Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 lipca 2009, 08:55

autor: Hed

Darmowy Daggerfall na 15-lecie The Elder Scrolls

Z okazji 15-lecia serii The Elder Scrolls firma Bethesda zdecydowała się udostępnić Daggerfalla wszystkim fanom zupełnie za darmo. Jeden z największych cRPG-ów, wydany w 1996 roku, zasłynął ogromnym światem, rozbudowaną fabułą, wymagającymi podziemiami oraz… wieloma błędami. To drugi tytuł studia po Arenie, czyli wcześniejszej odsłonie sagi, w który możemy zagrać bez żadnych opłat.

Z okazji 15-lecia serii The Elder Scrolls firma Bethesda zdecydowała się udostępnić Daggerfalla wszystkim fanom zupełnie za darmo. Jeden z największych cRPG-ów, wydany w 1996 roku, zasłynął ogromnym światem, rozbudowaną fabułą, wymagającymi podziemiami oraz… wieloma błędami. To drugi tytuł studia po Arenie, czyli wcześniejszej odsłonie sagi, w który możemy zagrać bez żadnych opłat.

Obie gry – Arenę i Daggerfalla - można ściągać z oficjalnej strony producenta. Nowsza odsłona The Elder Scrolls zajmuje niecałe 150 MB i wymaga naprawdę „mocnego” sprzętu. Bez procesora 486DX2 (o taktowaniu 66 MHZ!), 8 MB RAM-u, 50 MB miejsca na dysku oraz karty grafiki potrafiącej wyświetlać 256 kolorów, tytuł będzie chodził bardzo słabo. Mówiąc poważnie – instalacja gry jest dość skomplikowana.

Wszystko przez to, że oryginalnie była ona uruchamiana pod DOS-em, który z użycia wyszedł wiele lat temu. Twórcy wskazują oczywiste rozwiązanie, czyli program DOSBox, emulujący ten archaiczny system operacyjny. Nie wystarczy jednak tylko i wyłącznie rozpakować grę. Z tego względu Bethesda opublikowała poradnik, tłumaczący krok po kroku, jak uruchomić Daggerfalla (prezentujemy go poniżej).

Darmowy Daggerfall na 15-lecie The Elder Scrolls - ilustracja #1

Autorzy nie odpowiadają za problemy z grą, bo zostaje ona wypuszczona w wersji pierwotnej bez żadnych zmian. Niejako inicjatywa pozostaje po stronie graczy, którzy zapewne szybko przygotują własny, nieoficjalny instalator lub program odpalający produkcję. Tymczasem zachęcamy do zmierzenia się z wielowątkową instalacją. Na pewno świetnie wprowadzi ona graczy w złożoność samego tytułu.

Wspomniana Arena została oddana w ręce fanów właśnie 5 lat temu, kiedy świętowaliśmy okrągły jubileusz tej znanej marki w świecie elektronicznych RPG-ów. Daggerfall to znacznie bardziej złożony produkt. Tytuł oferuje największy świat wśród wszystkich innych gier Bethesdy, więc na pewno warto go poznać. Ciekawe czego możemy spodziewać się na 20-lecie marki? Czyżby Morrowinda z dodatkami?

Instalacja Daggerfalla (na podstawie poradnika przygotowanego przez Bethesdę):

