Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4PC
Okładka Detached (PS4)

Detached

Gra typu First Person Experience przeznaczona na gogle rzeczywistości wirtualnej. Za jej stworzenie odpowiada polskie studio niezależne Anshar, którego członkowie wcześniej pracowali przy takich markach jak Lords of the Fallen czy Sniper: Ghost Warrior.

Akcji | FPP | science fiction | survival | polskie | funkcje cross-platform | indie | Oculus Rift | PlayStation VR | HTC Vive | rzeczywistość wirtualna

Okładka Detached (PS4)

data premiery gry:

18maj2017

PC

24lip2018

PS4
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Detached to osadzona w stylistyce high science fiction pierwszoosobowa gra akcji z gatunku FPX (First Person Experience), ukierunkowana przede wszystkim na rywalizację w trybie PvP. Wydany na PS4 i PC tytuł jest jedną z pierwszych polskich produkcji stworzonych z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej pokroju Oculus Rift oraz HTC Vive. Za jego powstanie odpowiada zaś niezależne studio Anshar, w skład którego weszli deweloperzy mający na swoim koncie współpracę przy takich tytułach jak Lords of the Fallen czy seria Sniper: Ghost Warrior.

Fabuła

Fabuła gry zabiera nas w podróż do świata przyszłości, w którym ludzkość opracowała sposób podróżowania w przestrzeni kosmicznej na dalekie dystanse. Możliwość działania poza ziemską jurysdykcją (kończącą się w granicach naszej galaktyki) stworzyła potężnym, prywatnym korporacjom okazję do niczym nie skrępowanej eksploracji kosmosu i pozyskiwania znalezionych tam cennych surowców – a wszystko to oczywiście na swoich własnych zasadach. Sytuacja komplikuje się w chwili, kiedy jedna z czołowych korporacji o nazwie Genesis odnajduje w przestrzeni kosmicznej działający artefakt obcych i zamienia jedną ze swych kopalni w tajny ośrodek badawczy. Niestety o fakcie tym dowiaduje się konkurencyjna korporacja R17 i wysyła oddział żołnierzy, by przechwycić cenne znalezisko, co staje się początkiem końca obu konkurencyjnych frakcji.

Mechanika

W trakcie zabawy gracze opowiadają się po jednej ze stron konfliktu i wcielają w jednego z ostatnich ocalałych przedstawicieli korporacji Genesis lub R17. Ich głównym zadaniem będzie zaś przeżycie i odnalezienie sposobu na powrót do domu. To jednak nie wszystko, gdyż podczas rozgrywki będą musieli równocześnie przechytrzyć przedstawiciela wrogiej frakcji, który na tym samym terenie będzie próbował osiągnąć podobne cele.

W Detached zabawa toczy się w rozległym, otwartym świecie i koncentruje na trzech głównych aspektach: eksploracji, survivalu oraz rywalizacji. Podczas rozgrywki zajmujemy się rozwiązywaniem rozmaitych zagadek i pozyskiwaniem niezbędnych do przeżycia surowców, takich jak paliwo czy tlen. Nie brakuje też okazji do wymiany ognia i bezpośredniej konfrontacji z naszym przeciwnikiem. Całość można by określić jako nieco mniej brutalną odmianę znanego z większości wieloosobowych strzelanin trybu capture-the-flag, wzbogaconego elementami eksploracji i survivalu. Co ważne, w zależności od wybranej frakcji zabawa przebiegać może w całkowicie odmienny sposób, oferując nieco inne łamigłówki i zadania do wykonania, a przede wszystkim zupełnie inny styl walki.

Tryby gry

Detached stworzony został głównie z myślą o rozgrywce w trybie PvP i potyczkach jeden-na-jednego z innym, żywym graczem. Twórcy przewidzieli jednak również możliwość zabawy w pojedynkę.

Kwestie techniczne

Wydana na platformie PS4 i PC gra Detached stworzona została na uznanym silniku graficznym Unreal Engine 4 i odznacza się atrakcyjną, trójwymiarową oprawą, wyróżniającą się na tle większości produkcji tworzonych z myślą o zestawach VR. Jednocześnie wykorzystanie możliwości zestawów rzeczywistości wirtualnej zapewnia unikalne wrażenia z rozgrywki i poziom immersji, niespotykany w tradycyjnych grach tego typu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Klasyfikacja PEGI Detached

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Detached

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-4590 3.3 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce 970/Radeon 290 lub lepsza
 • 10 GB HDD
 • Windows 7(SP1) 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7-3770K 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 980/8 GB Radeon R9 390X lub lepsza
 • 10 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
Paradox kupuje producentów BattleTech, nowa gra współtwórców Diablo i inne wieści
Paradox kupuje producentów BattleTech, nowa gra współtwórców Diablo i inne wieści

wiadomość6 czerwca 2018

Dziś piszemy o przejęciu studia Harebrained Schemes przez Paradox Interactive, planach na przyszłość współtwórców serii Diablo i Torchlight ze studia Echtra Games oraz o usunięciu konieczności posiadania gogli VR w polskiej grze Detached. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (15-21 maja 2017 r.)
Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (15-21 maja 2017 r.)

wiadomość22 maja 2017

Ubiegły tydzień przyniósł wysyp premier gier od rodzimych deweloperów. Na rynek trafiło bowiem aż pięć takich produkcji - Inner Chains, Regalia: Of Men and Monarchs, Detached, Timber Tennis oraz konsolowa wersja Shadow Warrior 2. Ponadto zapowiedziano telewizyjną adaptację "sagi" o wiedźminie.

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (17-23 kwietnia 2017 r.)
Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (17-23 kwietnia 2017 r.)

wiadomość24 kwietnia 2017

Miniony tydzień należał do owocnych dla polskiego rynku gier. Obejrzeliśmy świeże zwiastuny SEVEN: The Days Long Gone i Detached, studio Wastelands Interactive ujawniło Cooking Simulator, a Crazy Rocks Studios zapowiedziało zakręconą strzelankę Ski Sniper, w której będziemy mordowali skoczków narciarskich. Oprócz tego opóźniono premierę Inner Chains, a Cenega została polskim wydawcą Get Even.

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (29 sierpnia - 4 września 2016 r.)
Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (29 sierpnia - 4 września 2016 r.)

wiadomość5 września 2016

Miniony tydzień okazał się bardzo owocny dla polskiego rynku gier. Cenega wydała Polską Farmę 2017, twórcy This War of Mine zapowiedzieli projekt Frostpunk i poznaliśmy datę premiery Shadow Warrior 2. Ponadto obejrzeliśmy świeże zapisy rozgrywki z UBOOT i Detached oraz nowy zwiastun Serial Cleaner.

PC
PS4