Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 marca 2021, 13:54

Serious Sam 2 dostał nową aktualizację 16 lat po premierze

Studio Croteam udostępniło wczoraj patch 2.90 do gry Serious Sam 2. Tak, dobrze widzicie – nie chodzi o ubiegłoroczną „czwórkę”, a o szesnastoletnią produkcję.

W SKRÓCIE:
  • studio Croteam wydało aktualizację 2.90 do szesnastoletniej gry Serious Sam 2;
  • patch dodaje kilka nowych map i broni, a także niedostępne wcześniej funkcje, takie jak bieganie sprintem i wykonywanie rocket jumpa; poprawiono też niektóre animacje i pozbyto się drobnych błędów;
  • łatka ma być owocem miłości jednego z deweloperów, Nathana „DwK” Browna, który zaczynał swoją karierę od tworzenia modów do Serious Sama 2.

Po ostatniej aktualizacji stareńkiego Gothica nikt się chyba nie spodziewał, że więcej tytułów sprzed dwóch dekad zostanie w podobny sposób przywróconych do życia. Tymczasem studio Croteam ni stąd, ni zowąd postanowiło wydać patch do gry Serious Sam 2. Łatka 2.90 nie przynosi może żadnej rewolucji, ale jest miłym ukłonem w stronę wieloletnich fanów tej niemal szesnastoletniej już produkcji. Patch pomoże też moderom, dzięki którym tytuł wciąż żyje.

Co się zmieniło? Dodano dwie nowe bronie (BeamGuna i miotacz płomieni), opcję wyboru kształtu, rozmiaru i koloru celownika oraz umożliwiono Samowi dzierżenie dwóch gnatów jednocześnie (z wszystkich dostępnych). Bohater zyskał także możliwość biegania sprintem i wykonywania rocket jumpa. Oprócz tego pojawiło się 12 niedostępnych wcześniej map (nie stworzono ich teraz, po prostu „wyciągnięto z piwnicy”, bo ktoś kiedyś zdecydował, że nie będzie ich w grze), m.in. Yodeller, Stadium, Hole czy Desert Temple. Gracze dostali też możliwość pomnożenia pojawiających się w trakcie rozgrywki wrogów – co wcześniej było dostępne jedynie po zainstalowaniu tego moda – zarówno w trybie singleplayer, jak i w co-opie.

Część zmian dotknęła oprawy graficznej. Naprawiono i/lub poprawiono kilka animacji (dla piły łańcuchowej, wyrzutni granatów czy miniguna), przeskalowano dwukrotnie niektóre tekstury (głównie te z interfejsu i menu, ale jednak), dodano nowy radar i uatrakcyjniono wygląd dostępnych w Serious Sam 2 czcionek, aby były bardziej czytelne. Fani produkcji zauważą też pewnie nową grafikę w menu oraz świeży motyw muzyczny. Pozbyto się również kilku drobnych bugów, które przetrwały w grze do dziś, nieznacznie poprawiono balans, a także dokonano kilku innych drobnych poprawek. Pełną listę zmian możecie znaleźć tutaj.

A jeśli zastanawiacie się, jak doszło do powstania patcha 2.90, z pomocą przychodzi krótki wywiad z Nathanem „DwK” Brownem. Deweloper ze studia Croteam opowiedział o początkach swojej kariery w branży, a musicie wiedzieć, że zaczynał od… tworzenia modów do Serious Sam 2. Z czasem chorwackie studio zaproponowało mu pracę. Na pomysł na aktualizację do gry, która okazała się dla niego tak ważna, Brown wpadł jakiś czas po premierze (na PC) Serious Sam 4 w 2020 roku, przeglądając forum Steama:

Miałem trochę przestoju po wydaniu „czwórki”, więc przeglądałem posty na steamowym forum Serious Sam 2, i uznałem, że ta gra zasługuje na odrobinę miłości. To wspaniały tytuł. Produkcja, dzięki której stałem się twórcą gier. Wyszedłem więc z propozycją stworzenia prostego patcha. W firmie powiedzieli, że mogę poświęcić na to trochę czasu, dodać kilka opcji z mojego moda InSamnity! 2, czy coś w tym stylu.

Ale znacie to powiedzenie: „Każdy ma plan, dopóki nie stanie twarzą w twarz z przeciwnikiem”. Nie muszę chyba dodawać, że ja musiałem swój plan zmienić. I to dość mocno.

Mam nadzieję, że wszystko, co zostało zrobione, uczyni grę przyjemniejszą i wydłuży jej żywotność. Jeśli tak się stanie, było warto. Niech żyje Serious Sam 2!

Cały wywiad możecie przeczytać tutaj. Wszystko to brzmi świetnie i po prostu nie można nie docenić postawy dewelopera. Pytanie tylko, czy za jego działaniem nie kryje się coś więcej, niż sam jest skłonny przyznać. Kto wie, może szykuje się jakiś remake? Poza tym dobry PR jeszcze nikomu nie zaszkodził, a mając w planach wydanie Serious Sam 4 w wersji na PS4 i XONE w 2021 roku, oraz Serious Sam: Tormental, które zaplanowano na 2022, trzeba także stworzyć zainteresowanie marką wśród graczy. Na ile to się udało, przekonamy się już niebawem.

Jeśli nie graliście jeszcze w Serious Sam 2 lub po prostu nie posiadacie tej gry w swojej bibliotece, a chcielibyście ją sprawdzić, jest teraz dostępna za jedyne 7,19 zł na platformie Valve. Promocja potrwa do 26 marca do godziny 19:00.