Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

2. HTC Vive

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 2. Gry o tematyce HTC Vive ułożone według popularności.

PC
PC Windows160
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 46
Sony PlayStation 3
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita
Xbox
Microsoft XBOX ONE1
Microsoft Xbox 360
Microsoft Xbox
Mobile
Android
Apple iOS
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch1
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
Więcej
Mniej
Angry Birds VR: Isle of Pigs
Angry Birds VR: Isle of Pigs

Zręcznościowe 7 lutego 2019

Pierwsza gra, która przenosi fundamentalne założenia marki Angry Birds na pole wirtualnej rzeczywistości. Naszym zadaniem jest wystrzeliwanie tytułowych ptaków z procy w taki sposób, by eliminować złowrogie zielone świnie i burzyć konstrukcje dające im schronienie.

PC

Unearthing Mars 2: The Ancient War
Unearthing Mars 2: The Ancient War

Akcji 18 września 2018

Dynamiczna, pierwszoosobowa strzelanka w klimatach science fiction, opracowana z myślą o goglach wirtualnej rzeczywistości i technologii śledzenia ruchu. Gra jest kontynuacją Unearthing Mars z 2017 roku i podobnie jak ona została stworzona oraz wydana przez Winking Entertainment.

PCPS4

Half-Life 2: VR
Half-Life 2: VR

Akcji jeszcze nie ogłoszona

Kompleksowa modyfikacja do Half- Life 2 oraz Half-Life 2: Episode One i Half-Life 2: Episode Two, która wzbogaca te tytuły o obsługę gogli wirtualnej rzeczywistości oraz dedykowanych kontrolerów ruchowych. Za jej opracowaniem stoi grupa zagorzałych fanów serii. Modyfikacja dystrybuowana jest za darmo – niemniej, wymaga do działania wyżej wymienionych produkcji.

PC

Vacation Simulator
Vacation Simulator

Symulacje 2019

Kolejny pseudosymulator opracowany z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej. Produkcja przenosi graczy do uniwersum wykreowanego na potrzeby gry Job Simulator – po tym, jak główny bohater tej produkcji przekonał się, czym jest praca, teraz może zaznać odpoczynku w tropikalnym kurorcie, beztrosko bawiąc się z robotami i przyrządzając smakowite posiłki.

PCPS4

Torn
Torn

Przygodowe 28 sierpnia 2018

Gra przygodowa stworzona z myślą o urządzeniach rzeczywistości wirtualnej. Podczas zabawy w Torn wcielamy się w kobietę, która przypadkowo trafiła do posiadłości naukowca Lawrence'a Talbota. Jest to pierwsza produkcja Aspyr Studio.

PCPS4

Spider-Man: Homecoming VR
Spider-Man: Homecoming VR

Akcji 30 czerwca 2017

Zręcznościowa gra akcji towarzysząca premierze filmu Spider-Man: Homecoming, opracowana przez firmę Sony Pictures Virtual Reality z myślą o zestawach do wirtualnej rzeczywistości. W grze Spider-Man: Homecoming wcielamy się w tytułowego superbohatera znanego z kart komiksów Marvela, który tym razem musi zmierzyć się z łotrem o imieniu Vulture. Produkcja oferuje serię wyzwań sprawdzających gracza pod kątem celności, refleksu i spostrzegawczości. W ich trakcie robimy użytek z kilku rodzajów pajęczej sieci – podstawowej broni Spider-Mana. To właśnie przy jej pomocy strzelamy do statycznych lub ruchomych obiektów, podnosimy i rzucamy elementami otoczenia oraz przemieszczamy się po dachach nowojorskich budynków. Przez cały czas akcję w grze śledzimy z oczu postaci. Spider-Man: Homecoming VR wymaga posiadania zestawu VR, jednak sama gra jest dostępna za darmo.

PCPS4

Vanishing Realms: Rite of Steel
Vanishing Realms: Rite of Steel

RPG czerwiec 2019 (wczesny dostęp od 5 kwietnia 2016)

Pierwszoosobowe RPG akcji, zaprojektowane od podstaw z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej pokroju Steam VR czy HTC Vive. Za powstanie gry odpowiada studio Indimo Labs, dowodzone przez byłego pracownika Valve Kelly’ego Baileya. Fabuła gry czerpie inspiracje z fantastycznego świata D&D, a podczas zabawy wcielamy się w rolę rycerza, który przemierza pełen magii świat i walczy z napotkanymi potworami. Mechanika rozgrywki w Vanishing Realms: Rite of Steel łączy cechy typowych RPG akcji z elementami charakterystycznymi dla produkcji VR. Z jednej strony mamy więc nieco uproszczony model sterowania, uzupełniony przydatną zdolnością teleportacji. Całość odznacza się jednak niedostępnym dla produkcji tradycyjnych poziomem immersji, a wszystkie czynności – od podnoszenia i używania przedmiotów aż po walkę, w której ręcznie wyprowadzamy ciosy, uniki i bloki – wymaga wykonywania odpowiednich ruchów ciałem. Rozgrywce towarzyszy atrakcyjna, choć lekko kreskówkowa oprawa graficzna.

