Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 września 2020, 21:04

Fall Guys to największy cyfrowy debiut na PC od czasu Overwatch

Grupa analityczna SuperData podsumowała światową dystrybucję cyfrową w sierpniu. Rynek ma za sobą bardzo udany miesiąc, ale największym zwycięzcą było debiutujące Fall Guys, które zdeklasowało konkurencję na PC.

Fall Guys to największy cyfrowy debiut na PC od czasu Overwatch - ilustracja #1
Niezależne studio odniosło ogromny sukces, którym nie pogardziliby nawet duzi wydawcy.

Pecetowe Horizon: Zero Dawn mogło poradzić sobie znakomicie w premierowym miesiącu, ale to nie dzieło studia Guerrilla Games jest największym zwycięzcą sierpnia. Jeśli wierzyć raportowi firmy analitycznej SuperData, to Fall Guys zespołu Mediatonic zdominowało rynek gier, od debiutu zarabiając w dystrybucji cyfrowej 185 milionów dolarów. To więcej, niż zdobyła jakakolwiek inna gra wydana na komputery osobiste od czasu premiery Overwatcha w maju 2016 roku. Produkcja studia Blizzard uzyskała wtedy łącznie 269 mln dol. przychodu. Dodajmy, że do końca sierpnia Fall Guys trafiło do 8,2 miliona nabywców na PC, a do początku września gra była dostępna na PlayStation 4 bez dodatkowych opłat dla subskrybentów PS Plus.

Źródło: SuperData.

Sukces Fall Guys jest tym bardziej imponujący, że mowa o produkcji stworzonej przez niewielki, niezależny zespół. Owszem, wydawca zadbał o wypromowanie produkcji (także w specjalnie zaprojektowanej grze), ale chyba nikt nie spodziewał się takiego wybuchu popularności, łącznie z deweloperami (przynajmniej sądząc po początkowych problemach z serwerami).

Raport wspomina też o sukcesach innych gier. W sierpniu Fortnite uzyskało o 76% większy przychód na komputerach osobistych i konsolach niż w lipcu. To z nawiązką wynagrodziło 62% straty na rynku mobilnym w związku z utarczką Epic Games z Apple oraz Google. Nie narzekają też twórcy Pokemon GO, bo mimo przymusowego pobytu graczy w domach mobilne Pokemony mają za sobą najlepszy miesiąc w historii. Studio Niantic szybko dostosowało grę do świata mierzącego się z epidemią koronawirusa, czego efekty było widać w poprzednich miesiącach. Wysokie przychody produkcji przełożyły się na wybitne wyniki rynku, który w tym roku wygenerował już 82,3 mld dol. przychodu (wzrost o 13% w porównaniu okresem styczeń-sierpień w 2019 r.).

Fall Guys to największy cyfrowy debiut na PC od czasu Overwatch - ilustracja #3
Debiut megaewolucji to jedna z wielu atrakcji, które w sierpniu przyciągnęły graczy do Pokemon GO.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej