Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Xenonauts (PC)
OkładkaXenonauts (PC)

Xenonauts PC

Utrzymana w realiach science-fiction strategia turowa, wzorowana na klasycznych produkcjach spod znaku UFO oraz X-COM. Za jej powstaniem stoi niezależne studio Goldhawk Interactive, wsparte udaną kampanią crowdfundingową.

Strategiczne | science fiction | turowe | widok izometryczny | crowdfunding | indie

Xenonauts Premiera PC

16czerwca2014

pudełko PL

20października2017

producent: Goldhawk Interactive wydawca: Goldhawk Interactive wydawca PL: Techland Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Xenonauts to produkcja należąca do gatunku strategii turowych, czerpiąca w dużym stopniu z rozwiązań znanych z X-COM: UFO Defense oraz X-COM: Terror from the Deep. Za jej opracowanie odpowiedzialny jest niezależny zespół deweloperski Goldhawk Interactive.

Producenci nie ukrywają, że stworzyli swoje dzieło w oparciu o mechanikę znaną z cyklu X-COM. W celu dostosowania systemu rozgrywki do wymagań współczesnych graczy, poddali go jednak kilku istotnym przeróbkom.

Akcja Xenonauts rozpoczyna się 1 października 1979 roku. Wówczas to niebezpieczna rasa kosmitów przeprowadziła niespodziewaną inwazję na Ziemię, której niczego nie spodziewający się mieszkańcy popadli w niewyobrażalną panikę. Rządy wszystkich państw podjęły decyzję w sprawie połączenia swoich sił i powołania militarnej organizacji, będącej w stanie przeciwstawić się agresorowi. W ten sposób powstały struktury grupy Xenonauts, której agenci rozpoczęli działania wymierzone w kosmitów. Gra, w przeciwieństwie do futurystycznego X-COM, w całości utrzymana została w konwencji zimnowojennej, co objawia się m.in. w zastosowaniu charakterystycznego stylu oprawy graficznej.

Osoba grająca w Xenonauts staje na czele organizacji i nadzoruje walkę ludzkości z groźnym najeźdźcą. Wzorem X-COM rozgrywka została podzielona na kilka odrębnych części: zarządzanie bazą, rozbudowę armii oraz prowadzenie różnego rodzaju badań naukowych nad nowymi technologiami, przeglądanie mapy Ziemi (tzw. Geoscape), analizowanie aktualnej sytuacji oraz poszukiwanie wrogich jednostek w celu ich eksterminacji, a także samą walkę, toczoną zarówno w systemie turowym na powierzchni planety (maksymalnie 16 jednostek gracza), jak i w czasie rzeczywistym w przestrzeni. Ten ostatni element w znacznym stopniu odróżnia Xenonauts od swojego wielkiego poprzednika, czyniąc grę jeszcze bardziej rozbudowaną.

Producenci zaimplementowali w ramach gry zaawansowany system sztucznej inteligencji, losowo generowanych pól walki (z w pełni zniszczalnym otoczeniem), a także sporą liczbę zróżnicowanych przeciwników, wymagających stosowania odmiennej taktyki. W Xenonauts nie zabrakło także rozbudowanych misji, posiadających każdorazowo wiele różnorakich celów. Xenonauts oferuje wyłącznie rozgrywkę w trybie dla pojedynczego gracza.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,1 / 10 na podstawie 235 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.0 / 10 na podstawie 141 głosów czytelników.

Xenonauts cena w dniu premiery: 59,90 PLN

Wymagania wiekowe Xenonauts: Odpowiednia dla każdego wieku.

Xenonauts Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Duo 2.0 GHz
  • 1 GB RAM (2 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 5 GB HDD
  • Windows Vista/7/8