Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS3PSVPS4PC
Okładka Utawarerumono: Mask of Deception (PC)
OkładkaUtawarerumono: Mask of Deception (PC)

Utawarerumono: Mask of Deception

Połączenie visual novel oraz taktycznej gry RPG z turowym systemem walki. Produkcja jest sequelem oryginalnego Utawarerumono, wydanego w 2002 roku i przedstawia zupełnie nowych bohaterów oraz historię, rozgrywającą się w świecie fantasy, wzorowanym na średniowiecznej Japonii.

RPG | fantasy | turowe | taktyczne | visual novel | jRPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Utawarerumono: Mask of Deception Premiera

24wrz2015

PS3

23maj2017

PSV PS4

23sty2020

PC

producent: Aquaplus wydawca: DMM Games Strona oficjalna

Gry podobne do Utawarerumono: Mask of Deception

Danganronpa V3: Killing Harmony

Song of Memories

Tokyo Twilight Ghost Hunters

Utawarerumono: Mask of Deception to połączenie przygodowej gry z gatunku visual novel z tradycyjnym taktycznym RPG. Produkcja jest sequelem oryginalnego Utawarerumono, który ukazał się w 2002 roku na komputerach PC, a następnie otrzymał porty na konsolach PlayStation 3 oraz PSP. Żadna z tych wersji nie ukazała się jednak oficjalnie na Zachodzie. Za stworzenie tytułu odpowiada studio Leaf oraz firma Aquaplus. Deweloperzy są świetnie znani w kręgu miłośników visual novel i mają na swoim koncie wiele popularnych serii, takich jak To Heart, Tears to Tiara czy White Album. Utawarerumono: Mask of Deception ukazało się w Japonii w 2015 roku i wraz z wydanym w rok później bezpośrednim sequelem, zatytułowanym Utawarerumono: Mask of Truth, stanowi zamkniętą narracyjną całość, która dodatkowo łączy duologię z pierwszą częścią serii. Fabuła

Fabuła

Utawarerumono: Mask of Deception jest cierpiący na amnezję mężczyzna o imieniu Haku. Ranny i wycieńczony zostaje znaleziony przez młodą dziewczynę o imieniu Kuon, która otacza go opieką. Para szybko się zaprzyjaźnia i postanawia wspólnie wyruszyć w dalszą podróż. Wkrótce na swojej drodze napotyka jednak rożnego rodzaju kolorowe postacie oraz wplątuje się w polityczne machinacje w cesarstwie Yamato, które znajduje się na skraju wojny z sąsiadami. Fikcyjne uniwersum tytułu, które poza ludźmi zamieszkują także inne fantastyczne rasy, wzorowane zostało na średniowiecznej Japonii.

Mechanika

Warto zaznaczyć, że Utawarerumono: Mask of Deception jest przede wszystkim produkcją visual novel, w którym długie segmenty przygodowe są tylko na krótko przerywane taktycznymi walkami. Tytuł oferuje mimo tego kompleksowy system rozwoju bohaterów i dowodzonych przez nas jednostek, z których każda dysponuje zestawem statystyk, opisujących ich przydatność w walce, a także ekwipunek, taki jak różnego rodzaju pancerze i bronie.

Bitwy rozgrywane są na trójwymiarowych mapach, przedzielonych siatką pól, po których poruszają się wszystkie jednostki. Pojedynki toczone są w trybie turowym, w którym istotną rolę odgrywają wybierane przez nas komba oraz specjalne umiejętności. Twórcy wprowadzili także pewne elementy zręcznościowe. Kiedy bohater wykonuje akcję na ekranie pojawi się malejący krąg, po wciśnięciu przycisku w odpowiednim momencie, tuż przed tym nim kompletnie zniknie, aktywujemy dodatkowe bonusy, takie jak np. krytyczne uderzenia. W trakcie potyczek istotne są także odporność i podatność jednostek na obrażenia zadawane bronią przypisaną do kilku podstawowych żywiołów.

Kwestie techniczne

Utawarerumono: Mask of Deception odznacza się wysokiej jakości dwuwymiarową oprawą graficzną, która powinna spodobać się fanom visual novel. Taktyczna porcja tytułu korzysta z trójwymiarowych modeli, które co prawda nie zachwycają liczbą detali, ale nadrabiają braki interesującymi animacjami oraz wyrazistym stylem. Gra oferuje oryginalny japoński dubbing aktorski oraz przyjemną dla ucha ścieżkę muzyczną.

Ostatnia modyfikacja 13 stycznia 2020

Tryb gry: single player  

Utawarerumono: Mask of Deception cena w dniu premiery: 142,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Utawarerumono: Mask of Deception

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.

Utawarerumono: Mask of Deception Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Celeron G1820 2.7 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki Intel HD 4000 lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i3-3220 3.3 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 Ti lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PS4
PS3
PSV
PC