Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 czerwca 2014, 11:22

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Xenonauts - duchowy następca gry X-COM zadebiutował na rynku

Wczoraj w ramach cyfrowej dystrybucji zadebiutowała strategia Xenonauts. Niezależne studio Goldhawk Interactive pracowało nad nią od kilku lat i deweloperom w końcu udało się ukończyć projekt wzorowany na oryginalnej grze X-COM.

Studio Goldhawk Interactive udostępniło wczoraj, po kilku długich latach oczekiwania, grę Xenonauts, obwieszczoną duchowym następcą oryginalnego X-COM. Tytuł został zapowiedziany jeszcze w 2010 roku, a po dwóch latach produkcji wylądował w serwisie Kickstarter. Twórcom, zamiast 50 tys. dolarów, o które prosili fanów, udało się zebrać ponad trzy razy więcej pieniędzy, dzięki czemu dziś możemy zagrać w rozbudowaną produkcję. Warto także wspomnieć, że w Xenonauts można było bawić się już od jakiegoś czasu w ramach wcześniejszego dostępu, a od wczoraj w obiegu znajduje się pełna wersja, którą możecie nabyć w sklepie Steam za 22,99 euro (około 95 zł). Lepszym rozwiązaniem jest jednak zakup na oficjalnej stronie produkcji, gdyż twórcy wycenili tam swój projekt na 24,99 dolarów, czyli około 76 zł.

Stratedzy, do boju! Pełna wersja Xenonauts już na Was czeka. - Xenonauts - duchowy następca gry X-COM zadebiutował na rynku - wiadomość - 2014-06-17
Stratedzy, do boju! Pełna wersja Xenonauts już na Was czeka.
Xenonauts w skrócie:
  • Gatunek: gra strategiczna w stylu X-COM
  • Deweloper: niezależne studio Goldhawk Interactive
  • Platformy sprzętowe: komputery PC
  • Premiera: 16 czerwca 2014 roku

W Xenonauts stajemy na czele organizacji powołanej przez rządy wszystkich państw, której zadaniem jest powstrzymanie inwazji kosmitów. W związku z tym musimy kierować nie tylko poczynaniami żołnierzy, ale także zarządzać bazą, wykonywać badania naukowe, dzięki czemu uzyskujemy dostęp do nowych technologii, rozbudowywać armię, itd. Zapewne dla wielu z Was brzmi to bardzo znajomo, ale nic dziwnego, w końcu tytuł wykorzystuje mechanikę podobną do tej zastosowanej w X-COM.

Gra posiada minimalistyczną oprawę graficzną, wiec do zabawy wystarczy komputer z procesorem 2 GHz, 1 GB pamięci RAM i zintegrowaną kartą graficzną, aczkolwiek twórcy zalecają 2 GB RAM-u i kartę z 512 MB pamięci. Pamiętajcie także, że tytuł nie wspiera systemu operacyjnego Windows XP - poprawnie będzie działać jedynie na Viscie SP2 i nowszych wersjach popylarnych „Okienek”.

Xenonauts zostało wyprodukowane przez niezależne brytyjskie studio Goldhawk Interactive. Deweloper został założony w 2009 roku i praktycznie od razu rozpoczął pracę nad dostępną od wczoraj strategią. Co ciekawe, podstawowy zespół składa się tylko z 8 osób, jednak w pracach nad grą brało udział znacznie więcej deweloperów z całego świata, którzy wykonywali poszczególne zadania i przesyłali gotowe elementy przez Internet.