Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Destiny - seria gier

Destiny to seria strzelanek pierwszoosobowych z domieszką elementów MMO oraz RPG. Cykl łączy klimat science fiction z elementami fantasy: gracze wcielają się w futurystycznych wojowników posługujących się zarówno bronią palną, jak i nadnaturalnymi mocami. Głównym zajęciem jest tu eliminowanie żołnierzy obcych ras, które służą starożytnej kosmicznej Ciemności. Podczas wykonywania misji, nawet tych fabularnych, możemy napotkać innych graczy i współpracować z nimi. Zabawie towarzyszy znane z erpegów zdobywanie coraz lepszych egzemplarzy broni i opancerzenia, a także wspinanie się na kolejne poziomy doświadczenia i odblokowywanie nowych umiejętności.

Gry z cyklu Destiny są opracowywane przez studio Bungie Software (twórcę słynnej serii Halo) i wydawane przez Activision Blizzard. Część pierwsza ukazała się we wrześniu 2014, tylko i wyłącznie na konsolach: PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360 i Xbox One. Gra otrzymała cztery dodatki: The Dark Below w grudniu 2014, House of Wolves w maju 2015, The Taken King we wrześniu 2015 i Rise of Iron we wrześniu 2016. Trzy pierwsze zostały wydane na te same konsole co gra podstawowa, natomiast Rise of Iron tylko na PS4 i XONE. Wszystkie cztery rozszerzenia (wraz z grą podstawową) znalazły się w specjalnej paczce Destiny: The Collection, wydanej we wrześniu 2016 na PS4 oraz XONE. Pełnoprawny sequel Destiny 2 ukazał się we wrześniu 2017 na PS4 i XONE, a w październiku tego samego roku także na komputerach PC. Gra otrzymała dodatki Curse of Osiris w grudniu 2017 i Gods of Mars w marcu 2018.

Gry z serii Destiny są osadzone w odległej przyszłości, w XXVIII wieku. Jakiś czas wcześniej ludzkość nawiązała kontakt z Podróżnikiem - ogromną latającą sferą, która postanowiła pomóc mieszkańcom Ziemi w eksploracji kosmosu i nie tylko. Z pomocą Podróżnika ludzie skolonizowali inne planety, wydłużyli czas swojego życia i przez wiele stuleci cieszyli się swoją Złotą Erą. Okres szczęśliwości skończył się jednak wraz z nadejściem Ciemności - starożytnej siły wrogiej Podróżnikowi. W Układzie Słonecznym wywiązała się straszliwa wojna, która prawie całkowicie wyniszczyła ludzkość. Podróżnikowi udało się wygnać Ciemność, ale sam został przy tym poważnie uszkodzony i zamarł bez ruchu tuż nad powierzchnią Ziemi.

Pod nieruchomym Podróżnikiem ludzkość zbudowała Ostatnie Miasto. Bezpieczeństwa miasta chronią Strażnicy – ludzie obdarzeni przez Podróżnika nadnaturalnymi, wręcz magicznymi umiejętnościami. Za pomocą swych mocy oraz zaawansowanej broni palnej Strażnicy wyruszają poza Miasto, aby mierzyć się z nieprzyjaznymi rasami Obcych, które po wielkiej wojnie rozpanoszyły się w całym Układzie Słonecznym. Przygody, w których mamy okazję uczestniczyć zabierają nas nie tylko na zdewastowane tereny Ziemi, ale też na Wenus, Marsa oraz inne ciała niebieskie.

W drugiej części cyklu jedna z obcych ras najeżdża Ostatnie Miasto i zamyka Podróżnika w technologicznej klatce. Strażnicy zostają odcięci od źródła swych mocy i wraz z niedobitkami ludzkości muszą przegrupować się w dzikich rejonach Ziemi.

Przed rozpoczęciem zabawy gracz musi wybrać jedną z trzech klas Strażnika: Titan to żołnierz z krwi i kości, specjalizujący się w walkach na pierwszej linii frontu, Hunter to szybki i zwinny zwiadowca, a Warlock to futurystyczny odpowiednik czarodzieja lub wiedźmina – wojownik korzystający z magicznych mocy.

