Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 września 2020, 21:04

autor: Entelarmer

Fall Guys to największy cyfrowy debiut na PC od czasu Overwatch

Grupa analityczna SuperData podsumowała światową dystrybucję cyfrową w sierpniu. Rynek ma za sobą bardzo udany miesiąc, ale największym zwycięzcą było debiutujące Fall Guys, które zdeklasowało konkurencję na PC.

Fall Guys to największy cyfrowy debiut na PC od czasu Overwatch - ilustracja #1
Niezależne studio odniosło ogromny sukces, którym nie pogardziliby nawet duzi wydawcy.

Pecetowe Horizon: Zero Dawn mogło poradzić sobie znakomicie w premierowym miesiącu, ale to nie dzieło studia Guerrilla Games jest największym zwycięzcą sierpnia. Jeśli wierzyć raportowi firmy analitycznej SuperData, to Fall Guys zespołu Mediatonic zdominowało rynek gier, od debiutu zarabiając w dystrybucji cyfrowej 185 milionów dolarów. To więcej, niż zdobyła jakakolwiek inna gra wydana na komputery osobiste od czasu premiery Overwatcha w maju 2016 roku. Produkcja studia Blizzard uzyskała wtedy łącznie 269 mln dol. przychodu. Dodajmy, że do końca sierpnia Fall Guys trafiło do 8,2 miliona nabywców na PC, a do początku września gra była dostępna na PlayStation 4 bez dodatkowych opłat dla subskrybentów PS Plus.

Fall Guys to największy cyfrowy debiut na PC od czasu Overwatch - ilustracja #2
Źródło: SuperData.

Sukces Fall Guys jest tym bardziej imponujący, że mowa o produkcji stworzonej przez niewielki, niezależny zespół. Owszem, wydawca zadbał o wypromowanie produkcji (także w specjalnie zaprojektowanej grze), ale chyba nikt nie spodziewał się takiego wybuchu popularności, łącznie z deweloperami (przynajmniej sądząc po początkowych problemach z serwerami).

Raport wspomina też o sukcesach innych gier. W sierpniu Fortnite uzyskało o 76% większy przychód na komputerach osobistych i konsolach niż w lipcu. To z nawiązką wynagrodziło 62% straty na rynku mobilnym w związku z utarczką Epic Games z Apple oraz Google. Nie narzekają też twórcy Pokemon GO, bo mimo przymusowego pobytu graczy w domach mobilne Pokemony mają za sobą najlepszy miesiąc w historii. Studio Niantic szybko dostosowało grę do świata mierzącego się z epidemią koronawirusa, czego efekty było widać w poprzednich miesiącach. Wysokie przychody produkcji przełożyły się na wybitne wyniki rynku, który w tym roku wygenerował już 82,3 mld dol. przychodu (wzrost o 13% w porównaniu okresem styczeń-sierpień w 2019 r.).

Fall Guys to największy cyfrowy debiut na PC od czasu Overwatch - ilustracja #3
Debiut megaewolucji to jedna z wielu atrakcji, które w sierpniu przyciągnęły graczy do Pokemon GO.