Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS3PCPS4PSV
Okładka Utawarerumono: Mask of Truth (PS3)
OkładkaUtawarerumono: Mask of Truth (PS3)

Utawarerumono: Mask of Truth

Hybryda produkcji typu visual novel i taktycznego RPG-a, opracowana przez studio Leaf oraz firmę Aquaplus. Tytuł jest kontynuacją Utawarerumono: Mask of Deception – gracz może więc prześledzić dalsze losy Haku.

RPG | fantasy | turowe | taktyczne | visual novel | jRPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Utawarerumono: Mask of Truth Premiera

21wrz2016

PS3

5wrz2017

PS4 PSV

23sty2020

PC

producent: Aquaplus wydawca: Atlus Strona oficjalna

Gry podobne do Utawarerumono: Mask of Truth

XCOM: Enemy Unknown

Valkyria Chronicles

Lost Dimension

Utawarerumono: Mask of Truth to połączenie przygodowej gry z gatunku visual novel z tradycyjnym taktycznym RPG, którego akcja osadzona jest w świecie fantasy inspirowanym kulturą feudalnej Japonii. Za stworzenie tytułu odpowiada studio Leaf oraz firma Aquaplus. Deweloperzy są świetnie znani w kręgu miłośników visual novel i mają na swoim koncie wiele popularnych gier z serii, takich jak To Heart, Tears to Tiara czy White Album, z których większość nie została jednak wydana oficjalnie na Zachodzie. Utawarerumono: Mask of Truth jest bezpośrednim sequelem gry Utawarerumono: Mask of Deception i wraz z nią stanowi zamkniętą narracyjną całość. Obie produkcje są z kolei luźnymi kontynuacjami oryginalnego Utawarerumono, które ukazało się w 2002 roku na komputerach PC, a w kilka lat później także na konsolach PlayStation 3 oraz PSP.

Fabuła

Historia w Utawarerumono: Mask of Truth rozpoczyna się niedługo po zakończeniu Utawarerumono: Mask of Deception. Gracze śledzą dalsze losy Haku oraz jego przyjaciół i sprzymierzeńców. Po śmierci władcy cesarstwa Yamato i jego prawej ręki, a także niebezpieczeństwie, jakie spadło na dziedziczkę tronu, bohater zmuszony jest przejąć kontrolę nad siłami wojskowymi państwa i ochronić je przed wrogimi sąsiadami. W trakcie przygody spotykamy zarówno znane, jak i zupełnie nowe postacie. Fikcyjne uniwersum tytułu, które poza ludźmi zamieszkują także inne fantastyczne rasy, wzorowane było na średniowiecznej Japonii.

Mechanika

Podobnie jak poprzednik, Utawarerumono: Mask of Truth jest przede wszystkim produkcją visual novel, w której długie segmenty przygodowe są tylko na krótko przerywane taktycznymi bitwami. Sequel wprowadza jednak nowe możliwości przetestowania naszych sił na polu walki oraz nowe rodzaje misji pobocznych. W trybie treningowym możemy postawić naprzeciw siebie dwie drużyny naszych bohaterów, które w symulowanej walce zdobywają dodatkowe doświadczenie. W trybie wyzwań musimy z kolei wygrać z przeciwnikami, wykonując przy tym opcjonalne cele znacząco utrudniające to zadanie.

Produkcja posiada kompleksowy system rozwoju bohaterów, z których każdy dysponuje zestawem statystyk opisujących ich przydatność w walce, a także ekwipunek taki jak różnego rodzaju pancerze i bronie. Bitwy toczą się na trójwymiarowych mapach pokrytych siatką pól, po których poruszają się wszystkie jednostki. Walki rozgrywane są w klasycznym trybie turowym, w którym istotną rolę odgrywają wybierane przez nas combosy oraz specjalne umiejętności. Nowością są potężne kooperacyjne ataki pomiędzy dwoma bohaterami, a także nowe umiejętności i bronie.

System walki posiada także elementy zręcznościowe. Kiedy bohater wykonuje akcję, na ekranie pojawia się malejący krąg – po wciśnięciu przycisku tuż przed jego kompletnym zniknięciem aktywujemy dodatkowe bonusy, takie jak np. krytyczne uderzenia. W trakcie potyczek istotne są także odporność i podatność jednostek na obrażenia zadawane bronią przypisaną do kilku podstawowych żywiołów.

Kwestie techniczne

Utawarerumono: Mask of Truth posiada dwuwymiarową oprawę graficzną, jakością dorównującą najlepszym grom visual novel. Taktyczna trójwymiarowa porcja tytułu nie uległa znaczącym zmianom względem poprzedniej części. Nadal mamy do czynienia z uproszczonymi modelami postaci oraz otoczenia, które wyraźne braki w liczbie detali nadrabiają wyrazistym stylem i animacjami.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Utawarerumono: Mask of Truth

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.

Utawarerumono: Mask of Truth Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Celeron G1820 2.7 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki Intel HD 4000 lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i3-3220 3.3 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 Ti lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PS4
PSV
PS3
PC