Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 14 czerwca 2012, 09:31

autor: Szymon Liebert

W co pograć za darmo #24 – Super Monday Night Combat, Of Light & Shadow, Poacher i Reprisal

Super Monday Night Combat to jedyna gra typu free-to-play w 24. przeglądzie najlepszych darmowych produkcji. Wszystkie pozostałe tytuły – Poacher, Reprisal oraz Of Light & Shadow są absolutnie bezpłatne i, co ważniejsze, naprawdę dobre.

W co pograć za darmo #24 – Super Monday Night Combat, Of Light & Shadow, Poacher i Reprisal - ilustracja #1
Obsada Super Monday Night Combat zaprasza do gry.

Pierwsze miesiące 2012 roku obfitowały w ciekawe gry darmowe lub free-to-play. Wracamy więc do tradycji przybliżania Wam najciekawszych produkcji tego typu. Dzisiaj piszemy o Super Monday Night Combat, czyli bardzo udanej „docie” w wersji TPP. Przygotowaliśmy też coś dla fanów platformówek – dwa tytuły Of Light & Shadow i Poacher powinny wystarczyć Wam na parę godzin. Na deser jest jeszcze Reprisal, świetny hołd złożony serii Populous.

Moba: Super Monday Night Combat

Popularność gier typu MOBA może zaskoczyć – pojawiają się one pod wszelkimi możliwymi postaciami i na przeróżnych platformach. Jedną z moich ulubionych produkcji tego typu, w dodatku dostępnych w systemie free-to-play przyjaznym dla gracza, jest Super Monday Night Combat. Dzieło studia Uber Entertainment przenosi rozgrywkę znaną z League of Legends do postaci gry akcji TPP, w której wcielamy się w uczestników telewizyjnego show.

Podobnie jak w produkcji studia Riot Games, Super Monday Night Combat opiera się na zasadach obowiązujących w niemal każdej „docie”. Dwie drużyny graczy próbują przedostać się do bazy przeciwnika, aby zniszczyć jego kulę z pieniędzmi. Problem polega na tym, że osłonę przedmiotu mogą wyeliminować tylko automatyczne jednostki poruszające się po jednej z kilku ścieżek. Inną sprawą jest to, że każda ze stron dysponuje systemem wieżyczek.

Oczywiście, centralnym motywem w Super Monday Night Combat są herosi podzieleni na klasy reprezentujące role w drużynie. Każdy z nich to prawdziwe indywiduum dysponujące osobistymi umiejętnościami. Wielki goryl rzuca wybuchowymi beczkami, wojownik z mieczem wykonuje potężne ataki z bliska – do wyboru, do koloru. Podobnie jak w rasowej „docie”, podczas danego meczu rozwijamy postać na kilka sposobów, co pozwala stosować inne taktyki.

Siła Super Monday Night Combat polega na tym, że gra jest dobrze zaprojektowana i zabawna. Otoczka telewizyjnego show o gladiatorach daje twórcom ogromną swobodę w kwestii projektowania poziomów i postaci. Rozgrywka jest równie ciekawa. W podstawowym trybie zabawy gra nie jest może tak precyzyjna i szybka jak rasowa strzelanka, ale dzięki temu daje „fory” osobom, które zwykle unikają takich tytułów. Nawet oni mogą jakoś pomóc drużynie.

W co pograć za darmo #24 – Super Monday Night Combat, Of Light & Shadow, Poacher i Reprisal - ilustracja #2
W Super Monday Night Combat także wybuchy są za darmo.

Inną sprawą jest to, że gra jest uczciwa, bo model free-to-play przypomina rozwiązania z League of Legends. Dostajemy kilku herosów za darmo oraz możliwość kupowania pewnych ulepszeń zarówno za walutę zdobywaną w grze, jak i prawdziwe pieniądze. Uber Entertainment rozwija prężnie swoją produkcję, regularnie wypuszczając łatki. Jedna z nich wprowadziła bardziej zręcznościowy tryb walki, odchodzący od zasad „doty” w wielu punktach. Wszystko to sprawia, że w SMNC spędziłem z 10 godzin nie płacąc ani złotówki, a bawiąc się dobrze.

Poziom darmowości: free-to-play. Mikropłatności nie przeszkadzają, bo dotyczą przedmiotów kosmetycznych lub pomniejszych modyfikatorów, z których większość można kupić za walutę zarabianą w grze.

