Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 września 2010, 12:19

Powstaje fanowski remake Duke Nukem 3D

Dla fanów stworzonej przez 3D Realms serii tegoroczny wrzesień jest wyjątkowo udany. Nie dość, że zespół Gearbox ogłosił, że dokończy prace nad wydawałoby się spisanym na straty Duke Nukem Forever, to teraz jeden z upartych wielbicieli cyklu pokazał pierwsze materiały z modyfikacji opartej na klasycznym Duke Nukem 3D.

Dla fanów stworzonej przez 3D Realms serii tegoroczny wrzesień jest wyjątkowo udany. Nie dość, że zespół Gearbox ogłosił, że dokończy prace nad wydawałoby się spisanym na straty Duke Nukem Forever, to teraz jeden z upartych wielbicieli cyklu pokazał pierwsze materiały z modyfikacji opartej na klasycznym Duke Nukem 3D.

Powstaje fanowski remake Duke Nukem 3D - ilustracja #1

Twórca moda opublikował bogaty zestaw screenów na oficjalnym forum studia Gearbox. Remake tworzony jest w oparciu o silnik Unreal Engine 3.0 i wygląda bardzo obiecująco. Autor wcześniej próbował w ten sam sposób odświeżyć grę SiN (inną popularną strzelankę z lat 90-tych), jednak projekt został skasowany na skutek sprzeciwu firmy Mumbo Jumbo, która po wykupieniu w 2007 roku studia Ritual Entertainment weszła w posiadanie tej marki.

Nauczony przykrym doświadczeniem autor tym razem postanowił wpierw postarać się o pozwolenie dysponujących odpowiednimi prawami właścicieli. Jeśli dostanie zgodę moder ma zamiar zrekonstruować całą zawartość Duke Nukem 3D, tworząc coś, co może dać odpowiedź ma pytanie jak wyglądałaby ta gra, gdyby została wyprodukowana w dzisiejszych czasach.

Powstaje fanowski remake Duke Nukem 3D - ilustracja #2

Teraz pozostaje czekać na odpowiedź właścicieli marki. Jeden z użytkowników forum słusznie zauważył, że może dobrym pomysłem byłoby wstrzymać się do premiery Duke Nukem Forever i uczynić cały projekt modem do tej właśnie gry. Tradycyjnie takie właśnie rozwiązanie bywało w przeszłości najbezpieczniejsze. Gdy ktoś tworzy remake na silniku gry z innej serii lub też nawet ma w planach produkcję freeware to bardzo często kończy się to wiadomością od odpowiedniej firmy, która każde autorowi natychmiast zaprzestać naruszania jej praw. Taki właśnie los spotkał m.in. Chrono Ressurection (remake Chrono Trigger) oraz Space Hulk. W przypadku tego pierwszego projektu został on całkowicie skasowany, podczas gdy druga gra została szybko przerobiona tak, by usunąć wszystkie elementy związane ze światem Warhammera 40,000.

Natomiast projekty tworzone w oparciu o silniki późniejszych odcinków serii znacznie częściej nie są niepokojone przez właścicieli praw. Wystarczy tu wspomnieć o Black Mesa (remake pierwszego Half-Life korzystający z technologii drugiej odsłony cyklu). Choć gwoli sprawiedliwości trzeba przyznać, że części wydawców nie przeszkadza to, że ktoś pracuje nad fanowskim projektem, nawet gdy działa on na silniku konkurencyjnej gry. Dzięki takiej wyrozumiałości możemy bawić się m.in. modem Mechwarrior: Living Legends do gry Crysis oraz dziesiątkami modyfikacji osadzonych w uniwersum Gwiezdnych Wojen.

Powstaje fanowski remake Duke Nukem 3D - ilustracja #3
Powstaje fanowski remake Duke Nukem 3D - ilustracja #4
Powstaje fanowski remake Duke Nukem 3D - ilustracja #5