Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Serious Sam - seria gier

Wykreowana przez chorwackie studio Croteam seria pierwszoosobowych strzelanin (FPS) z postacią komandosa Sama "Seriousa" Stone'a w roli tytułowej. Marka bywa uznawana za bezpośrednią konkurencję dla takich produkcji jak Doom, Quake czy Duke Nukem.

Geneza cyklu Serious Sam wiąże się z powstaniem silnika Serious Engine. Deweloperzy z Croteam zamierzali przetestować możliwości autorskiej technologii, pozwalającej renderować w czasie rzeczywistym obraz 3D z rozległym widokiem i licznymi postaciami wyświetlanymi jednocześnie, tworząc prostego FPS-a. Wydana w 2001 roku gra Serious Sam: The First Encounter spotkała się z zaskakująco pozytywnym przyjęciem wśród pecetowych graczy, co w kolejnych latach zaowocowało kontynuacją - Serious Sam: The Second Encounter (2002) oraz dwoma spin-offami: Serious Sam: Next Encounter (2003) i Serious Sam Advance (2004). Prace nad drugą generacją Serious Engine zachęciły twórców do stworzenia Serious Sam II. Wydana w 2005 roku gra trafiła na pecety oraz konsolę Xbox. Kolejnym krokiem milowym w rozwoju marki okazał się silnik Serious Engine III, na bazie którego powstały zremasterowane wersje dwóch pierwszych odsłon cyklu - Serious Sam HD: The First Encounter (2009) i Serious Sam HD: The Second Encounter (2010), a także pełnoprawna, trzecia część przygód Sama Stone'a - Serious Sam 3: BFE (2011). Równocześnie ekipa Croteam nawiązała współpracę z niezależnymi studiami, co przełożyło się na powstanie czterech pobocznych odsłon: platformowych Serious Sam Double D (2011) oraz Serious Sam: Kamikaze Attack! (2011), jRPG Serious Sam: The Random Encounter (2011) i top-down shooter Serious Sam: The Greek Encounter (2012). Następne lata obfitowały w odświeżone wersje starszych tytułów (m.in. wykorzystujące VR), przenoszonych na coraz to nowe platformy, kolejne spin-offy oraz zbiorcze wydania najpopularniejszych części. Na następną pełnoprawną odsłonę gracze musieli czekać do 2020 roku, gdy ukazał się Serious Sam 4 w wersji na PC (wydania na konsole miały premierę rok później), będący prequelem trzeciej części. Rok 2021 zaowocował z kolei jeszcze jedną poboczną odsłoną, Serious Sam: Tormental, utrzymaną w formule roguelike.

Osią fabuły cyklu są zmagania z pozaziemskimi siłami pod wodzą półboga zniszczenia, Mentala. Gracz wciela się w postać Sama „Seriousa” Stone'a, komandosa przemerzającego czas i przestrzeń, by powstrzymać intruzów dążących do zniszczenia ludzkości. Historia w serii nigdy nie odgrywała kluczowej roli i pełniła raczej rolę wymówki do siania zniszczenia wśród przeciwników.

Dynamiczną rozgrywkę w grach z głównego nurtu serii utrzymano w stylu klasycznych FPS-ów. Zadaniem gracza jest przedrzeć się przez pełne wrogów, rozległe poziomy. Bohater może przy tym korzystać ze sporego arsenału futurystycznych broni. Poszczególne lokacje często zawierają kilka aren, na których następuje wielokrotny respawn oponentów. Uzupełnieniem zabawy jednoosobowej na ogół jest rozbudowany tryb multiplayer z opcjami kooperacji i rywalizacji.

Seria wyróżnia się specyficznym, niezbyt wyszukanym poczuciem humoru, które przekłada się w pierwszej kolejności na groteskowe modele wrogów, żarty głównego bohatera oraz detale otoczenia nawiązujące do zjawisk kultury masowej.

Serious Sam: Tormental
Serious Sam: Tormental

Akcji 8 kwietnia 2022

Strzelanka z elementami roguelike będąca poboczną odsłoną serii Serious Sam. Gracze przemierzają pomieszczenia generowane w umyśle półboga zniszczenia Mentala, starając się przeżyć walkę z przeważającymi siłami wroga.

