Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 października 2020, 10:02

autor: Entelarmer

Sukces bywa ulotny, Among Us przyćmiło Fall Guys

Fall Guys było najpopularniejszą grą sierpnia, ale we wrześniu musiało pokłonić się przed Among Us. Dzieło studia Innersloth z łatwością pobiło rekordy produkcji zespołu Mediatonic, która wyraźnie straciła na popularności w ostatnich tygodniach.

Sukces bywa ulotny, Among Us przyćmiło Fall Guys - ilustracja #1
Letni sukces Fall Guys to nic przy wynikach Among Us.

Gdyby chcieć podsumować końcówkę tegorocznego lata na rynku gier, nie obeszłoby się bez wymienienia dwóch tytułów niezależnych. Mowa o debiutującym z niespodziewanym hukiem Fall Guys oraz odrodzonym z popiołów Among Us. Sukces tej drugiej produkcji nie dorównał popularności dziełu studia Mediatonic… do czasu. Wystarczy bowiem rzucić okiem na statystyki Twitcha z ostatnich dni, by zauważyć, że gra zespołu Innersloth przyćmiła Fall Guys na platformie Amazonu. Among Us jest de facto najpopularniejszą grą na Twitchu. Z oglądalnością w ostatnich 30 dniach na poziomie 141 milionów godzin tytuł wyprzedza League of Legends, Fortnite’a i wiele innych produkcji. Fall Guys z wynikiem niespełna 35 milionów godzin spadło na 10. pozycję.

Nie inaczej wygląda sytuacja po sprawdzeniu pozostałych statystyk. Najczęściej transmitowana gra? Among Us (Fall Guys na 10. miejscu). Rekord liczby widzów? Among Us na drugim miejscu (Fall Guys na siódmym). Najwięcej oglądających w chwili pisania tego tekstu? Among Us (Fall Guys poza pierwszą dwudziestką). Podobnie prezentują się statystyki Steama. Jeśli porównać średnią liczbę osób przebywających jednocześnie w obu grach każdego dnia, da się zauważyć wyraźną tendencję. Na początku września Among Us dorównało Fall Guys, a niewiele później dwukrotnie przebiło rekord tej drugiej produkcji. Battle royale studia Mediatonic wypadł też poza pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych tytułów na platformie firmy Valve.

Sukces bywa ulotny, Among Us przyćmiło Fall Guys - ilustracja #2
Among Us króluje na Twitchu i Steamie.

Sytuacja Fall Guys przesadnie nie dziwi. Nierzadko widzimy przeboje lata, miesiąca etc., które prędzej czy później albo odchodzą w zapomnienie, albo – choć wciąż są uznawane za popularne – przyciągają wyraźnie mniejszą liczbę graczy. Jakim jednak cudem o wiele starsze i wyraźnie bardziej budżetowe Among Us nie tylko dorównało, ale wręcz przebiło wyniki rywala? Pozostają nam tylko spekulacje.

Sporą rolę mogła tu odegrać rozgrywka. W obu tytułach zasady są bardzo proste, pozwalając na zabawę nawet niedzielnym graczom. Niemniej można by argumentować, że zabawa w Fall Guys jest bardzo liniowa i schematyczna. Pomijając graczy przeszkadzających innym w dotarciu do celu, wszystkie sesje w danym trybie gry niespecjalnie różnią się między sobą, niezależnie od graczy. Among Us pozornie ma ten sam problem, tyle że tutaj to uczestnicy grają pierwsze skrzypce. Nie chodzi nawet o nasze awatary, lecz o osoby siedzące przed komputerem (albo ze smartfonem w dłoni), bo to rozmowy między nimi stanowią serce Among Us. To sprawia, że choć zasady rozgrywki zawsze pozostają takie same, to gracze mają o wiele większy wpływ na to, jak przebiega dana sesja.

Sukces bywa ulotny, Among Us przyćmiło Fall Guys - ilustracja #3
Among Us znienacka stało się jedną z najpopularniejszych gier ostatnich miesięcy.

Drugą przyczyną może być bardziej kameralny charakter gry. W Fall Guys zmuszeni jesteśmy do zabawy z wieloma nieznajomymi, a to naraża nas na spotkanie z oszustami. Oczywiście tych nie brakuje również w Among Us, ale tu przynajmniej możemy zaprosić do zabawy jeśli nie znajomych, to grupę zaufanych osób z Discorda (który znacząco zyskał na popularności w ostatnich tygodniach). To zresztą stanowi też dodatkową zachętę dla widzów. O wiele łatwiej obserwować ulubioną grupę streamerów, gdy nie ma kilkunastu (albo i kilkudziesięciu) innych uczestników, a każdy jest wyraźnie widoczny i rozpoznawalny (w Fall Guys autorzy ostatecznie zrezygnowali z własnych pseudonimów graczy).

Oczywiście jest za wcześnie, by mówić o upadku Fall Guys lub długotrwałym sukcesie Among Us. Ten pierwszy wciąż cieszy się sporą popularnością i wkrótce (tj. 6 października) otrzyma drugi sezon zawartości, co zapewne zachęci graczy do ponownego uruchomienia produkcji. Nowości trafią również do gry studia Innersloth w zastępstwie skasowanej kontynuacji. Jak potoczą się losy tych tytułów – czas pokaże.