Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 listopada 2009, 18:13

autor: Jiker

Activision komentuje rosyjską burzę wokół Modern Warfare 2

Koncern Activision odniósł się do wczorajszej wiadomości na temat całkiem poważnej zawieruchy, jaką rozpętała w Rosji druga odsłona cyklu Call of Duty: Modern Warfare i tamtejsi gracze, niezadowoleni z kształtu i treści przedstawionych w grze.

Koncern Activision odniósł się do wczorajszej wiadomości na temat całkiem poważnej zawieruchy, jaką rozpętała w Rosji druga odsłona cyklu Call of Duty: Modern Warfare i tamtejsi gracze, niezadowoleni z kształtu i treści przedstawionych w grze. Weryfikacji poddano doniesienia o usunięciu poziomu No Russian z pecetowej wersji gry oraz informacje na temat wycofania ze sklepów konsolowych edycji dzieła studia Infinity Ward.

Przedstawiciele Activision zarzekają się, że decyzja o usunięciu kontrowersyjnego fragmentu z pecetowej odsłony Modern Warfare 2 była autonomicznym działaniem Activision jako wydawcy. W misji No Russian terroryści wywodzący się z Rosji przeprowadzają brutalny atak wymierzony w ludzi przebywających na terenie portu lotniczego „Inne kraje objęte są działalnością formalnych organizacji zajmujących się klasyfikacją wiekową gier. Jednakże w Rosji taka instytucja nie istnieje. W rezultacie postanowiliśmy zasięgnąć rady u lokalnego adwokata, czego efektem jest publikacja łatki blokującej dostęp do tej konkretnej sceny ”, oznajmiło Activision w rozmowie z redakcją serwisu Eurogamer.

Punkt widzenia Activision jest zgoła odmienny od tego, który przedstawiliśmy Wam przed kilkudziesięcioma godzinami. Wczoraj na łamach wielu serwisów zamieszczone zostały sugestie, że konieczność udostępnienia patcha wymusili na Activision rosyjscy politycy oraz tamtejszy rząd. Powodem tak stanowczej reakcji miała być zawartość gry, a przede wszystkim sposób przedstawienia rosyjskich żołnierzy. Źródłem tych wieści był rosyjskich portal gotPS3.ru oraz blog Hellforge.

Komu powinniśmy wierzyć? Wydaje się, że bardziej wiarygodni są tu przedstawiciele Activision, lecz mając na uwadze sposób działania rosyjskich polityków nie można również wykluczyć ich udziału w całej sprawie. Szczególnie, że pominięcie tej kwestii w oświadczeniu Activision nie oznacza przecież, że sytuacja opisana wczoraj tak naprawdę nie zaszła.

Serwis Eurogamer dowiedział się ponadto od Activision, że w Rosji swoją oficjalną premierę miała póki co jedynie pecetowa edycja Modern Warfare 2. Z wypowiedzi przedstawicieli koncernu wynika, że wersje konsolowe nie wylądowały na sklepowych półkach. „Doniesienia jakoby sprzedaż [konsolowego] Call of Duty: Modern Warfare 2 w Rosji została zakazana są błędne. Activision wydało w tym kraju jedynie odsłonę przeznaczoną na komputery osobiste, do czego doszło we wtorek, 10 listopada ”.

Jak zapewne dobrze pamiętacie, wczoraj poinformowano nas, że konsolowe edycje zostały wycofane ze sprzedaży w celu sprawdzenia przez organa rosyjskiego rządu i dopiero po tym procesie ponownie trafią na półki sklepowe. Dziennikarze serwisu gotPS3.ru oraz bloga Hellforge sugerowali, że ocenzurowane Modern Warfare 2 powróci do sprzedaży w przeciągu miesiąca.

Activision nie odniosło się niestety do zarzutów o robienie z rosyjskich żołnierzy terrorystów oraz gloryfikowanie narodu amerykańskiego przy jednoczesnym potępianiu i dyskredytacji innych kultur występujących w grze.