PC

Serious Sam VR: The Last Hope
Serious Sam VR: The Last Hope

Akcji 20 września 2017

Poboczna odsłona cyklu dynamicznych i brutalnych strzelanin FPP firmy CroTeam, przygotowana wyłącznie z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej. Serious Sam VR: The Last Hope przenosi nas do początków wielkiej wojny z siłami głównego antagonisty serii, Mentala, który pragnie złamać opór kolejnych nacji poprzez niszczenie starożytnych świątyń i miejsc kultu. Podczas zabawy wcielamy się oczywiście w postać Sama Stone’a, który, podróżując na pokładzie gwiezdnego krążownika, odwiedza atakowane przez wroga planety i stawia czoła kolejnym zastępom potworów. Pod względem mechaniki tytuł w niczym nie odbiega od pełnoprawnych odsłon serii, stawiając na dynamiczną akcję i brutalne metody eliminacji przeciwnika. W grze pojawiają się kreatury znane z poprzednich części cyklu oraz całkiem nowi przeciwnicy, a każdy etap zabawy wieńczy pojedynek z wymagającym bossem. W przerwach pomiędzy misjami możemy ulepszać pancerz bohatera i wyposażać go w różne przydatne power-upy.

PC

Rise of Insanity
Rise of Insanity

Przygodowe 1 marca 2018

Horror psychologiczny, w którym wcielamy się w cenionego doktora psychologii, próbującego rozwikłać tajemnicę stojącą za zaginięciem jego żony i dziecka. Rozgrywka w Rise of Insanity polega na przemierzaniu przyprawiających o dreszcze lokacji i poszukiwaniu cennych wskazówek oraz rozwiązywaniu zagadek środowiskowych.

PCPS4XONESwitch

L.A. Noire: The VR Case Files
L.A. Noire: The VR Case Files

Akcji 15 grudnia 2017

Specjalna wersja gry detektywistycznej L.A. Noire, stworzona z myślą o zestawach do rzeczywistości wirtualnej. W przeciwieństwie do oryginału, będącego dziełem studia Team Bondi, L.A. Noire: The VR Case Files zrealizował wewnętrzny zespół firmy Rockstar Games. W grze trafiamy do Los Angeles z roku 1947. Głównym bohaterem jest detektyw Cole Phelps, weteran II wojny światowej, stopniowo pnący się po szczeblach policyjnej kariery. Z biegiem czasu zostają mu powierzone coraz trudniejsze sprawy – od przestępstw drogowych, po morderstwa i afery narkotykowe. L.A. Noire: The VR Case Files oferuje siedem rozbudowanych śledztw znanych z oryginału, ale wprowadza sporo zmian do rozgrywki. Sednem zabawy nadal jest pozyskiwanie materiału dowodowego, uważne przyglądanie się przedmiotom powiązanym z danym dochodzeniem i przesłuchiwanie podejrzanych – wszystko to ma pomóc w znalezieniu sprawcy przestępstwa i poprawnym zamknięciu konkretnego śledztwa. Jednak zamiast z widoku TPP, akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby.

PC

Transference
Transference

Przygodowe 18 września 2018

Gra przygodowa utrzymana w konwencji thrillera psychologicznego, opracowana przez zespół FunHouse (dywizję studia Ubisoft Montreal) we współpracy z firmą SpectreVision. Tytuł pojawił się na kilku platformach, aczkolwiek tylko wersje na pecety i PlayStation 4 wykorzystują gogle wirtualnej rzeczywistości i dedykowane kontrolery ruchowe. W Transference podejmujemy się rozwikłania zagadki skrywanej przez pewną rodzinę, której członkowie zmagają się z rozmaitymi obsesjami. Z trapiącymi ich problemami próbujemy się rozprawić, przemierzając zakamarki ich umysłów oraz badając wspomnienia odtworzone w rzeczywistości wirtualnej. W toku przygody odkrywamy gnieżdżące się w nich sekrety i słabości, a także pozyskujemy materiały dowodowe i tylko od nas zależy, w jaki sposób je wykorzystamy. Warto nadmienić, że opowiedziana tutaj historia ma nieliniowy przebieg, a to, jaką ścieżką podąży, zależy od podejmowanych przez nas decyzji.

