Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 maja 2013, 18:00

autor: moir

Przegląd MMO (3/05/2013) - m.in. Camelot Unchained, Defiance oraz TERA

W dzisiejszym Przeglądzie MMO omawiamy m.in. zakończenie kickstarterowej akcji Camelot Unchained, podsumowujemy pierwsze wyniki Defiance oraz obchodzimy urodziny zachodniej wersji TERA.

Witamy w kolejnej odsłonie cyklu poświęconego w całości tematyce gier MMO. Dowiecie się z niego wszystkiego o ostatnich nowinkach i wydarzeniach ze światów najpopularniejszych produkcji. Jeśli chcecie wiedzieć dokładnie co dzieje się lub dziać się będzie wokół waszego ulubionego tytułu, to znaleźliście się w odpowiednim miejscu. Dziś w Przeglądzie MMO omawiamy zwieńczenie Kickstartera Camelot Unchained, podsumowujemy pierwsze sukcesy Defiance, a także świętujemy urodziny zachodniej wersji TERA. Ponadto wspominamy o takich grach jak Marvel Heroes, Neverwinter, Ragnarok Online 2 oraz The Elder Scrolls Online.

Camelot Unchained

Amerykańskie studio City State Entertainment rozpoczęło świętowanie swojego wczorajszego sukcesu. Twórcom Camelot Unchained udało się osiągnąć jeden z najwyższych celów minimalnych w historii crowdfundingu - 2 miliony dolarów. Cała kampania kickstarterowa nie przebiegła jednak zupełnie po myśli deweloperów. Po bardzo dobrym starcie (pierwsze 600 tysięcy dolarów zebrano w przeciągu 24 godzin) nastąpił trwający około trzech tygodni okres stagnacji. Losy duchowego spadkobiercy Dark Age of Camelot ważyły się praktycznie do samego końca. Fundusze niezbędnę do pomyślnego zakończenia zbiórki udało się zgromadzić dopiero na mniej niż 24 godziny do końca akcji. Ostatecznie licznik zatrzymał się wskazując 2,23 mln dolarów.

Członkowie studia przez cały czas trwania Kickstartera nie zwalniali tempa. Przez 30 dni (od 2 kwietnia do 2 maja) zaktualizowali oni informacje dotyczące zbiórki aż 44 razy. Wśród pojawiających się nowości mogliśmy uświadczyć zarówno prezentacji autorskiego silnika gry, jak i ogólnych pomysłów oraz koncepcji rozwoju świata przedstawionego. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza stworzony specjalnie na potrzeby produkcji engine. Jest on bowiem w stanie wyświetlić jednocześnie przeszło 10 tysięcy postaci na jednym ekranie. Co ciekawe, próbkę jego możliwość mogliśmy obejrzeć nie na sprzęcie najwyższej klasy, lecz MacBooku Pro z 2011 roku.

Podczas zbiórki społecznościowej bardzo dużym wzięciem cieszyły się te progi dotacji, które zapewniały ekskluzywną zawartość specjalną, dostępną później w świecie gry. 15 prywatnych wysp rozeszło się w iście ekspresowym tempie, zaś oberż i unikatowych domostw ostało się tylko kilka sztuk. To świetny wynik, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę fakt, że aby wejść w posiadanie któregokolwiek z tych dóbr należało wyłożyć ponad 2 tysiące dolarów. W ręce darczyńców przekazano również zatrzęsienie cyfrowych kopii tytułu, darmowe miesiące subskrypcji, zaproszenia do beta-testów i wiele, wiele innych bonusów.

