Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 marca 2019, 17:45

Śmierć The Culling, Quake 2 z ulepszonym ray tracingiem i inne wieści

Dziś piszemy o nowym studiu byłych pracowników Valve i Riot Games, dacie wyłączenia serwerów darmowego The Culling, odpowiedzialności Phila Spencera za wydanie Halo: The Master Chief Collection na Steamie i screenach z Quake II RTX. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Byli pracownicy Valve i Riot Games zakładają studio Stray Bombay

Chet Faliszek (z prawej) jest osobą rozpoznawalną w branży. / Źródło: Road to VR - Śmierć The Culling, Quake 2 z ulepszonym ray tracingiem i inne wieści - wiadomość - 2019-03-19
Chet Faliszek (z prawej) jest osobą rozpoznawalną w branży. / Źródło: Road to VR

Chet Faliszek, były pracownik Valve i współscenarzysta między innymi obu odsłon cyklu Portal oraz epizodów Half-Life'a 2, a także Kimberly Voll, niegdyś zatrudniona w Riot Games, założyli w Seattle nowe studio deweloperskie o nazwie Stray Bombay. Nie wiemy na razie, jaka będzie jego pierwsza gra, jednak sądząc po wpisie na oficjalnej stronie, może być to coś kooperacyjnego w stylu serii Left 4 Dead (przy której zresztą pracował Faliszek). Cytując fragment tekstu:

Przez lata dyskutowałem z Kim o tym, jakie gry chcemy robić, i wspólnie doszliśmy do wniosku, że naszym celem są produkcje pozwalające odbiorcom na oddech i życie chwilą. Produkcje opowiadające historię, do których chce się wracać i wracać, które zmieniałyby się za każdym razem, gdy w nie grasz, bez poczucia przypadkowości, co da Ci wrażenie bycia częścią drużyny wspierającej się nawzajem... a nie zbieraniną ludzi z własnymi celami. Produkcje, w których AI nie jest jedynie wrogiem, ale pomaga napędzać całe doświadczenie.

Studio Xaviant wyłącza serwery The Culling

Po spektakularnej klapie gry The Culling 2, która w lipcu ubiegłego roku, po zaledwie tygodniu od premiery, została wycofana ze sklepów, przyszedł czas na pożegnanie pierwszej części. Studio Xaviant ogłosiło, że podjęło decyzję o wyłączeniu jej serwerów. Nastąpi to 15 maja. Przyczyna jest prosta – nikłe zainteresowanie. Tej sieciowej produkcji opartej o tryb battle royale niestety nie pomogło przejście na model free-to-play. Według danych serwisu Steam Charts, w szczytowych okresach bawi się w niej około 30 osób.

Halo na Steamie dzięki Philowi Spencerowi

Tydzień temu świat obiegła wiadomość, że Halo: The Master Chief Collection, czyli zestaw sześciu odsłon kultowego cyklu strzelanin FPP z konsol marki Xbox, trafi również na PC, i to nie tylko na Microsoft Store, ale także na Steamie. Sytuacja ta okazała się na tyle nietypowa, że jeden z użytkowników Reddita zdecydował się wysłać do Gabe'a Newella, czyli prezesa Valve, mail z pytaniem, czy trudno było przekonać włodarzy giganta z Redmond do takiej umowy. Jeśli wierzyć odpowiedzi opublikowanej na popularnym portalu dyskusyjnym, wszystko przebiegło zupełnie bezproblemowo. Porozumienie to zasługa głównie Phila Spencera, szefa marki Xbox, i jego ekipy z Microsoftu. Samo Valve nie miało tutaj zbyt wiele do roboty.

Quake II RTX na screenach

Można pomylić z prawdziwością. - Śmierć The Culling, Quake 2 z ulepszonym ray tracingiem i inne wieści - wiadomość - 2019-03-19
Można pomylić z prawdziwością.

W styczniu bieżącego roku światło dzienne ujrzało Q2VKPT, dzieło Christopha Schieda, który za pomocą API Vulkan i karty grafiki NVIDIA GeForce RTX z serii 20 dodał do klasycznej strzelaniny Quake II z 1997 roku ray tracing. Projekt dostrzegła firma Nvidia i zdecydowała się wspomóc Niemca, który zresztą kilka lat temu był w niej stażystą. W ten sposób powstał Quake II RTX, który został zaprezentowany podczas konferencji GDC 2019. W porównaniu do oryginału ta wersja posiada szereg usprawnień i nowości, jak na przykład lepszej jakości tekstury, refrakcje na wodzie i szkle, efekty cząsteczkowe, wyrzutnię flar do rozjaśniania ciemnych pomieszczeń, opcję zmiany pory dnia, dzięki której można podziwiać różne naturalne rodzaje oświetlenia, ładniejszy ogień oraz dym i mnóstwo innych atrakcji. W niniejszym tekście możecie podziwiać małą próbkę efektu końcowego.

Galeria obrazków

Polecamy też Waszej uwadze najnowsze obrazki w naszej galerii…

 1. Apex Legends
 2. Utawarerumono: Prelude to the Fallen
 3. The Alliance Alive HD Remastered
 4. Technobabylon: Birthright
 5. Stela
 6. Sparkle 4 Tales
 7. Sniper Elite V2 Remastered
 8. Gun Gun Pixies
 9. Falcon Age
 10. Dungeons & Aliens
 11. Destiny Connect: Tick-Tock Travelers
 12. Witch and Hero

Galeria filmów

…jak również najnowsze filmy z gier:

 1. The Invisible Hours zwiastun #1
 2. Stranded Sails: Explorers of the Cursed Islands zwiastun #1
 3. SpellForce: Heroes & Magic zwiastun #1
 4. Junk Planet zwiastun #1
 5. Battlefield V Firestorm
 6. Attack on Titan 2: Final Battle zwiastun #1
 7. Trancelation zwiastun #1
 8. The Riftbreaker zwiastun #1
 9. SubaraCity zwiastun #1
 10. Seven: The Days Long Gone Enhanced Edition
 11. One Piece: World Seeker zwiastun na premierę (PL)
 12. Mistover zwiastun #1
 13. Immortal Legacy: The Jade Cipher zwiastun #1
 14. Grimshade zwiastun #1
 15. F.I.S.T. zwiastun #1