PCPS4XONE

EVEREST VR
EVEREST VR

Symulacje 2 sierpnia 2016

Przygotowana z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej gra symulacyjna, pozwalająca na odbycie emocjonującej wyprawy na szczyt najwyższej góry świata. Produkcja powstała we współpracy islandzkiego Sólfar Studios z ekipą RVX, odpowiedzialną m.in. za efekty specjalne w filmie Everest Baltasara Kormákura i przy wsparciu finansowym wielu skandynawskich instytucji. W grze EVEREST VR możemy doświadczyć uroków słynnego ośmiotysięcznika podczas wyprawy, podzielonej na pięć etapów, takich jak przygotowanie ekspedycji, przejście przez lodospad Khumbu, noc w obozie przejściowym, wejście na Hillary Step i wreszcie zdobycie samego szczytu Mount Everestu. Szczególny nacisk położono na wyważenie proporcji między elementami czysto symulacyjnymi, a przystępną formą rozgrywki, aby była ona atrakcyjna dla szerokiego grona odbiorców. Oprawa graficzna gry stworzona została za pomocą techniki dwuobrazowej fotogrametrii, przy wykorzystaniu fotografii wykonanych na potrzeby filmu Everest.

PCPS4

Megaton Rainfall
Megaton Rainfall

Akcji 26 września 2017

Stanowiąca swoisty symulator superbohatera pierwszoosobowa gra akcji, będąca debiutem niezależnego, hiszpańskiego studia Pentadimensional Games. Akcja Megaton Rainfall rozgrywa się w czasach zbliżonych do współczesnych, kiedy Ziemia pada ofiarą najazdu obcej cywilizacji, pragnącej doprowadzić do całkowitej destrukcji ludzkości. Gracz wciela się w rolę nieśmiertelnego i obdarzonego nadnaturalnymi zdolnościami superbohatera, którego zadaniem jest stawienie czoła kosmicznym agresorom. Akcja prezentowana jest z perspektywy pierwszoosobowej, a rozgrywka koncentruje się na eksploracji otwartego świata, wykonywaniu rozmaitych zadań i walce z kolejnymi zastępami przeciwników. Na naszej drodze stają zarówno uzbrojone statki kosmiczne, jak i potężne kroczące maszyny. Dzięki nadludzkiej sile nasz protagonista potrafi jednak obracać w proch miejską zabudowę, ale także unosić się w powietrzu i latać z ponaddźwiękową prędkością. Całość współpracuje z goglami rzeczywistości wirtualnej, choć nie są one niezbędne do zabawy.

PCPS4XONESwitch

Detached
Detached

Akcji 18 maja 2017

Gra typu First Person Experience przeznaczona na gogle rzeczywistości wirtualnej. Za jej stworzenie odpowiada polskie studio niezależne Anshar, którego członkowie wcześniej pracowali przy takich markach jak Lords of the Fallen czy Sniper: Ghost Warrior. Akcja Detached toczy się w przyszłości, kiedy to możliwa stała się swobodna eksploracja odległych rejonów kosmosu. Odkrycie działającego artefaktu obcej cywilizacji doprowadziło jednak do krwawego starcia dwóch czołowych korporacji. Gracze wcielają się w ostatnich żyjących przedstawicieli obu organizacji, których podstawowym zadaniem jest przeżycie i odnalezienie sposobu na powrót do domu. Zabawa w Detached toczy się w rozległym, otwartym świecie i koncentruje na trzech głównych aspektach: eksploracji, survivalu oraz rywalizacji. Rozgrywka składa się m.in. z rozwiązywania zagadek, pozyskiwania cennych surowców i bezpośrednich konfrontacji z przeciwnikiem. Detached wykorzystuje zaawansowany silnik Unreal Engine 4, dzięki czemu oferuje wysoką jakość oprawy graficznej.

PCPS4

VRChat
VRChat

Towarzyskie jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 1 lutego 2017)

Darmowa produkcja pozwalająca graczom na wspólną zabawę, opracowana z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej. Jej podstawową funkcjonalnością jest możliwość rozmawiania z innymi graczami, ale możemy też zaprosić ich do rozgrywki w jedną z minigier czy choćby zabrać ich na wspólny seans filmowy. Nowa zawartość jest tworzona zarówno przez autorów, jak i przez samych graczy, przy użyciu udostępnionych narzędzi.

