Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Mortal Kombat - seria gier

Seria arcade'owych bijatyk, uznawana za klasykę tego gatunku. Za rozwój marki odpowiada amerykańskie studio NetherRealm (znane wcześniej pod nazwą Midway Games Chicago).

Twórcami cyklu Mortal Kombat są Ed Boon and John Tobias. Pierwszy tytuł z serii pojawił się w salonach do gier w 1992 roku (wersja na automaty Midway Y) i stanowił odpowiedź na bijącą rekordy popularności bijatykę Street Fighter II. Potencjał dzieła studia Midway Games dostrzegła firma Acclaim, co zaowocowało konwersją na popularne konsole i komputery osobiste (m.in. Amiga 500, Sega Mega Drive, SNES i inne). Na przestrzeni 15 lat seria doczekała się kilkunastu odsłon adresowanych na różne platformy sprzętowe. W wyniku problemów finansowych firmy Midway prawa do marki oraz studio deweloperskie Midway Games w 2009 przeszły w ręce koncernu Warner Bros. Efektem tego był reboot serii wydany w 2011 roku.

W 2015 roku na rynek trafiła jego kontynuacja – Mortal Kombat X. Ponieważ akcja gry została osadzona w znacznej mierze 25 lat po wydarzeniach ukazanych w poprzedniej części, zdecydowano się na zastąpienie części bohaterów młodszym pokoleniem wojowników. Oprócz postaci powiązanych bezpośrednio z klasycznymi przedstawicielami serii (jak Cassie Cage, będąca córką Johny’ego Cage'a i Soni Blade), pojawili się także zupełnie nowi protagoniści – między innymi wzorowany na azteckich bogach Kotal Kahn. Tytuł został wydany m.in. na konsolach ósmej generacji, co pozwoliło na znaczące ulepszenia w zakresie oprawy graficznej.

Premiera została poprzedzona służącą jako prequel serią komiksów, przybliżającą historie poszczególnych bohaterów – zarówno nowych, jak i starych. Cykl składał się z 36 zeszytów i został wydany przez DC Comics (znane m.in. z komiksów o Batmanie czy Supermanie) we współpracy z NetherRealm Studios.

W 2016 na konsolach Xbox One i PlayStation 4 ukazała się gra Mortal Kombat XL, będąca rozszerzoną edycją odsłony z 2015 roku. Wśród szeregu nowych postaci znaleźli się tu bohaterowie ikonicznych filmów, np. Predator, Ksenomorf, Jason Vorhees czy Leatherface.

Akcja cyklu Mortal Kombat toczy się w fantastycznym uniwersum złożonym z siedmiu równoległych światów. Fabuła poszczególnych gier bywa mocno pogmatwana, jednak w większości przypadków gracz kieruje poczynaniami herosa, który przy użyciu swoich nietuzinkowych umiejętności walki musi stawić czoła siłom zła.

Podstawowym elementem zabawy są widowiskowe pojedynki rozgrywane z udziałem bohaterów o zróżnicowanych umiejętnościach. Zadaniem gracza jest pokonanie przeciwnika przy pomocy całej gamy ataków, zasłon i specjalnych ciosów. Starcia podzielone są na rundy, a walka kończy się możliwością wyprowadzenia wyjątkowo brutalnego ataku – tzw. fatality. Seria zasłynęła zresztą kontrowersyjną dawką przemocy. Co ciekawe, stało się to jedną z przyczyn powstania amerykańskiej organizacji zajmującej się przyznawaniem klasyfikacji wiekowej w grach – ESRB.

Seria Mortal Kombat na stałe wpisała się nie tylko w historię gier wideo, ale szeroko pojętej kultury masowej. Marka doczekała się m.in. dwóch ekranizacji kinowych i seriali telewizyjnych, filmu animowanego oraz serii komiksów.

Mortal Kombat: Onslaught
Mortal Kombat: Onslaught

RPG 17 października 2023

Mortal Kombat: Onslaught to gra RPG przygotowana z myślą o urządzeniach mobilnych. Produkcja oferuje filmowo zrealizowaną kampanię fabularną oraz możliwość poprowadzenia do boju czteroosobowej drużyny złożonej z kultowych bohaterów cyklu.

