Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4PSV
Okładka Utawarerumono: Prelude to the Fallen (PS4)

Utawarerumono: Prelude to the Fallen

Remake pierwszej części cyklu Utawarerumono, wydanej pierwotnie na PC, PS2 i PSP. Jest to miks taktycznego RPG i przygodówki visual novel, który oferuje rozbudowany wątek fabularny oraz skomplikowane turowe walki.

RPG | fantasy | turowe | taktyczne | elementy strategiczne | visual novel | reedycje/remastery/remaki | funkcje cross-platform | jRPG

Okładka Utawarerumono: Prelude to the Fallen (PS4)

producent: Aquaplus

wydawca: NIS America

Strona oficjalna

data premiery gry:

26maj2020

PS4 PSV

Utawarerumono: Prelude to the Fallen to remake pierwszej odsłony cyklu hybrydowych gier, które łączą rozwiązania charakterystyczne dla przygodówek typu visual novel (skomplikowany scenariusz przekazywany m.in. w formie dwuwymiarowych, ręcznie rysowanych ilustracji) z rozbudowaną, turową strategią z elementami RPG, przypominającą np. Final Fantasy Tactics. W porównaniu do oryginalnego Utawarerumono poprawiono oprawę graficzną i dodano tryb Special Extended Mode, w którym znajdziemy muzykę w lepszej jakości. Za stworzenie tego tytułu odpowiada studio Aquaplus (odpowiedzialne za Mask of Truth oraz Mask of Deception). Wydawcą jest firma NIS America.

Fabuła

Akcja Utawarerumono: Prelude to the Fallen rozgrywa się w fikcyjnym świecie, którym klimatem przypomina nieco feudalną Japonię (z licznymi elementami nadnaturalnymi). Gracz wciela się w cierpiącego na amnezję, zamaskowanego mężczyznę, który pewnego dnia budzi się w nieznanym sobie lesie. Z pomocą przychodzą mu dwie młode dziewczyny, które zabierają go do pobliskiej wioski. Nieznajomy przyjmuje imię Hakuoro; wkrótce dowiaduje się, że mieszkańcy cierpią pod rządami egoistycznego tyrana. Bohater postanawia zorganizować ruch oporu i szybko okazuje się, że w jego głowie tkwią wspomnienia, umiejętności taktyczne i moc, które mogą przechylić szalę zwycięstwa i zdecydować o losie wielu ludzi.

Mechanika

Rozgrywka w Utawarerumono: Prelude to the Fallen dzieli się na dwie podstawowe części. Przez większą część czasu w produkcję gra się jak w typową przygodówkę typu visual novel – czytamy dialogi, oglądamy animowane scenki, stopniowo poznając scenariusz i podejmując wybory fabularne w kluczowych momentach.

Opowieść przerywana jest tutaj jednak turowymi, taktycznymi walkami, w czasie których kontrolujemy całą plejadę bohaterów. Każda z postaci posiada odmienne umiejętności, statystki i zastosowanie na polu bitwy, a sukces wymaga właściwego wykorzystywania mocnych stron poszczególnych herosów, a także umiejętnego manewrowania na trójwymiarowej mapie, którą obserwujemy z góry (z tzw. perspektywy izometrycznej).

Pomiędzy poszczególnymi starciami otrzymujemy szansę rozwinięcia zdolności naszych wojowników, a także wyposażenia ich w lepszy ekwipunek.

Tryby gry

W Utawarerumono: Prelude to the Fallen możemy grać wyłącznie samotnie. Gra nie posiada żadnych trybów wieloosobowych – podstawą rozgrywki jest tutaj obszerna kampania fabularna.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna Utawarerumono: Prelude to the Fallen łączy elementy dwu- i trójwymiarowe. Znakomita większość przedstawionej w grze opowieści jest prezentowana w postaci dwuwymiarowych, ręcznie rysowanych ilustracji, jednak od czasu do czasu otrzymujemy także trójwymiarowe animacje. W pełnym 3D wykonano także strategiczną część gry. Warto przy tym odnotować, że twórcy zdecydowali się na zastosowanie techniki cell-shadingu, dzięki czemu produkcja konsekwentnie trzyma się barwnego, mangowego stylu artystycznego. Twórcy zdecydowali się także na poprawienie jakości ścieżki dźwiękowej.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Gry podobne do Utawarerumono: Prelude to the Fallen

Klasyfikacja PEGI Utawarerumono: Prelude to the Fallen

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym.
PS4
PSV