Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 października 2008, 19:47

autor: Hed

Złote Joysticki 2008 rozdane - Call of Duty 4 triumfuje

Złote Joysticki zostały rozdane już po raz dwudziesty siódmy, tym razem w siedemnastu różnych kategoriach. Zdaje się, że w tym roku ponownie możemy wskazać wyraźnego faworyta (poprzednio wymiótł Gears of War). Jest nim Call of Duty 4, niezwykle popularny tytuł wydany przez Activision, który sprzedał się w ogromnym nakładzie i przy okazji wciągnął mnóstwo graczy do sieci.

Złote Joysticki zostały rozdane już po raz dwudziesty szósty, tym razem w siedemnastu różnych kategoriach. Zdaje się, że w tym roku ponownie możemy wskazać wyraźnego faworyta (poprzednio wymiótł Gears of War). Jest nim Call of Duty 4, niezwykle popularny tytuł wydany przez Activision, który sprzedał się w ogromnym nakładzie i przy okazji wciągnął mnóstwo graczy do zabawy w sieci.

Złote Joysticki 2008 rozdane - Call of Duty 4 triumfuje - ilustracja #1
Wojna wciąż się opłaca. Twórcy serii Call of Duty wiedzą jak wygrywać.

Wygląda na to, że czwarta odsłona Call of Duty, stawiająca w dużym stopniu na zmiany i innowacje względem poprzednich przedstawicielek serii, okazała się strzałem w dziesiątkę. Tytuł przenosi nas w teraźniejsze realia operacji wojskowych, oferując przede wszystkim świetny tryb rozgrywki sieciowej, który pochłonął wielu graczy. Dzięki swoim oryginalnym cechom, produkcja zgarnęła pierwsze miejsce w kilku kategoriach (pełna lista poniżej).

Call of Duty 4 został więc uznany za najciekawszą grę na pecety oraz najlepszy tytuł sieciowy, ale przede wszystkim przyznano mu nagrodę dla gry roku 2008. Zapewne te sukcesy złożyły się także na zdobycie przez firmę Activision tytułu wydawcy roku oraz uznanie Call of Duty: World at War za produkcję, której warto poświęcić szczególną uwagę (The One to Watch). Activision odniósł także sukces na polu swoich projektów muzycznych (Guitar Hero).

Złote Joysticki 2008 rozdane - Call of Duty 4 triumfuje - ilustracja #2
Tylko dwie nagrody dla gry o gangsterach?

Drugą szczególnie wyróżnioną produkcją jest Grand Theft Auto 4, docenione za ścieżkę dźwiękową (złożoną z rozmaitych stacji radiowych i wielu hitów) oraz uznane za najlepszą grę roku 2008 na Xboksa 360. Nagrody więc są, chociaż biorąc pod uwagę rangę tego hitu to trochę mało. Uhonorowani zostali jednak także panowie z Rockstar North, którzy zostali wybrani najlepszym angielskim deweloperem roku.

W kategorii produkcji na PlayStation 3 wygrał dość oczywisty kandydat, czyli Metal Gear Solid 4 firmy Konami. Najbardziej oczekiwanym tytułem okazał się naturalnie Fallout 3 – to nie powinno nikogo dziwić, wystarczy sprawdzić jak burzliwy odzew wywołują recenzja i kolejne odsłony naszych filmowych prezentacji. Ciekawostką jest natomiast porażka niezwykle gorącego Super Mario Galaxy (9.4/10 w naszej recenzji), który przegrał właściwie z sobą samym, gdyż gracze uhonorowali Super Smash Bros. Brawl. Sytuacja dość wymowna – świat Nintendo jest wciąż bardzo hermetyczny.

Pełna lista zwycięzców:

 • Gra roku (Ultimate Game of the Year) – Call of Duty 4 (Activision)
 • Gra roku na PC (PC Game of the Year) - Call of Duty 4 (Activision)
 • Gra roku na Xboksa (Xbox Game of the Year) - GTA IV (Rockstar)
 • Gra roku na PlayStation (PlayStation Game of the Year) - Metal Gear Solid 4 (Konami)
 • Sieciowa gra roku (Online Game of the Year) - Call of Duty 4 (Activision)
 • Gra roku na konsole przenośne (Handheld Game of the Year) - Legend of Zelda: Phantom Hourglass (Nintendo)
 • Gra roku firmy Nintendo (Nintendo Game of the Year) - Super Smash Bros. Brawl (Nintendo)
 • Gra roku we flashu (Flash Game of the Year)- Stickman Madness
 • Nagroda dla produktów na komórki (Mobile Award) - Bejeweled 2
 • Gra szczególnie warta sprawdzenia (The One to Watch) - Call of Duty: World at War (Activision)
 • Najbardziej oczekiwany tytuł według Edge (Edge Most Wanted Award) - Fallout 3 (Bethesda)
 • Wydawca roku (Publisher of the Year) - Activision Blizzard
 • Sprzedawca roku (Retailer of the Year) - Play.com
 • Brytyjski deweloper roku (UK Developer of the Year) - Rockstar North
 • Ścieżka dźwiękowa roku (Soundtrack of the Year) - GTA IV (Rockstar)
 • Nagroda Sun (Sun Award) - Guitar Hero (Activision)
 • Nagroda Nuts (Nuts Award) - Call of Duty 4 (Activision)
Złote Joysticki 2008 rozdane - Call of Duty 4 triumfuje - ilustracja #3

Golden Joystick Awards to najstarsze tego typu przedsięwzięcie w branży. Tegoroczną imprezę poprowadził szkocki komik Frankie Boyle, wzięło w niej udział około 800 osób a całość była relacjonowana na żywo przez Internet (fotki przedstawiające zwycięzców można przejrzeć chociażby tutaj). W tej edycji gracze oddali ponad 850 tysięcy głosów.

Powyższe wyniki oczywiście są do przyjęcia, chociaż można mieć wrażenie, że pewnych kluczowych tytułów tutaj brakuje. Jakich? No cóż, na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie we własnym zakresie. Narzekać nie bardzo można, gdyż w końcu na wyniki rankingów wpływ mieliśmy sami.

gry