Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS3
Okładka Valkyria Chronicles (PC)

Valkyria Chronicles

Valkyrie of the Battlefield: Gallian Chronicles to gra taktyczna z elementami akcji oraz cRPG. Mimo wyglądającej na infantylną oprawy graficznej, gra wymaga od nas wysiłku intelektualnego.

RPG | TPP | science fiction | turowe | czołgi | taktyczne | wojenne | jRPG

Okładka Valkyria Chronicles (PC)

producent: SEGA

wydawca: SEGA

Strona oficjalna

data premiery gry:

31paź2008

PS3

11lis2014

PC

Valkyria Chronicles to taktyczna gra jRPG wyprodukowana przez firmę Sega - jednego z najsłynniejszych deweloperów i wydawców w branży gier wideo, odpowiedzialnego m.in. za serie Virtua Fighter, Sonic the Hedgehog czy też Phantasy Star. Produkcja pierwotnie ukazała się w 2008 roku na konsoli PlayStation 3, a po sześciu latach została przeniesiona na komputery PC. Gra przenosi nas w czasy II wojny światowej, jednak przedstawia wydarzenia, które nie miały miejsca w rzeczywistości. Akcja osadzona jest w Galii - niewielkim skrawku kontynentu, który jest atakowany przez siły Imperium Wschodnioeuropejskiego. Gracze wcielają się w jednego z dwóch członków (Alicję Melchiott albo Welkina Gunthera) siódmego plutonu armii Federacji Atlantyckiej i biorą udział w serii połączonych fabularnie bitew, które zaważą na przyszłości Galii.

Starcia rozpoczynamy w trybie dowodzenia, w którym włączamy mapę, pokazującą pełny plan pobliskiego terenu z oznaczonymi pozycjami naszych i wrogich postaci oraz celów. Klikając na sojuszniczą jednostkę, przenosimy się na pole walki i przejmujemy sterowanie nad herosem. Rozgrywka odbywa się w systemie turowym nazwanym BLiTZ (Battle of Live Tactical Zones), w którym do wykorzystania mamy ograniczoną ilość punktów akcji, przeznaczanych na przemieszczanie się postaci, kucanie, chowanie się za osłonami i oczywiście na ostrzeliwanie przeciwników. Po wykorzystaniu wszystkich punktów, kontrolę nad swoimi żołnierzami przejmuje sztuczna inteligencja, a my cierpliwie czekamy na kolejną turę.

Każdy z bohaterów posiada różne uzbrojenie, sprawdzające się w odmiennych sytuacjach. Alicja wykorzystuje strzelbę średniego zasięgu, a Welkin specjalizuje się w obsłudze czołgu. Dodatkowo w czasie misji otrzymujemy wsparcie innych żołnierzy oraz maszyn bojowych, jednak ich ilość jest ograniczona do dziesięciu jednostek, wybieranych z puli dostępnych sojuszników przed rozpoczęciem zadania. Dobór odpowiedniej załogi w znacznym stopniu wpływa na walkę, gdyż niektórzy żołnierze potrafią osłaniać kilka obiektów sojuszniczych przy pomocy specjalnej tarczy, podczas gdy inni wykorzystują karabiny snajperskie.

Od strony graficznej tytuł prezentuje się bardzo oryginalnie. Silnik Canvas umożliwił uzyskanie efektu, który naśladuje ręcznie rysowane i pokolorowane tło oraz modele postaci. Tę sztuczkę uzyskano dzięki technice cel-shadingu. Całość wygląda jak telewizyjna kreskówka, a wybuchy przypominają te z kartek komiksów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,9 / 10 na podstawie 371 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 9 głosów czytelników.

Gry podobne do Valkyria Chronicles

Klasyfikacja PEGI Valkyria Chronicles

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Valkyria Chronicles

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.8 GHz
  • 3 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 280 lub lepsza)
  • 25 GB HDD
  • Windows Vista(SP2)/7(SP1)
Valkyria: Azure Revolution i Valkyria Chronicles: Remaster w przyszłym roku na PS4
Valkyria: Azure Revolution i Valkyria Chronicles: Remaster w przyszłym roku na PS4

wiadomość17 listopada 2015

W najnowszym numerze magazynu Famitsu ujawniono, że w przyszłym roku na konsoli PlayStation 4 ukaże się czwarta cześć serii Valkyria Chronicles, zatytułowana Valkyria: Azure Revolution. Ponadto na rynku zadebiutuje też Valkyria Chronicles: Remaster.

Valkyria Chronicles na PC z pół milionem sprzedanych egzemplarzy
Valkyria Chronicles na PC z pół milionem sprzedanych egzemplarzy

wiadomość17 listopada 2015

Okazuje się, że wydanie w ubiegłym roku na PC gry Valkyria Chronicles było całkiem dobrą decyzją ze strony firmy SEGA. Jak podaje Steam Spy, produkcja sprzedała się na Steamie w ponad pół milionie egzemplarzy.

Wieści ze świata (Skyrim na XOne, CoD: Black Ops III, Konami i Kojima Productions) 4/11/2015
Wieści ze świata (Skyrim na XOne, CoD: Black Ops III, Konami i Kojima Productions) 4/11/2015

wiadomość4 listopada 2015

Dziś piszemy m.in. o porcie Skyrima na XOne przygotowanym przez Bethesdę w ramach ćwiczeń przed produkcją Fallouta 4, pre-loadzie Call of Duty: Black Ops III na PC oraz o oficjalnym potwierdzeniu zamknięcia Kojima Productions w Los Angeles przez Konami. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Wieści ze świata (Doom, Guitar Hero Live, Valkyria of the Blue Revolution, adapter XOne do PC) 21/10/2015
Wieści ze świata (Doom, Guitar Hero Live, Valkyria of the Blue Revolution, adapter XOne do PC) 21/10/2015

wiadomość21 października 2015

Dziś piszemy m.in. o terminie alfa-testów gry Doom, soundtracku z Guitar Hero Live na Spotify, rejestracji znaku handlowego Valkyria of the Blue Revolution oraz rynkowym debiucie xboksowego adaptera do komputerów. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Sukces pecetowej wersji Valkyria Chronicles
Sukces pecetowej wersji Valkyria Chronicles

wiadomość13 listopada 2014

Już po 24 godzinach Valkyria Chronicles w wersji na PC trafiło na szczyt listy dziesięciu najczęściej pobieranych gier ze sklepu Steam. W tej chwili zajmuje „zaledwie” czwartą pozycję, ale w kontekście ostatnich wielkich premier (Assassin’s Creed: Unity czy Call of Duty: Advanced Warfare) to nadal imponujący wynik.

PS3
PC