Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 23 marca 2009, 11:16

autor: Maciej Śliwiński

E-Sport: Podsumowanie tygodnia (15-22 marca)

O najważniejszych wydarzeniach ubiegłego tygodnia na świecie: upadku MYM i przeniesieniu ESWC 2009, informowaliśmy Was w osobnych newsach. Jednak naszym kraju w ciągu ostatnich siedmiu dni, na scenie sportów elektronicznych również było ciekawie.

O najważniejszych wydarzeniach ubiegłego tygodnia na świecie: upadku MYM i przeniesieniu ESWC 2009, informowaliśmy Was w osobnych newsach. Jednak w naszym kraju, w ciągu ostatnich siedmiu dni, na scenie sportów elektronicznych również było ciekawie.

Najważniejszą informacją dotyczącą naszego rodzimego podwórka jest to, że polskie finały turnieju KODE5 odbędą się online. Organizatorom turnieju, firmie Ad Action, nie udało się pozyskać odpowiednich środków finansowych do przeprowadzenia finałów na imprezie typu LAN. Dodatkowo, mimo zapewnień światowego organizatora turnieju, nie zostały dostarczone komputery, na których rozgrywany miałby być finał. W związku z tym, podjęto decyzję, że drugie polskie finały eliminacji do światowego finały KODE5 odbędą się w Internecie.

E-Sport: Podsumowanie tygodnia (15-22 marca) - ilustracja #1

Przypomnijmy, że na początku roku Ad Action ogłosiło już, że ograniczy formułę finałów znaną z ubiegłego roku. Wtedy turniej odbył się w warszawskim centrum handlowym BlueCity i był otwarty dla publiczności. Tym razem impreza miała mieć miejsce w Pałacu Prymasowskim, czyli siedzibie firmy Ad Action w Warszawie, a możliwość wstępu miały otrzymać wyłącznie zaproszone osoby. W internetowych finałach zagra sześć drużyn: zaproszone byłe już Meet Your Makers oraz Frag Executors, a także formacje KerchNET, Team Plantro, Betsson Voodoo Gaming i Benq DELTAeSPORTS.COM, wyłonione w drodze internetowych eliminacji. Światowy finał turnieju odbędzie się 2 maja w Moskwie.

Władze ESL, organizatora Mistrzostw Europy – European Nations Championship – ogłosiły w ubiegłym tygodniu rozstawienia drużyn, według których zostaną rozlosowane tury eliminacyjne do turnieju głównego. Zarówno reprezentacja Polski Counter Strike 1.6, jak i FIFA znalazły się wśród sześciu najwyżej rozstawionych zespołów. Sporo kontrowersji wzbudziło jednak miejsce wirtualnych piłkarzy z Polski, którzy mimo zdobycia w ubiegłym roku tytułu Mistrza Europy, rozstawieni zostali dopiero na czwartym miejscu, co znacznie utrudni drogę do obrony medalu.

Formacja Counter Strike 1.6 Betsson Voodoo Gaming zagra w turnieju organizowanym podczas największego szwedzkiego lana – DreamHack Goteborg 2009. Obok polskiej drużyny zobaczymy absolutną światową czołówkę, z takimi zespołami, jak SK Gaming czy Team Alternate na czele. Termin imprezy jest niestety dość kłopotliwy dla polskich fanów. Dreamhack zostanie rozegrany w dniach 10-12 kwietnia, czyli podczas Świąt Wielkanocnych.

Tempa nie zwalniają zawodnicy FIFA z dywizji D-Link PGS. Dwa najważniejsze indywidualne turnieje w marcu padły łupem graczy tej drużyny. Organizowaną przez ESL Ekstraklasę wygrał Cezary ‘Kartek’ Gontarek, a drugie miejsce zajął Patryk ‘Devon’ Fortuna, zawodnik znany między innymi z ubiegłorocznego Pikniku Gry-Online, gdzie każdy zainteresowany mógł zmierzyć się z nim w FIFĘ. Ten sam zawodnik wygrał również zakończony dwa dni temu Cybersport FIFA 09 Cup, w finale pokonując zawodnika Benq DELTAeSPORTS.COM – Tupiego.

E-Sport: Podsumowanie tygodnia (15-22 marca) - ilustracja #2

Rozgrywki PGS Strike Cup, turnieju Counter Strike 1.6 par, którego partnerem jest nasz serwis, wkroczyły w fazę playoff. O nagrody ufundowane przez firmę Razer oraz Gry-OnLine rywalizują obecnie już tylko 32 zespoły. W krótkim wywiadzie dla D-Link PGS, Eliza Szczepaniak, jedna z biorących udział w turnieju zawodniczek bardzo pozytywnie oceniła inicjatywę PGS i GOL’a: „W PGS Strike Cup pojawiło się bardzo dużo nowych damskich buziek i to prawdopodobnie zmotywuje dziewczyny do założenia żeńskich drużyn, a co za tym idzie nasza scena zacznie się coraz bardziej rozwijać i będzie z kim rywalizować w kobiecych ligach ”.