PCXONE

Serious Sam 4
Serious Sam 4

Akcji 24 września 2020

Kolejna pełnoprawna odsłona cyklu oldskulowych strzelanek chorwackiego studia Croteam. Akcja Serious Sam 4 toczy się przed wydarzeniami z trzeciej części, a zabawa sprowadza się w dalszym ciągu do eliminowania kolejnych hord przeciwników.

PCPS5XSXPS4XONE

Serious Sam Classics: Revolution
Serious Sam Classics: Revolution

Akcji 30 sierpnia 2019

Strzelanka, na którą składają się oryginalne wersje gier Serious Sam: Pierwsze starcie i Serious Sam: Drugie starcie. Na tle oryginałów Serious Sam Classics: Revolution wyróżnia się głównie za sprawą nowych poziomów, przeciwników, broni, a także trybów gry.

PC

Serious Sam 3 VR: BFE
Serious Sam 3 VR: BFE

Akcji 9 listopada 2017

Specjalna wersja gry Serious Sam 3: BFE, opracowana z myślą o goglach rzeczywistości wirtualnej i dedykowanych kontrolerach ruchowych. Gracze ponownie wcielają się w tytułowego bohatera i stawiają czoła hordom mniejszych lub większych potworów, starając się pokrzyżować plany złowrogiego Mentala pragnącego przejąć władzę nad światem.

PC

Serious Sam VR: The Last Hope
Serious Sam VR: The Last Hope

Akcji 20 września 2017

Poboczna odsłona cyklu dynamicznych i brutalnych strzelanin FPP firmy CroTeam, przygotowana wyłącznie z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej. Serious Sam VR: The Last Hope przenosi nas do początków wielkiej wojny z siłami głównego antagonisty serii, Mentala, który pragnie złamać opór kolejnych nacji poprzez niszczenie starożytnych świątyń i miejsc kultu. Podczas zabawy wcielamy się oczywiście w postać Sama Stone’a, który, podróżując na pokładzie gwiezdnego krążownika, odwiedza atakowane przez wroga planety i stawia czoła kolejnym zastępom potworów. Pod względem mechaniki tytuł w niczym nie odbiega od pełnoprawnych odsłon serii, stawiając na dynamiczną akcję i brutalne metody eliminacji przeciwnika. W grze pojawiają się kreatury znane z poprzednich części cyklu oraz całkiem nowi przeciwnicy, a każdy etap zabawy wieńczy pojedynek z wymagającym bossem. W przerwach pomiędzy misjami możemy ulepszać pancerz bohatera i wyposażać go w różne przydatne power-upy.

PC

Serious Sam's Bogus Detour
Serious Sam's Bogus Detour

Akcji 20 czerwca 2017

Spin-off cyklu Serious Sam, opracowany przez studio Crackshell we współpracy z odpowiedzialną za rozwój serii ekipą Croteam. Gracze po raz kolejny wcielają się w nieustraszonego bohatera, który musi uporać się z hordami nacierających zewsząd oponentów. Zabawa opiera się zatem na klasycznym dla serii schemacie – bierzemy udział w starciach z niezliczonymi adwersarzami, robiąc użytek z rozbudowanego arsenału obejmującego pistolety, karabiny maszynowe, działka obrotowe i miotacze ognia. W miarę odnoszonych postępów zdobywamy doświadczenie pozwalające na rozwój prowadzonego do boju herosa. Co ciekawe, w odróżnieniu od głównych przygód Poważnego Sama, tym razem akcja prezentowana jest w perspektywie top-down. Filarem Serious Sam's Bogus Detour jest kampania fabularna, którą można ukończyć zarówno w pojedynkę, jak i w towarzystwie trójki graczy. Oprócz tego, deweloperzy udostępnili oparty na współpracy maksymalnie dwunastu osób tryb Survival oraz skoncentrowane na rywalizacji moduły Deathmatch i Team Deathmatch. Całość okraszono prostą, oldskulową oprawą graficzną.

PC

Serious Sam VR: The Second Encounter
Serious Sam VR: The Second Encounter

Akcji 4 kwietnia 2017

Specjalna wersja gry Serious Sam: The Second Encounter, opracowana z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej. Oprócz kampanii dla pojedynczego gracza dzieło studia Croteam posiada szereg multiplayerowych trybów opartych na rywalizacji lub kooperacji.