PC

ZED
ZED

Przygodowe maj 2019

Eksploracyjna gra przygodowa, w której akcja prezentowana jest z perspektywy pierwszej osoby – za jej stworzenie odpowiada studio Eagre Games, na czele z Chuckiem Carterem, czyli współtwórcą kultowego cyklu Myst. Gracz wciela się w rolę Śniącego (Dreamer) – jego celem jest poskładanie w całość najważniejszych wspomnień i przekazanie ich wnuczce przed zbliżającą się wielkimi krokami śmiercią. Schemat rozgrywki w ZED oparto na eksploracji egzotycznego, ulegającego nieustannym przeobrażeniom świata i rozwiązywaniu skomplikowanych zagadek logicznych, mających odzwierciedlać proces układania pofragmentowanych wspomnień protagonisty – w przypadku trudniejszych łamigłówek z pomocą przychodzą rozmaite wskazówki, jakie gracz może napotkać w toku rozgrywki. Produkcja działa w oparciu o technologię Unreal Engine 4, dzięki czemu oprawa graficzna zachwyca jakością wykonania, a zabawie towarzyszy nastrojowa muzyka. Powstanie tytułu było możliwe dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter.

PCPS4XONE

Bloody Zombies
Bloody Zombies

Akcji 12 września 2017

Opracowana przez niezależne studio Paw Print Games gra z gatunku beat’em up z klasycznym widokiem z boku. Akcja Bloody Zombies osadzona została w Londynie opanowanym przez plagę tytułowych nieumarłych. Ostatnią nadzieją miasta okazuje się czwórka wyrzutków, którzy, nie mając nic do stracenia, podejmują próbę oczyszczenia ulic metropolii przy użyciu własnych pięści oraz mniej lub bardziej prowizorycznych broni. Rozgrywka polega na podążaniu w prawo i eliminacji hord przeciwników, wśród których prym wiodą oczywiście mocarni, zmutowani bossowie. System walki opiera się na wyprowadzaniu brutalnych i efektownych ciosów, które można łączyć w rozbudowane kombinacje. Klucz do sukcesu stanowi jednak umiejętne posługiwanie się rozmaitymi elementami otoczenia, a także zestawem zdolności aktywnych i pasywnych poszczególnych bohaterów. Bawić możemy się zaś zarówno w pojedynkę, jak i w przeznaczonym dla max. 4 graczy trybie współpracy. Całość okraszona została dwuwymiarową grafiką w kreskówkowym stylu.

PCPS4XONESwitch

Rick and Morty: Virtual Rick-ality
Rick and Morty: Virtual Rick-ality

Zręcznościowe 20 kwietnia 2017

Pierwszoosobowa gra zręcznościowa zrealizowana w oparciu o licencję przeznaczonego dla dorosłych, prześmiewczego serialu Rick and Morty. Tytuł został opracowany przez niezależne studio Owlchemy Labs, a nad jego stworzeniem czuwali twórcy oryginału, wśród których nie mogło zabraknąć Justina Roilanda. W trakcie zabawy wcielamy się w tytułowych bohaterów i w ich skórze trafiamy do znanych z serialu lokacji, gdzie możemy bawić się szalonymi wynalazkami Ricka. Na realizację czeka tu szereg zadań (możliwych do wykonania na rozmaite sposoby, z wykorzystaniem unikalnych właściwości różnorodnych przedmiotów). Pomimo że centralny punkt gry stanowi laboratorium, w toku przygody otwieramy portale prowadzące na obce planety oraz do innych wymiarów. Rick and Morty Simulator: Virtual Rick-ality powstało z myślą o goglach wirtualnej rzeczywistości i dedykowanych kontrolerach ruchowych. Choć komiksowa oprawa graficzna prezentuje się przyjemnie dla oka, największe wrażenie robi zaawansowany silnik fizyczny, odpowiadający za zachowanie poszczególnych przedmiotów wchodzących między sobą w zwariowane interakcje.

PCPS4

The Horus Heresy: Betrayal at Calth
The Horus Heresy: Betrayal at Calth

Strategiczne 2020 (wczesny dostęp od 27 lutego 2018)

Taktyczna turowa gra strategiczna, osadzona w świecie Warhammera: 40 000. Pozwala graczom pokierować legionem Ultramarines oraz wyznawcami Chaosu, upadłymi Word Bearers. Ciekawostką jest tutaj możliwość obserwowania pola bitwy przy użyciu gogli wirtualnej rzeczywistości.

