Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Trackmania - seria gier

Ciesząca się dużą popularnością seria zręcznościowych gier wyścigowych wzbogaconych o rozbudowany edytor tras. Markę stworzyło i rozwija francuskie studio deweloperskie Nadeo.

Cykl zadebiutował w 2003 roku pecetową grą TrackMania, która doczekała się dwóch dodatków - TrackMania Power Up i TrackMania Original. Na kontynuację - TrackMania Sunrise graczom przyszło poczekać do 2005 roku. Również w tym przypadku deweloperzy z Nadeo pokusili się o rozszerzenie - TrackMania Sunrise eXtreme. Rok później ukazały się darmowa TrackMania Nations Electronic Sports World Cup i TrackMania United, stanowiąca połączenie wszystkich wcześniejszych odsłon cyklu wraz z dodatkami. Ta ostatnia w kolejnych latach wzbogacona została o trzy rozszerzenia: TrackMania United Forever, TrackMania United Forever - Star Edition i TrackMania Nations Forever. W 2008 roku twórcy zdecydowali się przełamać pecetowy monopol serii, wypuszczając TrackMania DS w wersji na konsolę Nintendo DS. Pierwszą generację gier z cyklu TrackMania zamknęła premiera TrackMania Wii (2010), czyli portu skierowanego na konsolę Nintendo Wii. Rok później ekipa deweloperska Nadeo oraz koncern Ubisoft zaanonsowały plany związane z TrackMania 2. Tytuł podzielony został na trzy samodzielne gry: TrackMania 2: Canyon (2011), TrackMania 2: Valley (2013) i TrackMania 2: Stadium (2013)

Rozgrywka w grach z serii TrackMania znacząco odbiega od schematów gatunku zręcznościowych wyścigów samochodowych. Zabawa skupia się na pokonywaniu mocno zakręconych tras, obfitujących w skocznie i elementy wymagające wykonywania kaskaderskich ewolucji. Gracz musi dotrzeć do mety w możliwie najkrótszym czasie, przy czym nie ma znaczenia ile razy wypadnie z trasy lub dachuje. Najczęściej do dyspozycji jest też tylko jeden model pojazdu, a możliwe modyfikacje ograniczają się do sposobu malowania i nie mają żadnego wpływu na właściwości jezdne.

Cykl wyróżnia się także dołączonym edytorem. Pozwala on w prosty sposób budować wielopoziomowe trasy wyścigów z mnóstwem skrótów, ślepych zaułków, ramp, skoczni czy specjalnych mechanizmów. Zaimplementowany sieciowy tryb multiplayer pozwala ścigać się na samodzielnie skonstruowanych torach graczom z różnych zakątków świata.

Ciekawostkę stanowi fakt, iż dodatki do gier z serii TrackMania udostępniane są za darmo dla graczy, którzy wcześniej zakupili bazową grę lub odpłatnie w postaci samodzielnych rozszerzeń. Ponadto deweloperzy z Nadeo przygotowali kilka całkowicie darmowych tytułów, stanowiących zazwyczaj okrojone wersje płatnych gier (np. TrackMania Nations Forever).

Trackmania
Trackmania

Wyścigi 1 lipca 2020

Remake darmowej wersji gry wyścigowej Trackmania Nations, która zadebiutowała w 2006 roku. Produkcja daje możliwość tworzenia własnych torów i jest nastawiona na rywalizację w trybie wieloosobowym, oferując wiele sezonowych eventów czy turniejów.

PCPS5XSXPS4XONE

TrackMania 2: Lagoon
TrackMania 2: Lagoon

Wyścigi 23 maja 2017

Czwarta z pododsłon zręcznościowej gry wyścigowej Trackmania 2, będącej najpopularniejszą częścią serii rozwijanej przez francuskie studio Nadeo. Pod względem mechaniki produkcja dość wiernie trzyma się zasad ustanowionych przez swoje poprzedniczki, oferując możliwość rywalizacji z innymi kierowcami na niecodziennych i wypełnionych rozmaitymi atrakcjami trasach. Największą nowością gry jest jednak zupełnie inny klimat, bo o ile wcześniej dane nam było jeździć po autostradach, błotnistych bezdrożach czy w kanionie, tym razem deweloperzy zaserwowali nam 65 tropikalnych torów w lokacjach będących przerobioną wersją archipelagu z wydanej w 2016 roku Trackmanii Turbo. Podstawowym trybem rozgrywki w Trackmania 2: Lagoon jest kampania dla jednego gracza, choć deweloperzy nie zapomnieli też o cieszącym się sporą popularnością multiplayerze, w którym ścigać możemy się w sześciu różnych trybach. Całość tradycyjnie uzupełnia funkcjonalny edytor tras.

PC

Trackmania Turbo
Trackmania Turbo

Wyścigi 22 marca 2016

Kolejna odsłona zapoczątkowanej w 2003 roku serii zręcznościowych gier wyścigowych, rozwijanej od kilku lat pod skrzydłami koncernu Ubisoft przez ojców cyklu ze studia Nadeo. Ogólne założenia rozgrywki pozostały niezmienione, a celem zabawy jest pokonywanie zakręconych tras, wypełnionych różnego rodzaju przeszkodami, rampami, beczkami i zdradzieckimi zakrętami. Trackmania Turbo oferuje 4 zróżnicowane środowiska, takie jak tropikalny archipelag, wielki stadion, skalisty kanion oraz pagórkowata dolina, a każde z nich niesie ze sobą odmienne wrażenia i wymaga nieco innej techniki jazdy. W trybie kampanii do pokonania mamy ok. 200 torów, podzielonych na 5 kategorii wg stopnia trudności. Nie zapomniano także o trybie multiplayer, gdzie oprócz znanych trybów pojawia się także całkiem nowa opcja Double Driver, pozwalająca na kontrolowanie tego samego pojazdu przez dwóch różnych graczy. Całość uzupełnia tradycyjny dla serii edytor, który umożliwia projektowanie własnych tras.

