Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Xenonauts (PC)

Xenonauts PC

Utrzymana w realiach science-fiction strategia turowa, wzorowana na klasycznych produkcjach spod znaku UFO oraz X-COM. Za jej powstaniem stoi niezależne studio Goldhawk Interactive, wsparte udaną kampanią crowdfundingową.

Strategiczne | science fiction | turowe | widok izometryczny | crowdfunding | indie

PC Windows
Okładka Xenonauts (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

16czerwca2014

20października2017

pudełko PL

Xenonauts to produkcja należąca do gatunku strategii turowych, czerpiąca w dużym stopniu z rozwiązań znanych z X-COM: UFO Defense oraz X-COM: Terror from the Deep. Za jej opracowanie odpowiedzialny jest niezależny zespół deweloperski Goldhawk Interactive.

Producenci nie ukrywają, że stworzyli swoje dzieło w oparciu o mechanikę znaną z cyklu X-COM. W celu dostosowania systemu rozgrywki do wymagań współczesnych graczy, poddali go jednak kilku istotnym przeróbkom.

Akcja Xenonauts rozpoczyna się 1 października 1979 roku. Wówczas to niebezpieczna rasa kosmitów przeprowadziła niespodziewaną inwazję na Ziemię, której niczego nie spodziewający się mieszkańcy popadli w niewyobrażalną panikę. Rządy wszystkich państw podjęły decyzję w sprawie połączenia swoich sił i powołania militarnej organizacji, będącej w stanie przeciwstawić się agresorowi. W ten sposób powstały struktury grupy Xenonauts, której agenci rozpoczęli działania wymierzone w kosmitów. Gra, w przeciwieństwie do futurystycznego X-COM, w całości utrzymana została w konwencji zimnowojennej, co objawia się m.in. w zastosowaniu charakterystycznego stylu oprawy graficznej.

Osoba grająca w Xenonauts staje na czele organizacji i nadzoruje walkę ludzkości z groźnym najeźdźcą. Wzorem X-COM rozgrywka została podzielona na kilka odrębnych części: zarządzanie bazą, rozbudowę armii oraz prowadzenie różnego rodzaju badań naukowych nad nowymi technologiami, przeglądanie mapy Ziemi (tzw. Geoscape), analizowanie aktualnej sytuacji oraz poszukiwanie wrogich jednostek w celu ich eksterminacji, a także samą walkę, toczoną zarówno w systemie turowym na powierzchni planety (maksymalnie 16 jednostek gracza), jak i w czasie rzeczywistym w przestrzeni. Ten ostatni element w znacznym stopniu odróżnia Xenonauts od swojego wielkiego poprzednika, czyniąc grę jeszcze bardziej rozbudowaną.

Producenci zaimplementowali w ramach gry zaawansowany system sztucznej inteligencji, losowo generowanych pól walki (z w pełni zniszczalnym otoczeniem), a także sporą liczbę zróżnicowanych przeciwników, wymagających stosowania odmiennej taktyki. W Xenonauts nie zabrakło także rozbudowanych misji, posiadających każdorazowo wiele różnorakich celów. Xenonauts oferuje wyłącznie rozgrywkę w trybie dla pojedynczego gracza.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 229 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.0 / 10 na podstawie 141 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 59,90 PLN

Gry podobne do Xenonauts

Wymagania wiekowe Xenonauts

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Xenonauts

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.0 GHz
  • 1 GB RAM (2 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 5 GB HDD
  • Windows Vista/7/8
Wyprzedaż #GryNaWakacje na GOG.com; Xenonauts za darmo
Wyprzedaż #GryNaWakacje na GOG.com; Xenonauts za darmo

wiadomość4 czerwca 2018

W serwisie cyfrowej dystrybucji GOG.com wystartowała właśnie wyprzedaż z okazji zbliżających się wakacji. Oprócz solidnych przecen wielu tytułów czeka na nas także możliwość zdobycia darmowej gry - strategii Xenonauts.

Xenonauts - duchowy następca gry X-COM zadebiutował na rynku
Xenonauts - duchowy następca gry X-COM zadebiutował na rynku

wiadomość17 czerwca 2014

Wczoraj w ramach cyfrowej dystrybucji zadebiutowała strategia Xenonauts. Niezależne studio Goldhawk Interactive pracowało nad nią od kilku lat i deweloperom w końcu udało się ukończyć projekt wzorowany na oryginalnej grze X-COM.

Gra Xenonauts wylądowała na Kickstarterze. Demo dostępne do pobrania
Gra Xenonauts wylądowała na Kickstarterze. Demo dostępne do pobrania

wiadomość9 maja 2012

Duchowy następca X-COM: UFO Defense oraz X-COM: Terror from the Deep zadebiutował na Kickstarterze. Twórcy liczą na zebranie środków na dodanie nowych elementów do gry. Udostępnili także demo produkcji.

Niezależne studio pracuje nad duchowym następcą kultowego X-COM
Niezależne studio pracuje nad duchowym następcą kultowego X-COM

wiadomość17 kwietnia 2010

Niezależny deweloper Goldhawk Interactive postanowił wykorzystać zamieszanie wynikłe w związku z zapowiedzią nowoczesnej i nie spełniającej oczekiwań fanów kontynuacji kultowej marki X-COM, ujawniając oficjalnie swoje pierwsze dzieło – strategię Xenonauts. Grę zaczęto już określać mianem duchowego spadkobiercy takich pozycji, jak X-COM: UFO Defense oraz X-COM: Terror from the Deep.