Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONEPS4
Okładka Serious Sam 4: Planet Badass (PC)

Serious Sam 4: Planet Badass

Kolejna pełnoprawna odsłona cyklu brutalnych i krwawych strzelanek chorwackiego studia Croteam.

Akcji | FPP | science fiction | FPS | humorystyczne | kooperacja | strzelanki

Okładka Serious Sam 4: Planet Badass (PC)

data premiery gry:

2020

PC PS4 XONE

Serious Sam 4 to wydana na platformie PC, PS4 i XONE kolejna pełnoprawna odsłona cyklu niezwykle krwawych i dynamicznych strzelanin FPS, której dwie pierwsze odsłony – zremasterowane blisko dekadę później do standardu HD – zadebiutowały na rynku w latach 2001-2002. Za powstanie gry, podobnie jak wszystkich wiodących części serii, odpowiada chorwackie studio Croteam, które po sporym sukcesie pierwszoosobowej gry logicznej The Talos Principle postanowiło powrócić do swej flagowej marki.

Fabuła

Fabuła Serious Sam 4 osadzona została przed wydarzeniami ukazanymi w trzeciej części serii, gdzie tytułowy twardziel w sceneriach futurystycznego Egiptu stawiał czoła armii głównego antagonisty cyklu, Mentala, pragnącego przejąć władzę na Ziemią. Do napisania scenariusza gry zatrudniono zaś Jonasa Kyratzesa, który współpracował ze studiem Croteam przy okazji wspomnianego The Talos Principle. Dzięki temu połączeniu, warstwa fabularna czwórki stała się nieco bardziej dojrzała niż napompowane testosteronem i adrenaliną historie z poprzednich odsłon serii.

Mechanika

Ogólna mechanika rozgrywki nie przeszła jednak zbyt wielkiej rewolucji, wykorzystując najbardziej charakterystyczne elementy swoich poprzedniczek. Zabawa sprowadza się więc w dalszym ciągu do eliminacji hord zróżnicowanych przeciwników za pomocą sporego arsenału broni. W porównaniu do poprzednich odsłon cyklu, twórcy postawili na większą swobodę rozgrywki i znacznie większe mapy o otwartej strukturze, gdzie przyjdzie nam walczyć z jeszcze większymi grupami przeciwników, niż do tej pory. Jednocześnie w grze pojawiło się też kilka nowych, zaskakujących rozwiązań, będących wynikiem doświadczeń studia zdobytych podczas prac nad poprzednią produkcją.

Kwestie techniczne

Wydany na platformie PC, PS4 i XONE Serious Sam 4 stworzony został na silniku Serious Engine 4, wykorzystanym już w grze The Talos Principle – choć w dużym stopniu usprawnionym i dostosowanym do realiów znacznie dynamiczniejszej rozgrywki. Jednocześnie twórcy ze studia Croteam sięgnęli również po inne nowoczesne technologie, takie jak motion-capture czy fotogrametria (wykorzystana m.in. w polskich produkcjach Zaginięcie Ethana Cartera i Get Even). W porównaniu do dość ponurej wizualnie trzeciej części serii, grafika Serious Sam 4 stała się bardziej realistyczna, ale również o wiele bardziej kolorowa.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 287 głosów czytelników.

Gry podobne do Serious Sam 4: Planet Badass

Wymagania wiekowe Serious Sam 4: Planet Badass

18+

Serious Sam 4 Planet Badass - pierwszy gameplay
Serious Sam 4 Planet Badass - pierwszy gameplay

wiadomość19 czerwca 2018

W sieci wreszcie pojawiły się pierwsze fragmenty rozgrywki z gry Serious Sam 4: Planet Badass. Ponadto autorzy pochwalili się, że w kampanii będą sekcje, podczas których na ekranie pojawi się sto tysięcy wrogów jednocześnie.

Serious Sam 4 Planet Badass - pierwsze screeny i konkrety
Serious Sam 4 Planet Badass - pierwsze screeny i konkrety

wiadomość9 czerwca 2018

Zespół Croteam wypuścił pierwsze screeny z Serious Sam 4: Planet Badass i podzielił się garścią konkretów na temat tej wyczekiwanej strzelanki.

Zapowiedziano Serious Sam 4: Planet Badass
Zapowiedziano Serious Sam 4: Planet Badass

wiadomość19 kwietnia 2018

W czasie konferencji Reboot Develop w Dubrowniku studio Croteam przedstawiło oficjalny tytuł czwartej części serii Serious Sam - Serious Sam 4: Planet Badass. Udostępniono też krótki teaser. Więcej informacji o grze otrzymamy w czasie tegorocznego E3.

Serious Sam 4 ukaże się pod koniec roku?

wiadomość25 lutego 2017

Jeden z użytkowników forum Reddit znalazł w grze Serious Sam VR: The Last Hope daty powiązane z serią Serious Sam. Jeden z terminów sugeruje nadejście kolejnej odsłony (Serious Sam 4?) w grudniu bieżącego roku.

Serious Sam 4 wciąż powstaje. Seria bez wsparcia DirectX9
Serious Sam 4 wciąż powstaje. Seria bez wsparcia DirectX9

wiadomość13 lutego 2017

Studio Croteam zapowiedziało rezygnację ze wsparcia bibliotek DirectX9 w grach z serii Serious Sam na rzecz technologii Vulkan. Zmiana będzie jedną z wielu nowości, które odświeżą pierwsze trzy odsłony. Ponadto zapewniono, że wciąż trwają prace nad czwartą częścią cyklu.

PC
PS4
XONE