PCPS4XONE

TrackMania 2: Valley
TrackMania 2: Valley

Wyścigi 4 lipca 2013

TrackMania 2: Valley to wyprodukowana przez zespół Nadeo zwariowana gra wyścigowa. Autorzy zaoferowali bardzo zręcznościowy model jazy i mechanikę zabawy, która kładzie nacisk na wykonywanie samochodami imponujących akrobacji.

PC

TrackMania 2: Stadium
TrackMania 2: Stadium

Wyścigi 21 czerwca 2013

TrackMania 2: Stadium to wyprodukowana przez studio Nadeo szalona gra wyścigowa, która przenosi na nowy silnik tory znane z TrackMania Nations Forever. Mechanizmy jazdy są bardzo zręcznościowe i kładą duży nacisk na zwariowane akrobacje wykonywane samochodami.

PC

Trackmania 2: Canyon
Trackmania 2: Canyon

Wyścigi 14 września 2011

Trackmania 2: Canyon to przygotowana przez studio deweloperskie Nadeo kontynuacja popularnej gry wyścigowej. Gracze nie tylko uczestniczą w widowiskowych zawodach, ale także samodzielnie projektują tory, na których ścigają się samochody. Atutem gry jest m.in. system ManiaPlanet, pozwalający dzielić się stworzonymi trasami z innymi.

PC

TrackMania Wii
TrackMania Wii

Wyścigi 24 września 2010

TrackMania Wii to przygotowana przez studio Firebrand Games gra wyścigowa, w której gracze nie tylko uczestniczą w szaleńczych zmaganiach samochodowych, ale także projektują trasy zawodów. Twórcy zadbali o wciągający tryb rozgrywki solowej oraz możliwość rywalizacji z żywymi przeciwnikami na podzielonym ekranie.

Wii

Trackmania Turbo (2010)
Trackmania Turbo (2010)

Wyścigi 24 września 2010

Druga odsłona kieszonkowej wersji popularnej PeCetowej serii gier wyścigowych. Ścigamy się i zajmujemy tworzeniem własnych tras, korzystając z oferowanego przez grę edytora.

NDS

TrackMania DS
TrackMania DS

Wyścigi 14 listopada 2008

Kieszonkowa wersja popularnej PeCetowej serii gier wyścigowych. Zajmujemy się przede wszystkim tworzeniem własnych tras, korzystając z oferowanych przez grę komponentów.

NDS

Trackmania United Forever
Trackmania United Forever

Wyścigi 23 maja 2008

Trackmania United Forever to rozszerzona wersja wydanej w 2006 roku kompilacji gier wyścigowych z serii Trackmania. Deweloperzy ze studia Nadeo zdecydowali się uzupełnić zawartość pakietu o elementy darmowej Trackmanii Nations Forever. Dzięki temu gracze mogą rywalizować na ponad 250 zakręconych trasach, obfitujących we wszelkiego rodzaju pętle, skocznie i ostre nawroty.

PC

Trackmania Nations Forever
Trackmania Nations Forever

Wyścigi 16 kwietnia 2008

Druga odsłona mini-serii "Trackmania Nations", oferująca rozbudowany tryb dla pojedynczego gracza, jak również ponad 60 nowych tras. Gracze mogą także korzystać z nowych bloczków przy projektowaniu torów.

PC

Trackmania United
Trackmania United

Wyścigi 17 listopada 2006

Trackmania United to dzieło francuskiego studia Nadeo, stanowiące kompilację wszystkich gier ze znanej serii komputerowych wyścigów. Pod jedną nazwą kryją się trzy produkty: Trackmania, Trackmania Sunrise oraz Trackmania Nations.

PC

Trackmania Nations
Trackmania Nations

Wyścigi 27 stycznia 2006

Trackmania Nations jest darmową wersją niezwykle popularnej, zręcznościowej gry wyścigowej, stworzoną przez studio Nadeo z myślą o rozgrywkach e-sportowych. Zasady zabawy pozostały niezmienne - gracz kieruje różnego rodzaju pojazdami, ścigając się na mocno zakręconych torach. W przeciwieństwie do oryginału, rozgrywka nastawiona jest jednak przede wszystkim na tryb multiplayer.

PC

Trackmania Sunrise
Trackmania Sunrise

Wyścigi 8 kwietnia 2005

Trackmania Sunrise to sequel rozbudowanej gry wyścigowej, której premiera miała miejsce w listopadzie 2003 roku. Rywalizacja na wirtualnych torach stanowi tutaj jedynie część rozgrywki. Przed wyruszeniem na trasę należy ją bowiem zaprojektować, według własnego uznania i możliwości udostępnionych przez programistów.

PC

Trackmania (2003)
Trackmania (2003)

Wyścigi 28 listopada 2003

Wyścigi samochodwe inspirowane dawnym przebojem - Stunts. W Trackmanii przed wyruszeniem na trasę musimy samodzielnie ją zaprojektować, wybierając rodzaj i ukształtowanie terenu, szerokość dróg oraz przeszkody.

PC