ANDiOS

Mortal Kombat 1
Mortal Kombat 1

Bijatyki 19 września 2023

Dwunasta główna część słynącej z brutalności, bestsellerowej serii bijatyk. Mortal Kombat 1 jest dziełem amerykańskiego zespołu NetherRealm Studios, a wydaniem tej produkcji zajęła się sprawująca pieczę nad marką firma Warner Bros. Interactive Entertainment.

PCPS5XSXSwitch

Mortal Kombat 11 Ultimate
Mortal Kombat 11 Ultimate

Bijatyki 17 listopada 2020

Mortal Kombat 11 Ultimate to kompletna, zawierająca wszystkie DLC, edycja jedenastej części serii brutalnych bijatyk. Gra wyszła także na konsole nowej generacji PlayStation 5 i Xbox Series X, na których wykorzystano w jeszcze lepszym stopniu usprawniony silnik Unreal Engine.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Mortal Kombat 11
Mortal Kombat 11

Bijatyki 23 kwietnia 2019

Jedenasta część bestsellerowej serii brutalnych bijatyk. Mortal Kombat 11 korzysta z ulepszonego silnika graficznego i wprowadza szerokie możliwości modyfikacji wojowników (np. wyposażanie ich w przedmioty, które ulepszają im zdolności). Oprócz znanych już postaci - które spotykają się w wersjach z dwóch linii czasu - zespół NetherRealm Studios przygotował nowych bohaterów.

PCPS4XONESwitch

Mortal Kombat XL
Mortal Kombat XL

Bijatyki 1 marca 2016

Rozszerzona edycja gry Mortal Kombat X studia NetherRealm, wydanej w kwietniu 2015 roku jako dziesiąta odsłona kultowej serii bijatyk, zapoczątkowanej jeszcze w 1992 roku na popularnych, salonowych automatach. Akcja gry toczy się 25 lat po wydarzeniach ukazanych w pierwowzorze i opowiada zupełnie nową historię, w której pierwsze skrzypce grają nieznane dotąd postaci (np. córka Johny’ego Cage’a i Sonyi z pierwszego Mortal Kombat). System rozgrywki nie uległ większym zmianom – nadal mamy więc do czynienia z bijatyką 2.5D, w której szczególny nacisk położony został na ciosy specjalne i efektowne finishery. Mortal Kombat XL zawiera wszystkie dodatki DLC, dostępne w ramach przepustki sezonowej do gry macierzystej. Poza wachlarzem różnorodnych skórek dla już dostępnych wojowników, ich największą atrakcją jest spora galeria dodatkowych postaci, takich jak czteroręki Goro, Tremor, Tanya Tri-Borg, Bo’ Rai Cho oraz bohaterowie ikonicznych filmów np. Predator, Ksenomorf, Jason Vorhees czy Leatherface.

PCPS4XONE

Mortal Kombat X
Mortal Kombat X

Bijatyki 8 kwietnia 2015

Kontynuacja wydanej w 2011 r. bijatyki studia NetherRealm, która po latach przerwy przywróciła palmę pierwszeństwa kultowej serii Mortal Kombat. Do naszej dyspozycji w Mortal Kombat X oddano pokaźny zestaw wojowników – zarówno tych znanych, jak i zupełnie nowych. Dodatkowo każdy z nich występuje w kilku wariantach, różniących się taktyką i stylem walki.

PCPS4XONEX360PS3ANDiOS

Mortal Kombat Arcade Kollection
Mortal Kombat Arcade Kollection

Bijatyki 31 sierpnia 2011

Mortal Kombat Arcade Kollection to pakiet trzech części kultowej bijatyki stworzonej przez firmę Midway Games. W zestawie znalazły się odświeżone wersje gier: Mortal Kombat, Mortal Kombat 2 oraz Ultimate Mortal Kombat 3, które wzbogacono m.in. o tryb pojedynków multiplayer. Kolekcję przygotował zespół deweloperski studia Other Ocean we współpracy z ekipą NetherRealm.

