusje nad najlepszą częścią GTA ery trójwymiarowej trwają od lat. Otwierająca cały okres „trójka” minimalnie przegrywa z konkurencją – z Vice City, które przede wszystkim zachwycało klimatem, oraz z San Andreas, sandboksem, którego skala i zawartość do dzisiaj potrafią imponować.

Inspirowany przez Kalifornię i Nevadę tytułowy stan San Andreas to trzy duże miasta, kilkanaście pomniejszych siedlisk, połacie terenów niezamieszkałych i tajemnicza baza wojskowa skrywająca niezwykłe tajemnice, których zbadanie kosztowało graczy wiele nerwów, ale też kończyło się wielką satysfakcją przy każdym sukcesie. Oprócz tego programiści z Rockstar North przygotowali sporo uatrakcyjnień sprawdzonej piaskownicowej formuły – przede wszystkim możliwość personalizacji i rozwoju głównego bohatera oraz pamiętne wojny gangów.

Teoretycznie stan San Andreas odwiedziliśmy też w Grand Theft Auto V, ale okolica uległa zbyt wielu zmianom, by pojawiło się wrażenie powrotu do dawno niewidzianych miejsc. No i przede wszystkim sama opowieść była zupełnie inna – choć ciężko coś zarzucić historii Michaela, Franklina i Trevora, to jednak bez „All we had to do was to follow the damn Train, CJ!” to już nie było to samo. Rockstar Games raczej nie zafunduje nam powrotu do przeszłości w formie ambitniejszej od zwykłego portu, póki co skupiając się głównie na rozwoju trybu sieciowego w „piątce” oraz na pracach nad Red Dead Remeption 2. Ale pomarzyć zawsze można.

Odtworzenie San Andreas z grafiką z GTA V jest mało realne, niemniej fani o tym właśnie marzą. - 2017-04-30
Odtworzenie San Andreas z grafiką z GTA V jest mało realne, niemniej fani o tym właśnie marzą.
Need for Speed: Most Wanted (2005)

Need for Speed: Most Wanted (2005)

Grand Theft Auto: San Andreas

Grand Theft Auto: San Andreas

Gothic

Gothic

Wiedźmin

Wiedźmin

Fallout: New Vegas

Fallout: New Vegas

Mafia: The City of Lost Heaven

Mafia: The City of Lost Heaven

Diablo II

Diablo II

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

Crysis

Crysis

The Elder Scrolls III: Morrowind

The Elder Scrolls III: Morrowind

Call of Duty 2

Call of Duty 2

Medal of Honor: Allied Assault

Medal of Honor: Allied Assault

Warcraft III: Reign of Chaos

Warcraft III: Reign of Chaos

Deus Ex

Deus Ex

Final Fantasy IX

Final Fantasy IX

Jagged Alliance 2

Jagged Alliance 2

Silent Hill

Silent Hill

NieR Gestalt

NieR Gestalt

The Legend of Zelda: Skyward Sword

The Legend of Zelda: Skyward Sword

Odświeżanie z klasą – 20 najciekawszych remasterów i remake’ów gier
Odświeżanie z klasą – 20 najciekawszych remasterów i remake’ów gier

Trudno dziś o dobre skojarzenia ze słowem „remaster” – ale czy na pewno słusznie? Przypominamy najlepsze przykłady odświeżania gier w historii branży, te starsze i te nowsze, zarówno remastery, jak i całościowe remake'i.

Generacja remasterów - czemu pojawia się tak wiele odświeżonych wersji gier?
Generacja remasterów - czemu pojawia się tak wiele odświeżonych wersji gier?

Żyjemy w remasterowanym świecie, w którym zewsząd atakuje się nas poprawionymi wersjami filmów, nowymi wydaniami znanych płyt muzycznych i grami, które dopiero co zdążyliśmy skończyć w pierwotnej wersji. Jesteśmy pokoleniem R?