Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Sony Interactive Entertainment / Techland
i
Publicystyka 28 października 2022, 17:21

Pentiment. GORĄCY MIESIĄC! Gry, w które zagramy w listopadzie

Spis treści

Pentiment

Pentiment, Xbox Game Studios, 2022

Data premiery: 15 listopada 2022

INFORMACJE

  1. Gatunek: przygodówka
  2. Platformy: PC, XOne, XSX/S
  3. Przybliżona cena: ok. 90 zł (PC, XOne, XSX/S),

Przygodówki jednak mają się dobrze?

Zarzucono mi, że błądzę – i całkiem słusznie. Byłem przekonany, że rynek przygodówek dogorywa, ale jest zupełnie inaczej – wychodzą, i to w sporej ilości. Nie są co prawda aż tak medialne, dlatego tym bardziej warto o nich pisać. W listopadzie zagramy w taki twór jak Pentiment, czyli wizualną ciekawostkę, wzorowaną na iluminowanych rękopisach czy drzeworytach.

Nietypowa stylistyka kusi

Fabularnie Pentiment zabiera nas do szesnastowiecznych Niemiec, gdzie trwają niepokoje społeczne. Jako Andreas Maler będziemy musieli wyjaśnić sprawę morderstw, która ciągnie się od 25 lat, a w którą właśnie teraz zostaliśmy wplątani. W ramach śledztwa przepytamy więc każdego, kto się napatoczy, i podejmiemy decyzje mające doprowadzić sprawę do końca. Na końcu przyjdzie nam zmierzyć się z konsekwencjami naszych poczynań i przekonamy się, czy wybraliśmy dobrze.

  1. Więcej o grze Pentiment

Nasze oczekiwania

Pentiment zapowiada się dla mnie na małą perełkę, która na razie nie zyskała odpowiedniego rozgłosu. Może to dziwić ze względu na fakt, że za grę odpowiedzialna jest ekipa Obsidian Entertainment. Z drugiej strony nawet wydawca tego tytułu, Xbox Game Studios, dość ostrożnie podchodzi do jego promocji. A szkoda, bo opowieść o ilustratorze uwikłanym w wielką intrygę w szesnastowiecznym opactwie może okazać się naprawdę ciekawa, zaś stylizowana na średniowieczne ryciny oprawa graficzna od razu przykuwa wzrok. O jakość samej fabuły jestem raczej spokojny – Obsidian zawsze zapewnia w tym aspekcie poziom co najmniej zadowalający. Mam nadzieję, że obecność tej produkcji w Game Passie nieco wypromuje Pentimenta.

Krzysztof „Kris” Lewandowski

Obsidian eksperymentować z gatunkami się nie boi. Jasne, niemal wszyscy pokochaliśmy go za oldskulowe Pillarsy, a także z przyjemnością obserwowaliśmy nieco już zakurzony trailer duchowego spadkobiercy Skyrima pod tytułem Avowed. Dużo mniej osób dało jednak szansę bajkowemu survivalowi Grounded, a już z pewnością mało kto zdaje sobie sprawę z istnienia (i listopadowej premiery) takiego cudacznego miniprojektu jak Pentiment. A szkoda.

Patrząc na materiały z gry, od razu przypomniałem sobie fenomenalne The Procession to Calvary, parodiujące renesansowe konwenanse, a także Pilgrims studia Amanita Design. Obie te gry z Pentimentem łączy nie tylko kreska czy vibe, ale także gatunek. Mowa bowiem o przygodówkach – niszowych, bo niszowych – jednak dzielnie trzymających się przy życiu właśnie za sprawą takowych „indyczych” projektów. Dlatego wspieram i zachęcam do wspierania. Warto, już teraz w ciemno gwarantuję.

Karol Laska

Patryk Manelski

Patryk Manelski

Chciał być informatykiem, potem policjantem, a skończyło się na „dziennikarzeniu” na UŚ. Tam odkrył, że można połączyć pasję do grania z pisaniem. Następnie bytował w kilku redakcjach, próbując przekonać wszystkich, że gry MMO są najlepsze na świecie. Tak trafił do działu publicystyki na GOL-u, gdzie niestrudzenie kontynuuje swoją misję – bez większych sukcesów. W przerwach od walenia z axa hoduje cyfrowe pomidory, bawiąc się w wirtualnego farmera. Nie mając własnego ogródka, zadowala się opieką nad drzewkiem bonsai. Kręci go też jazda na rowerze, zaś czytać lubi mangę i fantastykę. A co najważniejsze, pochodzi z Sosnowca, gdzie zresztą mieszka i z czego jest dumny!

więcej

TWOIM ZDANIEM

Na którą grę listopada 2022 czekasz najbardziej?

WRC Generations
3,2%
Football Manager 2023
7,1%
God of War Ragnarok
40,5%
Dying Light 2: Bloody Ties
2,9%
Tactics Ogre: Reborn
2,6%
Pentiment
4,5%
Floodland
3,2%
Pokemon Scarlet/Violet
5,5%
Marvel's Spider-Man: Miles Morales
5%
The Dark Pictures: The Devil in Me
2,4%
Evil West
12,9%
World of Warcraft: Dragonflight
3,7%
Warhammer 40,000: Darktide
6,6%
Zobacz inne ankiety
Premiery gier - grudzień wcale nie mrozi, tylko oddaje
Premiery gier - grudzień wcale nie mrozi, tylko oddaje

Koniec roku może i nie oferuje głośnych premier, ale zamiast tego serwuje pakiet przyjemnych produkcji, dobrze podsumowujących ostatnie dwanaście miesięcy. Rok 2022 można bowiem zaliczyć do udanych, a grudzień kończy go w dobrym stylu.

Gry października 2022 - miesiąc bez kasztanów
Gry października 2022 - miesiąc bez kasztanów

Jesień już za oknem, jakoś tak zimno i smutno się zrobiło. Dlatego pora zabunkrować się przed komputerem lub konsolą, aby przetrwać ten szarobury czas przed dobrą grą. Październik pod tym względem nie zawiedzie - na brak premier nie ponarzekacie!

Gry RPG 2022 roku, na które nie czekacie, a powinniście
Gry RPG 2022 roku, na które nie czekacie, a powinniście

Choć w 2022 roku nie zabraknie wielkich RPG, na liście do zagrania tysięcy fanów znajduje się również co najmniej kilkanaście mniej znanych „indyków”. Czasem tak oryginalnych, że jeżeli technikalia nie zawiodą, może uda im się odnieść sukces.