 1. Oficjalna strona | materiał tvgry.pl

Platformówka: Of Light & Shadow

Of Light & Shadow to platformówka stworzona przez grupę studentów, która łączy pomysły na konstrukcję rozgrywki z paru innych tytułów. Gra zaczyna się od prostego poziomu poświęconemu pierwszemu z dwóch bohaterów. Mr. Light potrafi po prostu skakać po platformach i musi unikać cienia. Druga z postaci dostępnych w produkcji, Dr. Shadow, jest już znacznie ciekawsza, bo może chodzić po ścianach i suficie.

W co pograć za darmo #24 – Super Monday Night Combat, Of Light & Shadow, Poacher i Reprisal - ilustracja #3
Prosta, ale przyjemna platformówka – Of Light & Shadow.

Za pomocą tych dwóch postaci i paru innych patentów – czyli przede wszystkim pułapek i przeciwników – autorzy budują kolejne, w miarę ciekawe poziomy. Znajdziecie tu odrobinę kombinowania, trochę scen zręcznościowych i nieszczególnie wymagające wyzwania. Grę wykonano w całkiem ładnej, chociaż nieco skromnej oprawie graficznej i przyozdobiono przyjemną muzyką. W Of Light & Shadow można zagrać na klawiaturze lub padzie.

Produkcja została wypuszczona za darmo, bo nie jest szczególnie długa i ma parę niedociągnięć (np. sposób poruszania się bohatera). Mimo tego, gra jest całkiem klimatyczna, ładnie wykonana i ciekawa. Owszem, podobnych tytułów było sporo, ale autorom udało się zbudować w miarę wciągającą rozgrywkę, która zainteresuje fanów gatunku. Nie oczekujcie więc cudów, ale dajcie szansę Of Light & Shadow – na pewno nie będzie to stracony czas.

Poziom darmowości: za darmo.

 1. Oficjalna strona

W przeglądarce: Reprisal

Czasami twórcy gier wypuszczają za darmo absolutnie imponujące projekty, które mogłyby być sprzedawane po lekkim dopieszczeniu i rozbudowaniu. Reprisal jest zdecydowanie jednym z nich. Jon Caplin, twórca gry, postanowił przypomnieć nam klasyczną rozgrywkę o bóstwie wpływającym na życie poddanych – czyli coś w stylu serii Populous. Reprisal to nie tylko podróż w przeszłość, ale też pokaz tego, że w przeglądarce można zrobić ciekawe rzeczy.

W grze wcielamy się w istotę „nadzorującą” rozwój plemienia, który następuje przede wszystkim poprzez zbieranie magicznych totemów, rozsianych na kolejnych wyspach. Twórca Reprisal wprowadza do zasad rozgrywki w pierwszych poziomach, a potem komplikuje sprawy coraz bardziej. Pojawiają się wrogowie i inne przeciwności losu. Podobnie jak w Populous, możemy wpływać na szereg elementów: manipulować podłożem, czy przyzywać różne kataklizmy. Zabawa w „bóstwo” zawsze była satysfakcjonująca – podobnie jest i tutaj.

W co pograć za darmo #24 – Super Monday Night Combat, Of Light & Shadow, Poacher i Reprisal - ilustracja #4
Gry o byciu bogiem powracają w hołdzie złożonym serii Populous.

Jon Caplin nie kryje, że Reprisal jest hołdem złożonym wspomnianej serii studia Bullfrog. Chociaż gra nie wprowadza wielkich innowacji do rozgrywki, imponuje swoim wykonaniem, klimatem i rozgrywką. Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, ze to debiutancka produkcja tego dewelopera. „Mam nadzieję, że gra przypomni graczom geniusz prostoty pierwszych gier o byciu bogiem” – mówi Caplin. Mi przypomniała, zobaczymy jak będzie z Wami.

Poziom darmowości: za darmo

 1. Oficjalna strona

Platformówka: Poacher

Ben Croshaw, znany też jako Yahtzee, jest popularnym dziennikarzem i autorem dziesiątek prześmiesznych recenzji z serii Zero Punctuation. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że gość robi przy okazji naprawdę zabawne gry. Producent ma na koncie między innymi serię przygodówek, czy skradankową produkcję złodziejską Trilby: The Art of Theft. Niedawno Croshaw wypuścił całkowicie za darmo nowy tytuł – komediową platformówkę Poacher.