PCX360PS3

Mortal Kombat
Mortal Kombat

Bijatyki 19 kwietnia 2011

Brutalna bijatyka, która stanowi swoisty restart jednej z najpopularniejszych serii mordobić, zapoczątkowanej w 1992 roku. Za powstanie gry odpowiada ekipa studia NetherRealm, na czele której stanął pomysłodawca marki, Ed Boon. Nowa odsłona cyklu czerpie ze sprawdzonych pomysłów najlepszych części serii, stanowiąc udoskonaloną i uwspółcześnioną wersję klasycznych bijatyk spod znaku Mortal Kombat. Sednem rozgrywki pozostały więc brutalne walki, wypełnione spektakularnymi ciosami specjalnymi i efektownymi sposobami dobicia przeciwnika. Do naszej dyspozycji oddano ogromny wachlarz zarówno znanych, jak i zupełnie nowych postaci. W grze wprowadzono nowy system X-Ray, służący do wyprowadzania specjalnych, kilkuczęściowych sekwencji ataków. Wśród nowości wymienić też warto nowe tryby zabawy: tryb wyzwań, fabularny Story Mode oraz pozwalający na pojedynki dwuosobowych zespołów Tag Team. Mariaż klasyki z nowoczesnością widać także w oprawie graficznej tytułu, która łączy w sobie elementy dwu- i trójwymiarowe.

PCX360PS3PSV

Mortal Kombat vs DC Universe
Mortal Kombat vs DC Universe

Bijatyki 16 listopada 2008

Mortal Kombat vs DC Universe to spin-offowa odsłona legendarnej serii bijatyk, wykreowanej przez Eda Boona i Johna Tobiasa. Gra powstała dzięki współpracy firm Midway Games, Warner Bros. oraz DC Comics. Gracze mogą wziąć udział w widowiskowych walkach postaci ze świata Mortal Kombat oraz komiksowych supebohaterów. Oprawa wizualna gry bazuje na silniku Unreal Engine 3.

X360PS3

Ultimate Mortal Kombat
Ultimate Mortal Kombat

Bijatyki 12 listopada 2007

Ultimate Mortal Kombat to kolejna odsłona bestsellerowej serii wirtualnych bijatyk. Pierwsza pozycja z owego cyklu pojawiła się już w 1992 roku i została wydana z myślą o automatach. Niniejsza produkcja stanowi konwersję gry Ultimate Mortal Kombat 3 – hitu, który pierwotnie zadebiutował w 1995 roku. Warto dodać, że jest to pierwszy tytuł w historii całej serii, którego platformą docelową uczyniono konsolę Nintendo DS.

NDS

Mortal Kombat: Unchained
Mortal Kombat: Unchained

Bijatyki 15 listopada 2006

Mortal Kombat: Unchained to gra z legendarnego cyklu wyjątkowo brutalnych bijatyk, zapoczątkowanego w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

PSP

Ultimate Mortal Kombat 3
Ultimate Mortal Kombat 3

Bijatyki 20 października 2006

Ultimate Mortal Kombat 3 to kolejna odsłona bestsellerowej serii wirtualnych bijatyk. Pierwsza gra cyklu wydana została w roku 1992 dla popularnych w tamtym czasie automatów (aczkolwiek pomysł na nią zrodził się już dwanaście miesięcy wcześniej). Niniejsza pozycja stanowi remake tytułu, który pojawił się w roku 1995.

X360

Mortal Kombat: Armageddon
Mortal Kombat: Armageddon

Bijatyki 9 października 2006

Mortal Kombat: Armageddon jest kolejną wirtualną bijatyką, należącą do bestsellerowego cyklu, rozwijanego od pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Zgodnie z modą, zapoczątkowaną wraz z premierą czwartej części „Śmiertelnej Walki” w 1997 roku, brutalne pojedynki odbywają się w całkowicie trójwymiarowym środowisku.

PS2WiiXBOX

Mortal Kombat: Shaolin Monks
Mortal Kombat: Shaolin Monks

Akcji 20 września 2005

Shaolin Monks to najnowsza odsłona legendarnej już sagi Mortal Kombat. Tym razem, zamiast rasowej bijatyki mamy jednak do czynienia z całkowicie trójwymiarową grą przygodowo-zręcznościową, w której wydarzenia prezentowane są z perspektywy trzecioosobowej (TPP).

