Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPSPPCPS2
Okładka Utawarerumono (PSP)

Utawarerumono

Połączenie taktycznej gry RPG z visual novel. Gracze wcielają się w cierpiącego na amnezję zamaskowanego mężczyznę, który trafia do niewielkiej wioski. Wkrótce staje się on przywódcą rebelii, mającej na celu obalenie reżimu złego imperatora.

RPG | fantasy | widok izometryczny | taktyczne | 2D | visual novel | jRPG | erotyczne

Okładka Utawarerumono (PSP)

producent: Leaf

wydawca: Aqua System

data premiery gry:

26kwi2002

PC

26paź2006

PS2

29maj2009

PSP
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Utawarerumono na [PLAT] to miks taktycznego RPG oraz przygodowej gry z gatunku visual novel, której akcja rozgrywa się w świecie czerpiącym inspiracje ze sztuki i kultury ludu Ajnów, historycznie zamieszkującego północną Japonię. Za stworzenie tytułu odpowiada studio Leaf oraz firma Aquaplus. Deweloperzy są świetnie znani w kręgu miłośników visual novel i mają na swoim koncie wiele popularnych serii, takich jak To Heart, Tears to Tiara czy White Album. Oryginalna pecetowa edycja tytułu wzbogacona była o sceny i scenariusze erotyczne, które zostały usunięte w jej wszystkich konsolowych portach. Utawarerumono doczekało się także dwóch sequeli (Utawarerumono: Mask of Deception, Utawarerumono: Mask of Truth), wydanych na konsoli PlayStation 4 i PS Vita oraz adaptacji komiksowych, serialu anime oraz słuchowisk radiowych.

Fabuła

Utawarerumono przenosi graczy do fantastycznego świata wzorowanego na średniowiecznej Japonii. Głównym bohaterem tytuł jest zamaskowany mężczyzna o imieniu Hakuoro, który ranny zostaje znaleziony przez dwie młode dziewczyny, wychowywane przez babcię w niewielkiej wiosce. Protagonista cierpi na amnezję i nie może przypomnieć sobie skąd pochodzi, ani dokąd zmierzał. Po spędzeniu dłuższego czasu w osadzie swoich wybawczyń odkrywa, że jej mieszkańcy cierpią z powodu opresyjnych rządów imperatora, sprawującego kontrolę nad całym regionem. Nie mogąc pogodzić się z sytuacją, Hakuoro organizuje ruchu oporu, a następnie kampanię militarną, korzystając z odkrytego u siebie talentu taktycznego, której celem jest obalenie okrutnego władcy i stworzenie nowego i sprawiedliwego państwa. Przy kreacji świata, scenarzyści Utawarerumono inspirowali się kulturą ludu Ajnów, zamieszkujących japońską wyspę Hokkaido oraz południową część półwyspu Sachalin. Wpływy te widoczne są, między innymi, w strojach noszonych przez bohaterów oraz nazwach własnych różnych miejsc geograficznych.

Mechanika

Przez większą część czasu Utawarerumono pozostaje typową visual novel. Segmenty przygodowe przerywane są jednak turowymi walkami taktycznymi. Każdy z bohaterów, który wykonuje rozkazy głównego bohatera, opisany jest szeregiem klasycznych statystyk znanych z produkcji RPG. Pomiędzy misjami mamy także szansę zmienić ekwipunek oraz rozwinąć specjalne umiejętności herosów. Bitwy rozgrywają się na mapach, przedstawionych w rzucie izometrycznym, przedzielonych siatką pól, po których poruszają się jednostki.

Kwestie techniczne

Bitwy w Utawarerumono zostały przedstawione na dwuwymiarowych planszach, po których poruszają się sprite'y naszych podwładnych i przeciwników. Wszystkie dialogi w gracze są dubingowane przez profesjonalnych aktorów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Utawarerumono

18+

PC
PS2
PSP