PC

ARK Park
ARK Park

Przygodowe 22 marca 2018

Gra eksploracyjna opracowana z myślą o zestawach do wirtualnej rzeczywistości, nawiązująca do popularnego sieciowego survivalu ARK: Survival Evolved. ARK Park osadzone jest w futurystycznym parku jurajskim. Gracz ma sposobność zobaczyć naturalne środowisko dinozaurów, a nawet dosiąść prehistorycznego gada. Odwiedzane lokacje są zróżnicowane – ich lista obejmuje zarówno tropikalną dżunglę, jak i ośnieżone, wysokogórskie szczyty czy też rozległe stepy. W trakcie zabawy możemy zrobić użytek z aparatu fotograficznego, a także rozwiązywać nieskomplikowane zagadki i zdobywać dodatkowe informacje o ponad 100 gatunkach dinozaurów – ich geny służą za znajdźki. Ponadto w grze pojawia się zoo, gdzie możemy bawić się ze stworzeniami, których geny udało nam się znaleźć – mowa zarówno o głaskaniu, jak i karmieniu czy nawet ich malowaniu. Dzięki użyciu technologii Unreal Engine 4 ARK Park może pochwalić się wysokim poziomem oprawy graficznej.

PCPS4

Killing Floor: Incursion
Killing Floor: Incursion

Akcji 16 sierpnia 2017

Przygotowana przez studio Tripwire Interactive poboczna odsłona popularnego cyklu strzelanek FPS Killing Floor, stworzona od podstaw z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej. W grze Killing Floor: Incursion wcielamy się w rolę żołnierza elitarnej jednostki Horzine Security Forces, który wraz z towarzyszami broni musi odpierać ataki Zedów, czyli znanej fanom serii odmiany zombie. Pod względem mechaniki mamy do czynienia z pierwszoosobową strzelanką o czysto zręcznościowym modelu zabawy. Naszym zadaniem jest więc głównie eliminowanie wszystkiego co się rusza i nie wygląda na człowieka. Do tego celu wykorzystujemy szeroki arsenał broni (w tym noże, pistolety i inne), które znajdujemy podczas eksploracji lokacji, skrywających kolejne sekrety związane z pochodzeniem Zedów. Od strony oprawy całość odbiega nieco poziomem od Killing Floor 2, jednak w porównaniu do wielu innych gier VR stoi na zadowalającym poziomie technicznym.

PCPS4

Evasion
Evasion

Akcji 9 października 2018

Osadzona w świecie science fiction pierwszoosobowa strzelanka, wzorowana na grach takich jak Doom czy Borderlands. Evasion został przygotowany przez studio Archiact z myślą o goglach rzeczywistości wirtualnej.

PCPS4

Serious Sam VR: The First Encounter
Serious Sam VR: The First Encounter

Akcji 30 marca 2017

Wierna adaptacja gry Serious Sam: Pierwsze starcie, dostosowana przez studio Croteam do zestawów wirtualnej rzeczywistości. Gracze wcielają się w nieustraszonego Sama, który jako najlepszy żołnierz oddziałów specjalnych zostaje przeniesiony w czasie do starożytnego Egiptu. Jego zadaniem jest zmiana biegu wydarzeń i położenie trupem Tah-Uma – wcielenie ostatniego z nieśmiertelnych, który niszczy napotkane po drodze cywilizacje. Na Serious Sam VR: The First Encounter składa się piętnaście rozbudowanych misji – w ich trakcie zajmujemy się głównie eksploracją rozległych lokacji oraz eliminacją hord przeciwników. Adwersarze to zarówno mięso armatnie, jak i bardziej wymagający oponenci pełniący rolę bossów. Na szczęście protagonista nie jest bezbronny – robi doskonały użytek z dziesięciu rodzajów broni, wśród których pojawia się między innymi klasyczny Colt, shotgun, piła mechaniczna oraz przenośne działo. Przed rozpoczęciem zabawy możemy zdecydować, czy zamierzamy poruszać się po planszy w sposób płynny, czy też wolimy wykorzystać specjalny system teleportacji. Ponadto, po otoczeniu można swobodnie się rozglądać poprzez poruszanie głową, a do celowania można wykorzystać dedykowane kontrolery ruchu. Oprócz kampanii fabularnej, tytuł oferuje zróżnicowane warianty rozgrywki wieloosobowej, oparte zarówno na współpracy pomiędzy graczami, jak i na rywalizacji.

PC

Interkosmos
Interkosmos

Symulacje 25 kwietnia 2017

Polska pierwszoosobowa gra przygodowa z elementami logicznymi i platformowymi, która została oparta na powieści Przemiana Franza Kafki. Gracze wcielają się w człowieka, który w niezrozumiały sposób zamienił się w niewielkiego robaka. Teraz zmuszony jest on do tułaczki po dziwnym i surrealistycznym świecie istniejącym na peryferiach ludzkiej cywilizacji.

PC