W co pograć za darmo #24 – Super Monday Night Combat, Of Light & Shadow, Poacher i Reprisal - ilustracja #5
Humor to cecha charakterystyczna gier Bena Croshawa – Poacher.

W Poacher wcielamy się w Dereka Badgera, mieszkańca Yorkshire, dzierżącego wierną strzelbę i sypiącego żartami z rękawa (w dość trudnym do zrozumienia dialekcie). Bohater szybko trafia do przedziwnego świata, w którym roi się od fantastycznych istot – wróżek, przerośniętych królików i innych „bestii”. Zadaniem gracza jest oczywiście przedostanie się przez ten labirynt i pokonanie wszystkich przeciwników. A przy okazji poznanie zabawnej fabuły.

W co pograć za darmo #24 – Super Monday Night Combat, Of Light & Shadow, Poacher i Reprisal - ilustracja #6
Morderczy królik z Poacher. Skąd my to znamy?

Poacher jest prostą platformówką, bo Yahtzee stworzył ją w doskonale znanym amatorskim twórcom Game Makerze, Podobnie jak większość poprzednich produkcji Croshawa, gra jest jednak przyjemna. W odróżnieniu od jego dotychczasowych dzieł, znajdziemy w niej więcej rozgrywki, a nieco mniej dialogów. Wciąż jest to jedna z tych gier, przy których raczej wymagana jest dobra znajomość angielskiego. Tylko wtedy docenicie poczucie humoru tego twórcy. Powyższy obrazek chyba jest wystarczającą zachętą do sprawdzenia Poacher.

Poziom darmowości: za darmo.

 1. Oficjalna strona

Archiwum artykułów:

 1. Część 23Wakfu, Microsoft Flight, Mari0, The Kite.
 2. Część 22 - Renegade X – Black Dawn, Bitwa o Wesnoth, Timeslip, Cut The Rope.
 3. Część 21 - Dead Meets Lead, Star Trek Online, Minicraft, One and One Story.
 4. Część 20Nitronic Rush, BeGone, Space Quest II, Armed With Wings: Culimination.
 5. Część 19 - Lineage II, Hyper Princess Pitch, Marathon Trilogy, Alien Crusader.
 6. Część 18Vindictus, Daggerfall, N, Fail-Deadly.
 7. Część 17DC Universe Online, Stealth Bastard, Forsaken X, Desktop Dungeons.
 8. Część 16Rise of Immortals, Proto Thunder, Rusty Hearts, Keys of Gamespace.
 9. Część 15Age of Conan, APB: Reloaded, Ruins, Black Lodge 2600.
 10. Część 14 - Team Fortress 2, Forsaken World, ArmA II , The Cat and the Coup.
 11. Cześć 13 - Battlefield Play4Free, Spiral Knights, World of Tanks, Adore Puzzle.
 12. Część 12Mytheon, The Hunter, Dragon Age: Legends, Dreamlords, King’s Quest III.
 13. Część 11Champions Online, Project Blackout, Bloodline Champions, Duty Calls, PaperPlane.
 14. Część 10Spelunky, War Rock, RaceRoom, Harms Way, Doritos Crash Course, Magritte.
 15. Część 9 - Handball Challenge Training Camp Vol.2, Global Agenda, Super Crate Box, Solace.
 16. Część 8 - League of Legends, Privates, Alien Swarm, Moonbase Alpha, Coma, Alien Zombie Death.
 17. Część 7 - Alliance of Valiant Arms, Shakes & Fidget - The Game, DROD: Architects’ Edition, Spectre, Teeworlds.
 18. Część 6 - Volvo: The Game, Quake Live, Trilby: The Art of Theft, Puddle, JamLegend.
 19. Część 5 - Alien Arena 2010, Ben There Dan That!, Puzzle Bloom, Battleswarm: Field of Honor, Dreamside Maroon.
 20. Część 4 - Death Rally, Bejeweled Blitz, Devil's Tuning Fork, Quantasm, AirRivals.
 21. Część 3 - Attack of the 50ft Robot!, Legends of Zork, Gear, Wolf Team, Buggy Race.
 22. Część 2 - Combat Arms, osu!, FarmVille, Igneous, Peggle: World of Warcraft Edition, Peggle Extreme.
 23. Część 1 - Hedgewars, Frets on Fire, Warsow, Out of Order, Theseus: Return of the Hero.