Zdaniem wielu osób, wynik osiągnięty przez City State Entertainment jest daleki od miana sukcesu. Spodziewano się, że twórcom uda się zebrać znacznie więcej pieniędzy niż założyli początkowo, lecz nie można zapominać o kilku istotnych elementach, które odróżniają Camelot Unchained od innych popularnych tytułów z puli Kickstartera. Przede wszystkim jest to produkcja niszowa. Nie kryją się z tym nawet sami deweloperzy, którzy otwarcie przyznają, że byliby w pełni zadowoleni z posiadania jedynie 30 tysięcy aktywnych subskrybentów. Ponadto przygotowywana przez amerykańskie studio gra niezbyt celnie wpisuje się w obecne trendy. Mało kto jest dziś zainteresowany produkcją nastawioną całkowicie na tryb PvP oraz zupełnie ignorującą aspekty rozgrywki PvE – dotyczy to zarówno graczy, jak i wydawców. To w zasadzie główny powód, dla którego Mark Jacobs i jego zespół zmuszeni byli ruszyć na podbój Kickstartera.

Pieniądze zebrane dzięki wsparciu społeczności miały de facto decydujące znaczenie. Przedstawiciele studia już dawno temu zapowiedzieli, że w przypadku ewentualnego niepowodzenia zbiórki, Camelot Unchained po prostu by nie powstał. Zainteresowanie grą sprawiło jednak, że do zebranych 2 milionów dołożone zostaną jeszcze 3 miliony (2 pochodzące z kieszeni samego Jacobsa, 1 zaś od zewnętrznych inwestorów). Tym samym całkowity budżet produkcji wyniesie przeszło 5 milionów dolarów, co zdaniem twórców jest kwotą w pełni wystarczającą, by stworzyć niszowy tytuł MMO prezentujący odpowiednio wysoki poziom.

Nie wiadomo jeszcze jaka będzie oficjalna nazwa najnowszej produkcji City State Entertainment (Camelot Unchained to jedynie kryptonim roboczy). Wiemy natomiast, że wstępnie premiera gry przewidywana jest na grudzień 2015 roku.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Camelot Unchained
  2. Oficjalna akcja Kickstarterowa gry Camelot Unchained

Defiance

Studio Trion World Network z dumą ogłosiło, że ich najnowsza produkcja MMOFPS przekroczyła już magiczną barierę 1 miliona zarejestrowanych użytkowników. Dotychczasowy wynik Defiance jest całkiem niezły, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę obecną sytuację gatunku MMO, w którym królują przede wszystkim tytuły RPG. Nie należy także zapominać o istnieniu serialowego odpowiednika gry, który na pewno wspomoże jej dalszą promocję i przyczyni się do kolejnego wzrostu liczby aktywnych graczy.

Warto również przypomnieć o trwającym nieustannie konkursie, którego stawką jest możliwość przeniesienia naszej postaci z Defiance na ekrany telewizorów. Jedyne co musimy zrobić, by móc wziąć w nim udział to zarejestrować się pod tym adresem. Następnie pozostaje nam jedynie wypełnianie wyszczególnionych misji, aż do 12 maja włącznie, kiedy to bohater z największą ilością zgromadzonych punktów zostanie niejako „unieśmiertelniony” poprzez pojawienie się na planie serialu telewizyjnego.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Defiance

TERA

Zachodnie (a dokładniej europejskie i północnoamerykańskie) wydanie The Exiled Realm of Arborea obchodzi właśnie swoje pierwsze urodziny. Znana przede wszystkim z nowatorskiego systemu sterowania TERA przeżywa ostatnio okres drugiej młodości, który zawdzięcza przejściu na popularny obecnie model free-to-play. Z okazji rocznicy wydawcy przygotowali szereg niespodzianek i atrakcji dla wszystkich fanów produkcji, a także postanowili podzielić się z nimi paroma ciekawostkami.

En Masse Entertainment, firma odpowiedzialna za amerykańską edycję TERA, przygotowała specjalną infografikę, dzięki której poznamy wiele interesujących szczegółów dotyczących sytuacji gry za oceanem. Gracze z zachodu stworzyli przez ostatni rok ponad 1,5 miliona kont, wśród których najpopularniejszą klasą był wojownik, zaś najczęściej wybieraną rasą Castanic. Powodzeniem cieszyły się przede wszystkim postacie kobiece, które do spółki z mężczyznami pokonały prawie 12 milionów potworów, a to wszystko w ramach przeszło 31,5 tysiąca utworzonych gildii.

