Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 września 2014, 11:18

autor: Arantasar

Sterowniki AMD Catalyst 14.9 dostępne do pobrania

Firma AMD udostępniła nową wersję sterowników do swojego sprzętu. Usprawnienia w AMD Catalyst 14.9 skupiają się głównie na modelach Radeon R9 290 i Radeon R9 290X oraz na technologiach AMD Eyefinity i AMD Mantle.

Firma AMD udostępniła sterowniki AMD Catalyst 14.9 - Sterowniki AMD Catalyst 14.9 dostępne do pobrania - wiadomość - 2014-09-30
Firma AMD udostępniła sterowniki AMD Catalyst 14.9

Z oficjalnej strony firmy AMD można pobrać najnowszą wersję sterowników do kart grafiki tego producenta. Nowa odsłona oprogramowania Catalyst, oznaczona numerem 14.9, koncentruje się głównie na modelach Radeon R9 290 i Radeon R9 290X. Posiadacze kart tego typu będą mogli cieszyć się zwiększoną wydajnością w szeregu tytułów. Poprawki obejmują takie gry jak Batman: Arkham Origins, Battlefield 4, BioShock Infinite, Company of Heroes 2, Crysis 3, Murdered: Soul Suspect, Plants vs. Zombies, StarCraft II, Thief, Tomb Raider, Watch_Dogs i WildStar. Największy skok wydajności osiągnął Murdered: Soul Suspect, którego wyniki poprawiły się o 50%, jeśli chodzi o kartę Radeon R9 290X.

Firma AMD uaktualniła też profile gier w przypadku wykorzystania technologii CrossFire, czyli łączenia ze sobą kilku kart grafiki tego producenta. Tytuły, które skorzystały na nowych sterownikach w tym przypadku to Thief, Assassin's Creed IV, Batman: Arkham Origins, Lichdom, Murdered: Soul Suspect, Plants vs. Zombies: Garden Warfare i Watch_Dogs. Tutaj największymi beneficjentami są gry Batman: Arkham Origins i Plants vs. Zombies: Garden Warfare.

Jak widać, firma AMD postanowiła skupić się na produktach dostępnych już na rynku, z pominięciem aktualizacji wsparcia dla nadchodzących premier. Prawdopodobnie producent zdecyduje się na udostępnienie ulepszonych sterowników dla najnowszych gier, gdy te trafią już do użytkowników i pojawią się pierwsze wskazania na kwestie wymagające usprawnienia.

Nowe sterowniki przynoszą też aktualizację technologii AMD Eyefinity (obsługa wielu monitorów) i AMD Mantle (podniesienie wydajności kart grafiki).

AMD Catalyst 14.9 obsługuje mobilne układy graficzne koncernu oraz modele z rodziny R9/R7/R5 i HD 5000/6000/7000/8000. Sterowniki posiadają certyfikat WHQL, co oznacza, że są w pełni kompatybilne z systemami operacyjnymi rodziny Microsoft Windows. Ostatnie wydanie, które posiadało to oznaczenie, wydano blisko pięć miesięcy temu. Mowa tu o AMD Catalyst 14.4. Nowe sterowniki przeznaczona są dla systemów Windows 7 i Windows 8.1.

Pełny opis zmian i nowości zaimplementowanych w omawianych sterownikach znajduje się pod tym adresem, a samego AMD Catalyst 14.9 można pobrać z oficjalnej strony producenta.