PS2XBOX

Mortal Kombat: Mystyfication
Mortal Kombat: Mystyfication

Akcji 4 października 2004

Mortal Kombat: Deception to przygotowana z myślą o możliwościach technicznych konsol szóstej generacji widowiskowa bijatyka, za którą odpowiada zespół deweloperski firmy Midway Games. Podstawą rozgrywki są krwawe walki toczone na urozmaiconych tematycznie arenach, ale twórcy zadbali również o dodatkowe atrakcje, takie jak mini-gierki (szachy, puzzle), krypty do odwiedzenia, czy tryb fabularyzowanej kampanii (conquest).

PS2XBOXGCN

Mortal Kombat: Tournament Edition
Mortal Kombat: Tournament Edition

Akcji 25 sierpnia 2003

Po raz kolejny stań do pojedynku z ciemnymi siłami. Czy tym razem uda ci się wygrać turniej i ocalić świat? Taka okazja nadarza się tylko grze Mortal Kombat: Tiurnament Edition.

GBA

Mortal Kombat: Deadly Alliance
Mortal Kombat: Deadly Alliance

Akcji 18 listopada 2002

Shant Tsung i Quan Chi to bardzo uparte bestie. Połączyli siły, aby zniszczyć Raidena... Mortal Kombat: Deadly Alliance oferuje sporo innowacji w stosunku do wersji wcześniejszych. Fighterzy brudzą się, rany ich krwawią, z kimon pozostają strzępy. A to wszystko w pełnym 3D i z muzyką odpowiednio nastrajającą do jeszcze większej rozróby.

PS2XBOXGBAGCN

Mortal Kombat Advance
Mortal Kombat Advance

Bijatyki 12 grudnia 2001

Klasyczna dwuwymiarowa bijatyka, dzięki której mamy okazję przejąć kontrolę nad wojownikami z gier "Ultimate Mortal Kombat 3" oraz "MK Trilogy". Uproszczone sterowanie powinno szczególnie zainteresować początkujących graczy.

GBA

Mortal Kombat 4
Mortal Kombat 4

Bijatyki 24 czerwca 1998

Czwarta odsłona popularnej serii bijatyk i jednocześnie pierwsza, w której starcia toczą się na trójwymiarowych arenach. Tytuł zachował wszystkie elementy charakterystyczne dla cyklu, na czele z brutalnymi finisherami na pokonanych przeciwnikach.

PCPS1

Mortal Kombat Trilogy
Mortal Kombat Trilogy

Bijatyki 10 października 1996

Kolejna odsłona brutalnej serii dwuwymiarowych bijatyk, w których starcia na śmierć i życie toczą digitalizowane modele aktorów.

PCPS1

Mortal Kombat 3
Mortal Kombat 3

Bijatyki 6 października 1995

Mortal Kombat 3 to trzecia część jednej z najpopularniejszych serii zręcznościowych bijatyk, za której powstanie odpowiada zespół deweloperski firmy Midway Games. Twórcy pozostali wierni zasadom rozgrywki znanym z wcześniejszych odsłon cyklu, zwiększając liczbę dostępnych wojowników, aren, specjalnych ataków i ciosów kończących walkę.

PCPS1

Mortal Kombat II
Mortal Kombat II

Bijatyki 14 maja 1994

Sequelem przebojowej wirtualnej bijatyki, która ujrzała światło dzienne w 1992 roku. Autorzy postanowili pójść za przysłowiowym ciosem, serwując użytkownikom większą ilość wojowników, ataków, aren itd.

PCPS3

Mortal Kombat (1993)
Mortal Kombat (1993)

Bijatyki 8 września 1993

Debiutancka odsłona kultowej serii wirtualnych bijatyk, charakteryzująca się wyjątkowo brutalnym podejściem do tematu. Do wyboru jest siedmiu wojowników: Liu Kang, Rayden, Sub-Zero, Scorpion, Sonya, Kano i Johnny Cage. Każdy z nich dysponuje podstawowym zestawem uderzeń, które w połączeniu z klawiszami kierunkowymi gwarantują rozmaite ataki.

PC