Podstawowym orężem Strażnika są różnej maści karabiny, strzelby, snajperki i wyrzutnie rakiet. Odblokowując nowe umiejętności, uzyskujemy też dostęp do ofensywnych oraz użytkowych umiejętności specjalnych, takich jak wezwanie płonącego pistoletu, porażenie wrogów błyskawicami, stworzenie osłony czy też wykonanie podwójnego skoku.

Obie części cyklu oferują szereg rozmaitych trybów rozgrywki. Zadania fabularne nieco przypominają tryby single player z innych gier, ale w Destiny możemy w nich spotkać innych graczy, którzy pomogą nam rozprawić się z przeciwnikami. Dostępne w grze lokacje możemy zwiedzać w trybie Patrolu, wykonując zadania publiczne, zbierając surowce i atakując napotkanych wrogów. Dla fanów ścisłej kooperacji przygotowano misje Strike i Raid, gdzie wraz z kompanami mierzymy się z licznymi wrogami oraz bossami. Nie zabrakło też trybów PvP w których możemy toczyć walki z innymi graczami, czy to w bitwach drużynowych, czy też każdy na każdego.

Destiny 2
Destiny 2

Akcji 6 września 2017

Kontynuacja bestsellerowego FPS-a Destiny opracowana przez studio Bungie Software. Destiny 2 to nowy, świeży start dla wszystkich, dlatego taki sam rozwój postaci czeka zarówno na nowych graczy, jak i weteranów części pierwszej. Produkcja wprowadza szereg zmian i usprawnień obejmujących nie tylko warstwę fabularną (tym razem opowiedziana historia odgrywa o wiele większą rolę, aniżeli miało to miejsce wcześniej), lecz także mechanikę rozgrywki. W Destiny 2 odwiedzamy zupełnie nowe, nawet dwukrotnie większe lokacje, które tym razem zachęcają do eksploracji ukrytymi questami i skarbami do odkrycia.

PCPS5XSXPS4XONE

Destiny: The Collection
Destiny: The Collection

Akcji 20 września 2016

Kompletne wydanie osadzonej w realiach science fiction strzelaniny FPS z elementami MMO i RPG, za której powstanie odpowiadają twórcy serii Halo ze studia Bungie Software. W skład zestawu Destiny: The Collection wchodzi podstawowa wersja gry, wydana pierwotnie we wrześniu 2014 roku, a także cztery duże dodatki DLC: The Dark Below, House of Wolves, The Taken Kings oraz Rise of Iron. Pod względem fabularnym, całość koncentruje się na rywalizacji resztek ludzkości z agresywną obcą rasą, która wyniszczyła niemal wszystkie żywe istoty w Układzie Słonecznym. Grę ukończyć możemy w pojedynkę, wykonując kolejne zadania w ramach kampanii fabularnej, jednak Destiny rozwija skrzydła dopiero w trybie wieloosobowym, oferując kilka zróżnicowanych wariantów zabawy - w tym klasyczny deathmatch (indywidualny i drużynowy) oraz misje typu Strike czy Supremacy. Ciekawym dodatkiem do zestawu jest specjalny bonus, pozwalający na natychmiastowy awans postaci na 40 poziom doświadczenia.

PS4XONE

Destiny
Destiny

Akcji 9 września 2014

Futurystyczna, pierwszoosobowa gra akcji wyprodukowana przez ekipę studia Bungie Software – twórców kultowej serii Halo. Tytuł przenosi nas w odległą przyszłość, do XXVIII wieku, kiedy ludzkość po niemal totalnej zagładzie próbuje odbudować swoją potęgę i stawić czoła przedstawicielom obcych cywilizacji. Gracze wcielają się w role tzw. Strażników, którzy dzięki niezwykłym zdolnościom uzyskanym dzięki zawieszonemu nad Ziemią obiektowi z kosmosu, są zdolni przeciwstawić się niszczycielskiej sile wrogich armii. W grze występuje podział na trzy klasy, specjalizujące się w walce otwartej, działaniu z ukrycia bądź używaniu mocy. Rozgrywka koncentruje się na zabawie wieloosobowej, premiując współpracę graczy w niewielkich grupach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by rozpocząć grę w pojedynkę i w trakcie zabawy dołączyć do już stworzonej ekipy. Produkcja tworzona była od początku z myślą o nowej generacji konsol, dzięki czemu reprezentuje ona bardzo wysoki poziom oprawy graficznej i dźwiękowej.

PS4XONEX360PS3