PC

Serious Sam VR: The First Encounter
Serious Sam VR: The First Encounter

Akcji 30 marca 2017

Wierna adaptacja gry Serious Sam: Pierwsze starcie, dostosowana przez studio Croteam do zestawów wirtualnej rzeczywistości. Gracze wcielają się w nieustraszonego Sama, który jako najlepszy żołnierz oddziałów specjalnych zostaje przeniesiony w czasie do starożytnego Egiptu. Jego zadaniem jest zmiana biegu wydarzeń i położenie trupem Tah-Uma – wcielenie ostatniego z nieśmiertelnych, który niszczy napotkane po drodze cywilizacje. Na Serious Sam VR: The First Encounter składa się piętnaście rozbudowanych misji – w ich trakcie zajmujemy się głównie eksploracją rozległych lokacji oraz eliminacją hord przeciwników. Adwersarze to zarówno mięso armatnie, jak i bardziej wymagający oponenci pełniący rolę bossów. Na szczęście protagonista nie jest bezbronny – robi doskonały użytek z dziesięciu rodzajów broni, wśród których pojawia się między innymi klasyczny Colt, shotgun, piła mechaniczna oraz przenośne działo. Przed rozpoczęciem zabawy możemy zdecydować, czy zamierzamy poruszać się po planszy w sposób płynny, czy też wolimy wykorzystać specjalny system teleportacji. Ponadto, po otoczeniu można swobodnie się rozglądać poprzez poruszanie głową, a do celowania można wykorzystać dedykowane kontrolery ruchu. Oprócz kampanii fabularnej, tytuł oferuje zróżnicowane warianty rozgrywki wieloosobowej, oparte zarówno na współpracy pomiędzy graczami, jak i na rywalizacji.

PC

Serious Sam 3: BFE
Serious Sam 3: BFE

Akcji 22 listopada 2011

Trzecia odsłona rozwijanej przez studio Croteam serii zwariowanych i lekko humorystycznych przygód komandosa Sama "Seriousa" Stone’a, który tradycyjnie staje do walki z zastępami kosmitów, demonów i innych dziwacznych bestii. Pod względem fabularnym Serious Sam 3: BFE stanowi prequel całej serii, a nasz bohater ponownie stawia tu czoła znanemu z wcześniejszych części Tah-Umowi i jego licznej armii demonów. Całość rozgrywa się na tle zrujnowanych starożytnych świątyń oraz miast futurystycznego Egiptu. Pod względem mechaniki tytuł pozostał wierny poprzednim odsłonom cyklu, stawiając na dynamiczną walkę z hordami przeciwników, w której nie uświadczymy możliwości cichej eliminacji wroga czy chowania się za osłonami. Wśród wprowadzonych w trójce nowości wymienić warto przede wszystkim potężne ataki wręcz, pozwalające eliminować przeciwników z bliska. W grze nie zabrakło także szerokiego wachlarza broni, niespotykanych dotąd przeciwników oraz sporej dawki niewybrednego poczucia humoru.

PCX360PS3

Serious Sam: The Random Encounter
Serious Sam: The Random Encounter

RPG 24 października 2011

Serious Sam: The Random Encounter to gra z gatunku jRPG, stworzona przez studio Vlambeer. Fabuła osadzona została w uniwersum cyklu Serious Sam. Gracz kieruje poczynaniami tytułowego bohatera oraz dwójki jego wiernych towarzyszy, którzy muszą stawić czoła hordom potworów. Produkcja utrzymana jest w stylu gier z epoki komputerów 8- i 16-bitowych.

PC

Serious Sam Double D
Serious Sam Double D

Zręcznościowe 30 sierpnia 2011

Gra niezależna osadzona w świecie Poważnego Sama. Przemierzając urozmaicone lokacje napotykamy na swojej drodze szereg absurdalnych przeciwników i eliminujemy ich przy użyciu połączonych ze sobą najróżniejszych typów broni.