 • Daggerfall nie jest w pełni kompatybilny z NTVDM używanym do emulowania DOS-a pod Windowsem NT (XP/Vista), więc potrzebny będzie alternatywny emulator.
 • Pierwszym krokiem jest ściągnięcie i zainstalowanie programu DOSBox (szczegóły na stronie oficjalnej)
 • Po zainstalowaniu programu DOSBox odszukaj go w katalogu w Menu Start (DOSBox-0.73) i wybierz „Configuration,” a potem „Edit Configuration.” Jeśli używałeś DOSBoksa wcześniej, to najlepiej uruchom opcję „Reset Configuration”, zanim odpalisz „Edit Configuration.”
 • Po włączeniu „Edit Configuration” zostanie otworzony Notatnik z plikiem konfiguracyjnym. Poszukaj sekcji oznaczonej jako [dosbox]. Znajdziesz w niej ustawienie „memsize=xx.” Zmień wartość xx na 32 (tzn. memsize=32), a potem zapisz i zamknij plik.
 • Następnie wypakuj Daggerfalla z archiwum (DFInstall.zip). Do tego będzie potrzebny oczywiście program w stylu Winzipa lub Winrara. Rozpakowując pliki do przykładowego katalogu c:\dosgames, zostaną utworzone dwa podkatalogi: DFCD i DAGGER (należy zachować taką strukturę).
 • Po rozpakowaniu plików czas uruchomić program DOSBox.
 • Gdy uruchomimy program, pojawi się okno z linią poleceń (Z:\>).
 • DOSBox to wirtualne środowisko, więc katalogi na dysku, z którymi chcemy pracować, muszą zostać uprzednio „zamontowane”. Najpierw musimy „zamontować” katalog z plikami Daggerfalla.
 • Żeby tego dokonać, wpisujemy następującą linijkę w DOSBoksie: mount c c:\dosgames –freesize 1000. Wciskamy Enter. Katalog c:\dosgames stanie się wirtualnym dyskiem c:\.
 • Teraz musimy emulować dysk CD Daggerfalla, żeby poprawnie zainstalować grę.
 • Żeby tego dokonać, wpisujemy następną linijkę w DOSBoksie: mount d c:\dosgames\dfcd –t cdrom –label DaggerFall. Wciskamy Enter. To przypisze katalog c:\dosgames\dfcd do wirtualnego dysku D:\, udającego czytnik CD o nazwie Daggerfall (jest to wymagane do uruchomienia).
 • Gdy mamy już „zamontowane” dwa wirtualne dyski, wpisujemy w polu komend: D: i wciskamy Enter. Dysk zmieni się na D:\>.
 • Teraz wpisujemy INSTALL. Wciskamy Enter – uruchomi się program instalacyjny Daggerfalla. W tym momencie możemy obsługiwać go myszką (wystarczy kliknąć wewnątrz okna DOSBoksa).
 • Rozpoczynamy instalację od zgodzenia się na warunki licencji i kliknięcie na „Install the Game to Your Hard Drive.” Potem wybieramy „Change the Install Size” i ustalamy na „Huge”. Następnie wybieramy przycisk „Yes, This Install Size is Fine.” Instalator zasugeruje nam katalog instalacyjny C:\Dagger. Zgadzamy się na to, wciskając „Yes, I want to install the game here,” a później „Go ahead and install the game.”
 • Po instalacji Daggerfall skonfiguruje dźwięk. Ważne jest, żeby DOSBox był uruchomiony w oknie, a nie pełnym ekranie (przełączamy te tryby, wciskając ALT + Enter).
 • Wybieramy „Yes”, żeby skonfigurować dźwięk. Pojawi się inny program, w którym nie ma obsługi myszki, więc poruszamy się za pośrednictwem klawiatury i zatwierdzamy Enterem.
 • Wciskamy Enter, gdy podświetloną opcją jest „Auto-Detect”. Następnie, kiedy podświetlone jest „Detect”. Program wykryje kartę Sound Blaster 16. Wybieramy opcję „OK” i wciskamy Enter.
 • Szukamy opcji „Select MIDI” i wybieramy ją. Dalej wybieramy „Sound Blaster 16” z listy. Domyślny port to „388”. Potwierdzamy wybór, wciskając „OK.”
 • Wybieramy opcję „OK” w menu i dwukrotnie wciskamy Enter (na kolejnych ekranach). Konfiguracja zostanie zapisana i wrócimy do instalatora gry. Wybieramy w nim „OK”, co spowoduje wyjście do DOSBoksa.
 • W linii komend wpisujemy DAG213 i wciskamy Enter. Zainstaluje to łatkę uaktualniającą grę do wersji 1.07.213.
 • Po zakończeniu instalacji łatki można uruchomić grę. Będąc w katalogu C:\DAGGER>, wpisujemy: DAGGER i wciskamy Enter.
 • Za każdym razem, gdy będziemy chcieli uruchomić Daggerfalla,musimy uruchomić DOSBoksa i wpisać następujące komendy: 1) mount c c:\dosgames -freesize 1000 2) mount d c:\dosgames\dfcd -t cdrom -label Daggerfall 3) c: 4) cd\dagger 5) dagger