Niemiecka firma Gameforge, europejski wydawca TERA, również rozpoczęła huczne obchody swojego święta. Nasi zachodni sąsiedzi zaplanowali wiele atrakcji, które potrwają przez praktycznie cały maj. Na początku każdy z graczy otrzyma specjalny prezent urodzinowy, a to dopiero początek zabawy. Począwszy od dziś, aż do przyszłego wtorku (tj. 7 maja) czekają na nas zwiększone łupy w instancjach, których grono zostanie niebawem rozszerzone wraz z najnowszą aktualizacją, zaplanowaną wstępnie na 16 maja. Jakby tego było mało, to od 16 do 21 maja w świecie Arboreii rozpocznie się unikatowy event, umożliwiający zdobycie wielu wspaniałych nagród. Więcej szczegółów na temat wszystkich niespodzianek zaplanowanych w związku z obchodami pierwszych urodzin TERA w Europie znajdziecie pod tym adresem.

  1. Oficjalna strona internetowa gry TERA

Marvel Heroes

Firma Gazillion Entertainment postanowiła uczcić premiere kinowej wersji Iron Man 3, najnowszego przedstawiciela filmowej rodziny uniwersum Marvela. Tym samym już w ten weekend rozpoczną się otwarte beta-testy popularnej gry MMO zatytułowanej Marvel Heroes. Wydarzenie rusza jutro (tj. 4 maja) o 4:00 nad ranem polskiego czasu, potrwa zaś do 19:00 w poniedziałek. Chętni mogą zawczasu zarejestrować się pod tym adresem. Zgodnie z zapewnianiami twórców, wszyscy nowi gracze będą mieli okazję wcielić się w swoich ulubionych bohaterów z drużyny Avengers – Iron Mana, Hulka, Thora, Kapitana Amerykę oraz Czarną Wdowę.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Marvel Heroes

Neverwinter

Podczas gdy rozpoczęte niedawno otwarte beta-testy najnowszej produkcji ze świata Dungeons & Dragons wciąż trwają w najlepsze, polscy gracze zyskali spory powód do radości. Jak poinformował wydawca Neverwinter, firma Perfect World Entertainment, w pełni zlokalizowana wersja gry trafi do naszego kraju latem bieżącego roku. Decyzja o przetłumaczeniu produkcji wiąże się przede wszystkim z chęcią rozszerzenia dotychczasowej działalności chińskiego przedsiębiorstwa o nowe rynki.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Neverwinter

Ragnarok Online 2

W końcu zadebiutowała anglojęzyczna wersją popularnego MMORPG rodem z Koreii – Ragnarok Online 2: Legend of the Second. Gra jest oparta o system free-to-play z mikrotransakcjami. Wszyscy wielbiciele klimatów fantasy i nordyckiej mitologii mogą pobrać ją za pośrednictwem Steam lub wprost z oficjalnej strony. Więcej na temat produkcji przeczytacie w przygotowanej przez nas wiadomości.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Ragnarok Online 2
  2. Ragnarok Online 2 w serwisie dystrybucji cyfrowej Steam

The Elder Scrolls Online

Przedstawiciele studia ZeniMax Online poinformowali, że w pełni grywalna wersja The Elder Scrolls Online zostanie zaprezentowana podczas sierpniowych targów Gamescom. Będzie to świetna okazja do weryfikacji gry, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę ostatnie przecieki i niezbyt przychylne komentarze, które pojawiły się w sieci za ich sprawą. Twórcy z pewnością dołożą wszelkich starań, by zaprezentować się w Niemczech z jak najlepszej strony. Poniżej prezentujemy zaś najnowszy trailer produkcji, który zabiera nas w podróż do mrocznego Coldharbour.

  1. Oficjalna strona internetowa gry The Elder Scrolls Online