PCX360

Serious Sam HD: The Second Encounter
Serious Sam HD: The Second Encounter

Akcji 28 kwietnia 2010

Serious Sam HD: The Second Encounter to druga odsłona strzelaniny z widokiem z perspektywy pierwszej osoby, której odświeżoną wersję przygotowało studio Croteam. Tym razem tytułowy bohater, podróżujący w czasie i przestrzeni, musi stawić czoła monstrom z Ameryki Południowej, Babilonu i średniowiecznej Europy. Rozgrywka bazuje na eksterminacji setek potworów. W porównaniu z wydanym w 2002 roku oryginałem zremasterowana wersja odznacza się znacznie lepszą oprawą graficzną, dzięki zastosowaniu silnika Sam Engine 3.

PCX360

Serious Sam HD: Pierwsze Starcie
Serious Sam HD: Pierwsze Starcie

Akcji 24 listopada 2009

Serious Sam HD: The First Encounter to przygotowana przez studio deweloperskie Croteam zremasterowana wersja popularnej strzelaniny FPP. Gracze wcielają się w Sama „Seriousa” Stone'e, żołnierza sił specjalnych, który wysłany zostaje w przeszłość, by zapobiec złu, które może zniszczyć ludzkość. Twórcy zdecydowali się zachować zgodność z fabułą i podstawowymi mechanizmami rozgrywki wydanego w 2001 roku oryginału, zmieniając jednak oprawę wizualną gry i dostosowując ją do bardziej współczesnych standardów.

PCX360

Serious Sam: Złota Edycja
Serious Sam: Złota Edycja

Akcji 19 maja 2006

Zestaw dwóch gier wchodzący w poczet Kolekcji Klasyki firmy Cenega Poland. Nabywcy tego produktu otrzymują w istocie dwie gry: Serious Sam: Pierwsze Starcie oraz Serious Sam: Drugie Starcie.

PC

Serious Sam II
Serious Sam II

Akcji 11 października 2005

Oficjalna kontynuacja słynnych strzelanek z 2001 i 2002 roku, w których akcja obserwowana była z perspektywy pierwszej osoby. Tytuł ten pod wieloma względami przypomina takie produkcje jak Will Rock, Quake II czy Halo.

PC

Serious Sam: Next Encounter
Serious Sam: Next Encounter

Akcji 12 kwietnia 2004

Serious Sam: Next Encounter w prostej linii kontynuuje jedną z najbardziej kolorowych, odmóżdżonych, aczkolwiek niesamowicie grywalnych pozycji. Wydawcą opisywanej pozycji jest firma Global Star Software.

PS2GCN

Serious Sam Advance
Serious Sam Advance

Akcji 12 kwietnia 2004

Serious Sam Advance jest kolejną próba przeskoczenia poprzeczki zawieszonej na wysokości “FPP na konsoli GameBoy Advance”. Producentem gry jest Climax, firma odpowiedzialna ponadto za takie pozycje na GBA, jak: ATV Quad Power Racing i Disney’s Lilo & Stitch 2.

GBA

Serious Sam
Serious Sam

Akcji 10 listopada 2002

Konsolowa wersja jednej z najbardziej zwariowanych PeCetowych strzelanek. Wcielamy się w postać tytułowego Sama i ruszamy do walki z potężną istotną znaną jako Tah-Um. Gra posiada również rozbudowany multiplayer.

XBOX

Serious Sam: Drugie Starcie
Serious Sam: Drugie Starcie

Akcji 25 stycznia 2002

Sequel gry akcji/FPS Serious Sam: The First Encounter. Gracze ponownie wcielają się w postać muskularnego komandosa „Sam Stone’a” i podążają historią będącą ścisłą kontynuacją fabuły części poprzedniej.

PC

Serious Sam: Pierwsze starcie
Serious Sam: Pierwsze starcie

Akcji 22 marca 2001

Serious Sam: The First Encounter to zwariowana strzelanina z widokiem z perspektywy pierwszej osoby wyprodukowana przez chorwackie studio Croteam. Głównym bohaterem gry jest żołnierz jednostek specjalnych, który dzięki technologii zwanej Timelock ma szansę przenieść się w czasy starożytnego Egiptu i zgładzić zło, które w przyszłości może zniszczyć całą ludzkość.

PC