Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 października 2022, 19:25

Gry Sony radzą sobie słabo na PC? Rozmawiamy o „ekskluzywach” z PS4 i PS5

W siódmym odcinku podcastu GRYOnline.pl nasi redaktorzy weryfikują tezę, jakoby gry Sony cieszyły się niską popularnością na PC. Za przyczynek do dyskusji posłużyła premiera Uncharted: Kolekcji Dziedzictwo złodziei.

Źródło fot. Sony Interactive Entertainment.
i

Horizon: Zero Dawn, Days Gone, God of War, Marvel's Spider-Man, a w ostatnich dniach również Uncharted: Kolekcja Dziedzictwo złodziei – to w sumie pięć tytułów ekskluzywnych Sony, które w ciągu ostatnich dwóch lat ukazały się na PC. Kolejne są w drodze; znamy już daty premier Marvel's Spider-Man: Miles Morales i Sackboya: Wielkiej przygody, The Last of Us: Part I jest tylko kwestią czasu, a pogłoski o Returnal wyglądają co najmniej obiecująco.

Sony coraz chętniej i częściej wydaje swoje gry na PC. Firma z pewnością nie robi tego „w ciemno” – rynkowe analizy musiały wykazać, że duża część posiadaczy „blaszaków” jest zainteresowana pozycjami dostępnymi wcześniej wyłącznie na PS4 i PS5. Jeśli jednak prześledzić to, jak sobie one radzą na Steamie (Epic Games Store nie pozwala tego zweryfikować), można dojść do wniosku, iż nie cieszą się tak dużą popularnością, jak mogłoby się wydawać.

Dla przykładu – w chwili, gdy piszę te słowa, w wydane dwa dni temu Uncharted: Kolekcję Dziedzictwo złodziei gra na Steamie ok. 8,5 tys. osób. Dostępne obecnie wyłącznie dla „preorderowiczów” Call of Duty: Modern Warfare II zjada ten wynik na obiad ze swoimi 92,5 tys. graczy.

Skąd się bierze to zaskakująco niskie zainteresowanie grami Sony? Czyżby stąd, że zwykle ukazują się one wiele lat po właściwej premierze? W końcu Uncharted 4: Kres złodzieja ma już na karku ponad sześć lat. A może przyczyna leży zupełnie gdzie indziej – np. w tym, że poprzednie trzy gry o Nathanie Drake’u nie są dostępne na PC?

Tezę tę postanowili zweryfikować nasi redaktorzy – a konkretnie Krystian „UV” Smoszna, Michał Mańka i Adam Zechenter – w siódmym odcinku podcastu GRYOnline.pl. Podobnie jak poprzednich epizodów, wysłuchacie go w serwisach Spotify, Apple Podcast i Anchor.fm. Linki do nich znajdziecie poniżej.

Podcast GRYOnline.pl w Spotify

Podcast GRYOnline.pl w Apple Podcast

Podcast GRYOnline.pl w Anchor.fm

Następne odcinki podcastu GRYOnline.pl będą publikowane w kolejne piątki.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej