Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikBijatykiPC
Okładka Mortal Kombat (1993) (PC)

Mortal Kombat (1993) PC

Debiutancka odsłona kultowej serii wirtualnych bijatyk, charakteryzująca się wyjątkowo brutalnym podejściem do tematu. Do wyboru jest siedmiu wojowników: Liu Kang, Rayden, Sub-Zero, Scorpion, Sonya, Kano i Johnny Cage.

Bijatyki | 2D | multiplayer | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran

PC Windows
Okładka Mortal Kombat (1993) (PC)

producent: Midway Games

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

8września1993

Czarnoksiężnik Shang Tsung od nazwa ostrzył sobie zęby na dusze mieszkańców naszego świata. Do upragnionego celu, czyli całkowitego podporządkowania Ziemi brakowało mu tylko jednej rzeczy – dziesięciu zwycięstw w mitycznym turnieju Mortal Kombat. Tylko w taki sposób mógł on spełnić swoje niecne zamiary. Na razie szło nieźle, wszak jego czempion – książę Goro, roznosił przeciwników na strzępy przez kolejne dziewięć pokoleń. Śmiertelnicy nie mają już jednak nic do stracenia. Jeżeli teraz nie uda im się wygrać i zapobiec planom wroga, ich dusze na zawsze staną się niewolnikami Shang Tsunga.

Do wyboru jest siedmiu wojowników: Liu Kang, Rayden, Sub-Zero, Scorpion, Sonya, Kano i Johnny Cage. Każdy z nich dysponuje podstawowym zestawem uderzeń, które w połączeniu z klawiszami kierunkowymi gwarantują rozmaite ataki. Oprócz tego, autorzy zaimplementowali całą masę ciosów specjalnych, których wykonanie możliwe jest po wprowadzeniu określonej sekwencji ruchów. Są one znacznie skuteczniejsze niż tradycyjne uderzenia, z drugiej jednak strony ich zablokowanie może okazać się katastrofalne w skutkach dla atakującego. Każdy pojedynek toczy się do dwóch wygranych rund. Po ich zakończeniu można wykonać śmiertelny cios, który załatwi oponenta na dobre. Oprócz wymienionych na początku postaci, gracz będzie musiał się zmierzyć także z księciem Goro oraz samym Shang Tsungiem, mogącym przemieniać się w innych wojowników.

Mortal Kombat zapisał się złotymi zgłoskami w historii gatunku, nie tylko ze względu na dynamiczny model walki, ale także – a może przede wszystkim – ogromną brutalność widowiska. Wymiana ciosów pomiędzy wojownikami suto okraszona jest tryskającą krwią, na dodatek pod koniec walki można po prostu zabić przeciwnika, np. wyrywając mu głowę wraz z kręgosłupem czy też paląc go żywcem. To właśnie obecność wyroków śmierci (Fatality) stała się powodem, dla którego program zdobył ogromną popularność wśród graczy, przy okazji podnosząc szum medialny na temat obecności przemocy w elektronicznej rozrywce. Oprawa audiowizualna gry jest na najwyższym poziomie. Fotorealistyczne animacje walczących, a także znakomite efekty dźwiękowe i muzyka potrafią na długo wryć się w pamięć.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,2 / 10 na podstawie 339 głosów czytelników.

Gry podobne do Mortal Kombat (1993)

Wymagania wiekowe Mortal Kombat (1993)

16+

U.V. Impaler Ekspert 12 stycznia 2011

Grę Boona i Tobiasa trudno zaliczyć do kamieni milowych w historii elektronicznej rozrywki – wszak poza ogromną dawką przemocy nie wniosła ona do gatunku niczego rewolucyjnego. Nie da się jednak ukryć, że Mortal Kombat ma po prostu coś w sobie i nawet dziś, odpalając go po wielu latach przerwy, sprawia pozytywne wrażenie.

8.5
Prototypy fanowskiego remake'u Mortal Kombat i patch 2.0 do gry Kursk - wieści
Prototypy fanowskiego remake'u Mortal Kombat i patch 2.0 do gry Kursk - wieści

wiadomość18 grudnia 2018

Dziś piszemy o możliwości ściągnięcia prototypowych wersji fanowskiego remake'u Mortal Kombat (projekt nie zostanie ukończony z powodu interwencji Warner Bros.) oraz o istotnej aktualizacji do polskiej przygodówki Kursk. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Odświeżone trylogie Mortal Kombat i Prince of Persia coraz bardziej pewne?
Odświeżone trylogie Mortal Kombat i Prince of Persia coraz bardziej pewne?

wiadomość28 września 2010

Odświeżone wydania znanych gier robią się coraz bardziej popularne – szczególnie jeśli mamy do czynienia z przeniesieniem najbardziej cenionych serii i dostosowaniem ich do najnowszych standardów. Tym razem wygląda na to, że ciekawa oferta szykuje się dla fanów przygód Księcia Persji oraz cyklu Mortal Kombat.

Powrót trzech pierwszych części Mortal Kombat na PS3?
Powrót trzech pierwszych części Mortal Kombat na PS3?

wiadomość18 sierpnia 2010

Tym razem to brytyjski sklep, a nie wnikliwi dziennikarze czy gadatliwi producenci, stał się źródłem wycieku informacji o zupełnie nowym produkcie. O czym mowa? O Mortal Kombat Arcade Compilation, odświeżonej wersji klasycznych trzech pierwszych części kultowej bijatyki, która nagle pojawiła się na stronie ShopTo.

Powstaje nowy Mortal Kombat!

wiadomość10 czerwca 2010

Firma Warner Bros. Interactive Entertainment zapowiedziała oficjalnie nową odsłonę cyklu Mortal Kombat. Za jej deweloping odpowiedzialna jest ekipa NetherRealm Studios (dawniej Warner Bros. Games Chicago), zarządzana przez pomysłodawcę marki, Eda Boona. Produkcja zostanie wydana na Xboksa 360 i PlayStation w 2011 roku. W Sieci opublikowany został również pierwszy zwiastun produkcji.

Więcej informacji na temat filmu Mortal Kombat
Więcej informacji na temat filmu Mortal Kombat

wiadomość10 czerwca 2010

Wczoraj mogliście obejrzeć u nas krótki, niemal ośmiominutowy film, który okazał się demonstracją kolejnej ekranizacji marki Mortal Kombat. Demonstracją, bo od jego przyjęcia zależeć będzie, czy twórcy dostaną zielone światło i produkcja pojawi się w kinach w pełnej wersji. Dziś poznaliśmy trochę więcej informacji na temat tej zajawki.