Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Sony Interactive Entertainment / Techland
i
Publicystyka 28 października 2022, 17:21

Tactics Ogre: Reborn. GORĄCY MIESIĄC! Gry, w które zagramy w listopadzie

Spis treści

Tactics Ogre: Reborn

Tactics Ogre: Reborn, Square Enix, 2022

Data premiery: 11 listopada 2022

INFORMACJE

  1. Gatunek: RPG
  2. Platformy: PC, PS4, PS5, Switch
  3. Przybliżona cena: ok. 200 zł (PC, PS4, PS5, Switch)

Jedna z bardziej udanych taktycznych gier turowych

Dla mnie gwiazdka w tym roku przyszła wcześniej. Jestem ogromnym fanem Final Fantasy Tactics oraz Tactics Ogre: Let Us Cling Together. Dlatego na wieść o tym, że ta druga dostanie odnowioną wersję z podtytułem Reborn, zakrzyknąłem z radości. Następnie spojrzałem na cenę i mój entuzjazm nieco zmalał, ale wciąż mam nadzieję, że warto będzie tyle zapłacić za tak leciwą grę.

Odświeżone i lepsze wydanie czy zwykły skok na kasę?

Tactics Ogre: Reborn to odświeżona wersja już raz odnowionej produkcji. Tym razem dostaniemy ładniejszą grafikę oraz zremasterowaną ścieżkę dźwiękową. Poprawiony został interfejs, a także działanie mechanizmów bitewnych czy sztucznej inteligencji. Postanowiono również zmienić sposób rozwoju postaci. Czy to jednak tłumaczy tak wysoką cenę? Ja pewnie i tak się skuszę ze względu na pecetowe wydanie.

  1. Więcej o grze Tactics Ogre: Reborn

Nasze oczekiwania

Krytycy kierunku obranego przez branżę mogą złapać się za głowę, bo oto dostajemy remaster gry sprzed ponad dekady, która sama już była remakiem tytułu wydanego na Super Nintendo w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Nie ma jednak powodów do nerwowości, wszak w ten sposób szerzej dostępne staje się jedno z najlepszych taktycznych RPG z Japonii, które zachwyca mechanikami i opowiada nad wyraz intrygującą historię. Autorzy zadbali, by odpowiednio odkurzyć Tactics Ogre i przykryć jego podeszły już wiek. Zanosi się na to, że przeszkód utrudniających poznanie wszystkich atutów dzieła Yasumiego Matsuno, ojca Final Fantasy Tactics i Vagrant Story, będzie niewiele, nawet z perspektywy graczy przyzwyczajonych do współczesnych wygód obecnych w najnowszych tytułach.

Norbert „Brucevsky” Szamota

Tactics Ogre to obecnie marka mocno zapomniana, przysłonięta sukcesami Fire Emblem czy legendą Final Fantasy Tactics. Niesłusznie, gdyż nie musi się niczego wstydzić w starciu z tymi tytanami. Pierwsza część serii, a tej remakiem jest Tactics Ogre: Reborn, pozostaje jednym z najlepszych taktycznych RPG, jakie kiedykolwiek wyprodukowali japońscy deweloperzy, i mam nadzieję, że jego odświeżona wersja na nowo rozpali fascynację tą marką na Zachodzie, a kto wie, może nawet zainspiruje Square Enix do opracowania nowej odsłony cyklu?

Adrian Werner

Patryk Manelski

Patryk Manelski

Chciał być informatykiem, potem policjantem, a skończyło się na „dziennikarzeniu” na UŚ. Tam odkrył, że można połączyć pasję do grania z pisaniem. Następnie bytował w kilku redakcjach, próbując przekonać wszystkich, że gry MMO są najlepsze na świecie. Tak trafił do działu publicystyki na GOL-u, gdzie niestrudzenie kontynuuje swoją misję – bez większych sukcesów. W przerwach od walenia z axa hoduje cyfrowe pomidory, bawiąc się w wirtualnego farmera. Nie mając własnego ogródka, zadowala się opieką nad drzewkiem bonsai. Kręci go też jazda na rowerze, zaś czytać lubi mangę i fantastykę. A co najważniejsze, pochodzi z Sosnowca, gdzie zresztą mieszka i z czego jest dumny!

więcej

TWOIM ZDANIEM

Na którą grę listopada 2022 czekasz najbardziej?

WRC Generations
3,2%
Football Manager 2023
7,1%
God of War Ragnarok
40,5%
Dying Light 2: Bloody Ties
2,9%
Tactics Ogre: Reborn
2,6%
Pentiment
4,5%
Floodland
3,2%
Pokemon Scarlet/Violet
5,5%
Marvel's Spider-Man: Miles Morales
5%
The Dark Pictures: The Devil in Me
2,4%
Evil West
12,9%
World of Warcraft: Dragonflight
3,7%
Warhammer 40,000: Darktide
6,6%
Zobacz inne ankiety
Premiery gier - grudzień wcale nie mrozi, tylko oddaje
Premiery gier - grudzień wcale nie mrozi, tylko oddaje

Koniec roku może i nie oferuje głośnych premier, ale zamiast tego serwuje pakiet przyjemnych produkcji, dobrze podsumowujących ostatnie dwanaście miesięcy. Rok 2022 można bowiem zaliczyć do udanych, a grudzień kończy go w dobrym stylu.

Gry października 2022 - miesiąc bez kasztanów
Gry października 2022 - miesiąc bez kasztanów

Jesień już za oknem, jakoś tak zimno i smutno się zrobiło. Dlatego pora zabunkrować się przed komputerem lub konsolą, aby przetrwać ten szarobury czas przed dobrą grą. Październik pod tym względem nie zawiedzie - na brak premier nie ponarzekacie!

Gry RPG 2022 roku, na które nie czekacie, a powinniście
Gry RPG 2022 roku, na które nie czekacie, a powinniście

Choć w 2022 roku nie zabraknie wielkich RPG, na liście do zagrania tysięcy fanów znajduje się również co najmniej kilkanaście mniej znanych „indyków”. Czasem tak oryginalnych, że jeżeli technikalia nie zawiodą, może uda im się odnieść sukces.