Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONEPS4
Okładka Mafia: Definitive Edition (PC)

Mafia: Edycja Ostateczna

Mafia: Definitive Edition | Mafia Remake | Mafia 1 Remake

Remake kultowej produkcji studia Illusion Softworks stworzony pod sztandarem studia Hangar 13. W Mafia: Definitive Edition jako Tommy Angelo awansujemy w przestępczym półświatku fikcyjnego miasta Lost Heaven.

Akcji | TPP | samochodowe | gangsterskie | sandbox | TPS | reedycje/remastery/remaki | strzelanki | przygodowe gry akcji | dwudziestolecie międzywojenne

Okładka Mafia: Definitive Edition (PC)

producent: Hangar 13

wydawca: 2K Games

Strona oficjalna

data premiery gry:

25wrz2020

PC XONE PS4

Mafia: Edycja Ostateczna to remake kultowej gry gangsterskiej studia Illusion Softworks z 2002 roku. Za odświeżenie produkcji odpowiada zespół Hangar 13. Gra została wydana jako samodzielny tytuł oraz część pakietu Mafia: Trilogy, zawierającego także odświeżone wydania dwóch kolejnych odsłon cyklu.

Fabuła

Podstawowe założenia fabularne pozostały niezmienione w stosunku do oryginału. Akcja gry rozgrywa się w fikcyjnym amerykańskim mieście Lost Heaven w ostatnich latach dwudziestolecia międzywojennego (1930-1938). Głównym bohaterem jest Thomas Angelo, młody taksówkarz szukający zarobku nawet w najbardziej podejrzanych dzielnicach. Gdy jego ostatni kurs skutkuje starciem z wpływową rodziną gangsterów, Thomasowi cudem udaje się dotrzeć ze swoimi klientami do restauracji należącej do konkurencyjnej mafii. Tak zaczyna się historia związku bohatera z rodziną Salierich, co wiele lat później doprowadzi Thomasa do policyjnego przesłuchania w roli koronnego świadka. Jego wspomnienia poznajemy w formie retrospekcji w trakcie rozmowy z detektywem.

Choć autorzy nie zmienili podstawowych założeń scenariusza, nie obyło się bez pewnych modyfikacji. Twórcy rozbudowali tło fabularne bohaterów i dodali nieobecne w oryginale cutscenki oraz dialogi.

Gameplay

Tak jak w kwestii fabuły, tak i w zakresie rozgrywki Mafia: Definitive Edition zasadniczo pozostaje wierna oryginalnej produkcji. Mamy więc rozległe miasto niczym w sandboksach pokroju serii Grand Theft Auto, a świat obserwujemy zza pleców bohatera (widok TPP). Mamy tu wszystko, czego moglibyśmy się spodziewać po grze gangsterskiej: zbieranie haraczu „za ochronę”, handel kradzionymi towarami oraz potyczki z rywalizującymi gangami. W międzyczasie poznajemy historię Thomasa Angelo, przedstawianą w formie nieinteraktywnych scen.

Smaczku grze dodaje najwyższy poziom trudności połączony z koniecznością przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Niezatrzymanie się na światłach czy przekroczenie prędkości może sprowokować policję do przyznania nam mandatu. Poważniejsze wykroczenia pokroju spacerowania z bronią czy aktów przemocy zaowocują większym zainteresowaniem ze strony stróżów prawa, co może zakończyć się aresztowaniem, a nawet strzelaniną.

Nowości w Mafii: Edycji Ostatecznej sprowadzają się do doszlifowania rozgrywki względem oryginału. Niemniej deweloperzy wprowadzili też garść dodatkowych sekwencji w celu urozmaicenia zabawy. W trakcie głównej kampanii nie znajdziemy jednak żadnych aktywności pobocznych. Kilka dodatkowych zadań dostępnych jest w osobno wybieranym trybie swobodnej jazdy.

Remake

W przeciwieństwie do remasterów dwójki i trójki, Mafia: Edycja Ostateczna została stworzona od podstaw na silniku Illusion Engine. Remake modernizuje wygląd lokacji i bohaterów z oryginału, lecz nie zmienia ogólnego projektu gry. To samo dotyczy ścieżki dźwiękowej – autorzy ponownie nagrali część utworów znanych z pierwowzoru przy wsparciu profesjonalnej orkiestry.

Dodatki

Przy zakupie gry otrzymujemy unikatowy strój oraz auto w pozostałych grach z pakietu Mafia Trilogy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 1043 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,8 / 10 na podstawie 525 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 169,00 PLN

Klasyfikacja PEGI Mafia: Edycja Ostateczna

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Mafia: Edycja Ostateczna

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-2550K 3.4 GHz / AMD FX-8120 3.1 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1080 / Radeon RX 5700 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
Recenzja gry Mafia: Definitive Edition – Pan Remake przesyła pozdrowienia
Recenzja gry Mafia: Definitive Edition – Pan Remake przesyła pozdrowienia

Recenzja 24 września 2020, 17:00

Szczerze? Cały model strzelania wyprzedza ten z pierwowzoru o kilka długości, a to, że bezpiecznie ulokujemy się za czymkolwiek, nie przesądza tak naprawdę niczego. Przeciwnicy są zaskakująco mobilni i choć nie grzeszą inteligencją, potrafią zmieniać pozycje, a czasem nawet udaje im się zaatakować nas z flanki. Potyczki utrudnia też fakt, że zdrowie Tommy’ego nie regeneruje się automatycznie (są apteczki jak dawniej), a naraz może mieć on przy sobie tylko dwie pukawki i niewielką liczbę naboi. W tej wersji gry zginąłem około 20 razy na „piecu” (mysz i klawiatura) i na... średnim poziomie trudności, co było dla mnie zaskakującym doświadczeniem. W związku z dużym odrzutem broni zabijanie niemilców nie jest tak łatwe jak w innych produkcjach i trzeba się do tego wszystkiego przyzwyczaić. Kiedy nabierze się wprawy, robi się lżej. Poprawioną wersję gry przeszedłem dwukrotnie, za tym drugim razem na poziomie klasycznym z padem w rękach – i poszło gładko.

PC
XONE
PS4