Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 listopada 2012, 11:50

autor: Aver

Crysis 4 zaoferuje rozwiązania free-to-play

Cevat Yerli, szef niemieckiego studia Crytek, zapowiedział w wywiadzie dla serwisu Eurogamer, że czwarta odsłona serii Crysis będzie łączyć tradycyjny model dystrybucji i rozwiązania free-to-play. Przyznał też, że sprzedaż dwóch pierwszych części zdołała pokryć koszty produkcji.

Screen z gry Crysis 3 #1 - Czwarta odsłona serii Crysis zaoferuje rozwiązania free-to-play - wiadomość - 2012-11-13
Screen z gry Crysis 3 #1
Crytek i free-to-play
  • Powstanie kolejna odsłona serii Crysis, zawierająca elementy free-to-play;
  • Seria ma duży potencjał i docelowo przejdzie na model free-to-play;
  • Yerli: „Free-to-play to przyszłość branży”;
  • Obecnie Crytek tworzy jedną grę FPS w tym formacie – Warface.

Cevat Yerli, szef niemieckiego studia Crytek, udzielił niedawno wywiadu serwisowi Eurogamer. Wypowiedział się w nim na temat prac nad grą Far Cry oraz tytułami z serii Crysis. Fanów tego ostatniego cyklu z pewnością zainteresuje fakt, że po Crysis 3 ukaże się kolejna jego odsłona, niezwiązana z przygodami Proroka, która – zgodnie z wstępnymi założeniami – będzie łączyć tradycyjny model biznesowy z rozwiązaniami znanymi z formatu free-to-play.

Yerli podkreślił, że trzecia część serii będzie „końcem historii Crysis, ale nie końcem marki”. Innymi słowy, będzie ona zwieńczeniem historii Proroka, ale przygody wojownika w nanokombinezonie mogą być przyczynkiem do „dosłownie setek tytułów; w przeciwieństwie do Far Cry, tym razem jesteśmy bardzo otwarci na kontynuacje”.

Czy więc zobaczymy Crysis 4? Według tureckiego dewelopera kolejna odsłona serii nie będzie raczej miała cyfry „4” w tytule, aby nie sugerować kontynuacji historii Proroka. Pewne jest natomiast to, że ma łączyć tradycyjny model biznesowy z rozwiązaniami free-to-play. Jak mówi sam Yerli:

Branża jest teraz na etapie przejściowym. Wierzę, że free-to-play to nasza nieunikniona przyszłość. Tytuły free-to-play w mojej opinii mogą być bogate w fabułę, zapewniać rozrywkę ze znajomymi oraz rywalizację z nimi. Mogą zawierać wszystkie te elementy. Model biznesowy nie zależy od sposobu projektowania gier.

Przytoczone słowa Yerliego są niemalże identyczne z jego czerwcową wypowiedzią, kiedy to zaznaczył, że wszystkie kolejne tytuły studia Crytek będą oparte na modelu free-to-play. W przypadku serii Crysis ta transformacja będzie przejściowa i ma zależeć od „zmiany psychologicznej mentalności klientów”, stąd w kolejnej odsłonie cyklu znajdziemy rozwiązania z obu modeli biznesowych. Kiedy wojownik w nanokombinezonie zadebiutuje całkowicie za darmo? „Musimy o tym jeszcze zdecydować” – odpowiada Yerli. Proces pre-produkcji czwartej odsłony serii (jeśli nie liczyć Crysis: Warhead) jeszcze nie ruszył, a sam projekt, z racji swojego nowatorstwa, jest „trochę bardziej długoterminowy”.

Screen z gry Crysis 3 #2 - Czwarta odsłona serii Crysis zaoferuje rozwiązania free-to-play - wiadomość - 2012-11-13
Screen z gry Crysis 3 #2

Wiele będzie z pewnością zależeć od kwestii finansowych. Zgodnie z informacjami podanymi przez Yerliego, sprzedaż pierwszej i drugiej odsłony serii zdołały zaledwie pokryć koszty produkcji. Warto zauważyć, że szef Cryteku w kwietniu 2011 roku wspomniał o ponad trzech milionach sprzedanych kopii pierwszej części, a kilka miesięcy później mówiono o trzech milionach egzemplarzy Crysis 2 w sklepach. Prognozy w przypadku Crysis 3 są podobne, choć Yerli nie kryje swoich nadziei:

Jeżeli prognozy się potwierdzą, koszty produkcji [Crysis 3] się zwrócą. […] Rynek jest o wiele bardziej brutalny dla deweloperów niż wydaje się to graczom. […] Grze pokroju Crysis 3 korzystającej z obecnego modelu dystrybucji będzie ciężko się przebić i osiągnąć duże liczby sprzedanych egzemplarzy. […] Jeżeli jednak spojrzymy na popularność marki, to wprawdzie nie jesteśmy jeszcze tak popularni jak Call of Duty czy Halo, ale bardzo nam do tego blisko. Crysis 3 może dokonać przełomu, ale będzie to bardzo trudne.

Obecnie studio Crytek pracuje również nad strzelanką free-to-play Warface oraz grą akcji na Xboksa 360 Ryse, a brytyjski oddział firmy zajmuje się tworzeniem kontynuacji Homefront. Crysis 3 ukaże się na PC, konsolę firmy Microsoft oraz PlayStation 3 w lutym przyszłego roku. Na tytuł można już składać zamówienia przedpremierowe (m.in. w Sklepie GRY-OnLine), których jest już więcej niż w przypadku Crysis 2. Być może wielu ludzi chce się przekonać, czy trzecia odsłona serii zdoła stopić ich pecety.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Crysis 3

Crysis 3