Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 kwietnia 2014, 13:00

Seria Resistance na PlayStation 3 straci funkcje sieciowe 8 kwietnia

W najbliższy wtorek (8 kwietnia) firma Sony wyłączy serwery gier Resistance: Fall of Man, Resistance 2 i Resistance 3 na konsolę PlayStation 3. Oznacza to, że w wymienionych tytułach przestaną być dostępne tryby rozgrywki wieloosobowej przez Internet. Zmiany nie obejmą Resistance: Burning Skies na PlayStation Vita.

Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy Was, że firma Sony planuje w ciągu najbliższych miesięcy wyłączyć serwery wybranych tytułów na konsolę PlayStation 3. W styczniu los ten spotkał gry MAG, SOCOM: Confrontation i SOCOM: Polskie Siły Specjalne – co okazało się szczególnie dotkliwe w przypadku dwóch pierwszych spośród wymienionych, jako że były to produkcje przeznaczone wyłącznie do rozgrywki w multiplayerze. Następny do „odstrzału” miał być cykl Resistance, czyli Resistance: Fall of Man, Resistance 2 i Resistance 3. Pierwotnie wykonanie wyroku zaplanowano na 28 marca, lecz potem egzekucję odroczono o kilka dni – ostatecznie zablokowanie funkcji sieciowych w wymienionych produkcjach studia Insomniac Games ma nastąpić w najbliższy wtorek, 8 kwietnia.

Trupia czaszka – tyle mniej więcej zostanie z sieciowego multiplayera w Resistance za kilka dni. - Seria Resistance na PlayStation 3 straci funkcje sieciowe 8 kwietnia - wiadomość - 2014-04-06
Trupia czaszka – tyle mniej więcej zostanie z sieciowego multiplayera w Resistance za kilka dni.
Seria Resistance na PS3 w skrócie:
  • Twórcy: Insomniac Games
  • Gatunek: FPS
  • Realia: alternatywna historia II wojny światowej
  • Tryby gry: kampania dla jednego gracza i multiplayer (sieciowy i na podzielonym ekranie)
  • Terminy premier: 2006, 2008, 2011

Użytkownicy PlayStation 3 mają więc ostatnią okazję, by nacieszyć się internetowym multiplayerem w serii Resistance – potem jedyną dostępną formą rozgrywki wieloosobowej zostanie zabawa na podzielonym ekranie. Dodatkową zachętą do odkurzenia którejś odsłony może być fakt, że niektórzy członkowie Insomniac Games zadeklarowali na swoich twitterowych profilach, iż będzie można spotkać ich na serwerach w tych ostatnich dniach. A skoro mowa o Twitterze – oprócz żalu i smutku, fani nie omieszkali również wyrazić próśb o to, by multiplayer w Resistance jednak się ostał. Jednak deweloper rozwiał ewentualne nadzieje, odpowiadając: „Powodów wyłączenia [funkcji sieciowych] jest dużo i są one różne. Jednak to Sony podjęło taką decyzję, nie my. To oni utrzymują serwery.”

Na koniec warto zwrócić uwagę, że omawiane wydarzenie będzie dotyczyło wyłącznie odsłon serii przeznaczonych na konsolę PlayStation 3 – tak więc entuzjaści gry Resistance: Burning Skies, wydanej w 2012 roku na handhelda PlayStation Vita, mogą spać spokojnie. Przypomnijmy też, że następna gra, która straci dostęp do rozgrywki wieloosobowej przez Internet w najbliższych tygodniach, to Gran Turismo 5. W jej przypadku również doszło do nieznacznego odroczenia „kaźni” – pierwotnie wyłączenie serwerów miało nastąpić 20 maja, lecz przesunięto je na 31 maja.

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej