Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Phasmophobia (PC)

Phasmophobia PC

Phasmophobia jest nietypowym survival horrorem, który został opracowany z myślą o 4-osobowym trybie kooperacyjnym. Tytuł oferuje też wsparcie dla wirtualnej rzeczywistości. Za jego opracowane i wydanie odpowiada niezależne studio Kinetic Games.

Przygodowe | FPP | survival horror | horror | indie | kooperacja | Oculus Rift | HTC Vive | rzeczywistość wirtualna

PC Windows
Okładka Phasmophobia (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

18września2020

wczesny dostęp

2021

2021

Steam

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Phasmophobia to nietypowy survival horror, który powstał z myślą o trybie kooperacyjnym i wirtualnej rzeczywistości (choć możemy grać także bez hełmu VR). W produkcji tej wcielamy się w zespół polujący na duchy w nawiedzonym miejscu. Tytuł został opracowany i wydany przez niezależne studio Kinetic Games i stanowi jego debiutancki projekt.

Gameplay

W Phasmophobia akcję obserwujemy z perspektywy pierwszoosobowej. Zabawa polega na eksplorowaniu nawiedzonych miejsc i zbieraniu dowodów na istnienie duchów. Wykorzystujemy do tego celu specjalny sprzęt, taki jak mierniki pola elektromagnetycznego, kamery CTTV czy detektory ruchu (częścią sprzętu zarządzamy z ciężarówki będącej naszą bazą – odpowiada za to jeden z członków zespołu).

Warto odnotować, że czym dłużej znajdujemy się w danej lokalizacji (deweloperzy przygotowali kilka odmiennych miejsc – mamy do wyboru posiadłość, więzienie, farmę, szkołę czy szpital), tym bardziej niebezpieczna się ona staje. W grze można znaleźć przeszło dziesięć unikatowych typów duchów – każdy z nich posiada wyjątkowe cechy, dzięki czemu kolejne dochodzenia zauważalnie różnią się od siebie.

Co ciekawe, gra wykorzystuje też funkcję wykrywania mowy, dzięki której czasem możemy wchodzić w interakcje z duchami używając swojego własnego głosu.

Co-op

W Phasmophobia możemy grać samotnie albo z innymi. Tytuł oferuje tryb single player, ale zabawa nabiera rumieńców dopiero w czteroosobowej, sieciowej kooperacji.

Produkcja oferuje funkcje cross-platform – umożliwia wspólne granie użytkownikom korzystającym z gogli VR oraz osobom, które bawią się tradycyjnie, na zwykłym pececie.

VR

Phasmophobia oferuje przyzwoitą, trójwymiarową oprawę graficzną. Podobnie jak w większości produkcji stworzonych z myślą o wirtualnej rzeczywistości, grafika nie zachwyca poziomem technologicznym, ale dobrze oddaje atmosferę grozy. Dodatkowo fakt, że często poruszamy się w ciemności maskuje niektóre z mankamentów gry. Wart odnotowania jest również minimalistyczny interfejs, dzięki któremu nic nie zakłóca immersji gracza.

Produkcja współpracuje z goglami HTC Vive, Oculus Rift, Valve Index oraz headsetami z grupy Windows Mixed Reality.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-4  

Oczekiwania czytelników: 8.6 / 10 na podstawie 159 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 50,99 PLN

Gry podobne do Phasmophobia

Wymagania wiekowe Phasmophobia

16+

Wymagania sprzętowe Phasmophobia

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-4590 3.3 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290 lub lepsza
 • 13 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-4590 3.3 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
Najlepsze gry na Steamie z 2020 roku w oczach użytkowników
Najlepsze gry na Steamie z 2020 roku w oczach użytkowników

wiadomość27 grudnia 2020

Zestawienie 150 najlepszych gier na Steamie, które zadebiutowały w 2020 roku, pokazuje dominację Hadesa. Docenione zostały także Factorio i Phasmophobia, które uplasowały się kolejno na drugim i trzecim miejscu.

Phasmophobia z dłuższym wczesnym dostępem i bez PvP
Phasmophobia z dłuższym wczesnym dostępem i bez PvP

wiadomość5 listopada 2020

Twórca przebojowego horroru Phasmophobia poinformował, że wczesny dostęp potrwa dłużej, niż planowano, gdyż sukces gry zwiększył ambicje dotyczące jej rozwoju. Porzucono za to pomysł trybu PvP.

Phasmophobia z patchem nr 3, a w nim nowe elementy związane z Halloween
Phasmophobia z patchem nr 3, a w nim nowe elementy związane z Halloween

wiadomość30 października 2020

Popularny horror Phasmophobia otrzymał patch nr 3, który ulepsza rozgrywkę, naprawia błędy i wprowadza nowe elementy związane z Halloween.

Phasmophobia wciąż szaleje na Steam
Phasmophobia wciąż szaleje na Steam

wiadomość19 października 2020

Miesiąc po debiucie w Early Access gra Phasmophobia nadal radzi sobie doskonale. Była m.in. największym bestsellerem Steam ubiegłego tygodnia.

Phasmophobia - rośnie popularność nietypowego horroru na Steam i Twitch
Phasmophobia - rośnie popularność nietypowego horroru na Steam i Twitch

wiadomość6 października 2020

Horror kooperacyjny pod tytułem Phasmophobia cieszy się dobrymi opiniami wśród graczy. Tytuł jest jak na razie we wczesnym dostępie na Steamie, ale i tak osiąga wysokie wyniki popularności (również na Twitchu).