Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCX360
Okładka Serious Sam HD: The First Encounter (PC)

Serious Sam HD: Pierwsze Starcie

Serious Sam HD: The First Encounter

Serious Sam HD: The First Encounter to przygotowana przez studio deweloperskie Croteam zremasterowana wersja popularnej strzelaniny FPP.

Akcji | FPP | strzelanki

Okładka Serious Sam HD: The First Encounter (PC)

data premiery gry:

24lis2009

PC

13sty2010

X360

Serious Sam HD: The First Encounter to odświeżona wersja popularnej strzelaniny, która swoją premierę miała na początku 2001 roku. Twórcy z chorwackiego studia Croteam skupili się przede wszystkim na poprawieniu oprawy wizualnej. Gra została wydana w ramach cyfrowej dystrybucji.

Fabuła odświeżonej wersji dawnego hitu zawiązuje się w odległej przyszłości, kiedy to poziom zaawansowania techniki pozwolił ludziom na przeprowadzenie podróży międzygwiezdnych i eksploracji kosmosu. Niestety, podczas jednego z tych lotów ludzie napotykają wielkie zło, które od wieków odwiedza odległe planety i unicestwia całe cywilizacje. Tym razem przyszła pora na Ziemię. Najlepszy żołnierz oddziałów specjalnych Sam „Serious” Stone zostaje wysłany w przeszłość do starożytnego Egiptu, gdzie ma za zadanie zmienić losy ludzkości.

Serious Sam HD: The First Encounter jest niemalże idealnym portem znanej i lubianej pozycji wydanej w 2001 roku w wersji na komputery osobiste (rok później przekonwertowanej na pierwszego Xboksa). Różnica polega na tym, że całość opracowana została na bazie silnika Serious Engine 3, stworzonego na potrzeby trzeciej części przygód Sama.

Fakt ten zapewnia zupełnie nowe doznania wizualne - przede wszystkim z uwagi na ukazanie rozgrywki w wysokiej rozdzielczości. Miłośników rozgrywki wieloosobowej powinna z kolei zainteresować opcja sieciowej kooperacji, w ramach której można toczyć wspólne boje z hordami przeciwników. Tryb, bez jakiego nie może się obejść większość nowoczesnych gier akcji, da się przetestować na kilkunastu rozbudowanych poziomach wypełnionych krwawymi i wyczerpującymi starciami.

Rozgrywka zbudowana jest na niezwykle prostych zasadach. Sprowadza się do pokonywania etapów złożonych zazwyczaj z kilkunastu większych komnat lub placów, na których atakują nas falami liczne grupy mało rozgarniętych wrogów. Co pewien czas mierzymy się z potężnymi bossami, a pomiędzy większymi starciami poszukujemy przeróżnych ukrytych przedmiotów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-4  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 485 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,2 / 10 na podstawie 67 głosów czytelników.

Gry podobne do Serious Sam HD: Pierwsze Starcie

Klasyfikacja PEGI Serious Sam HD: Pierwsze Starcie

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Serious Sam HD: Pierwsze Starcie

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 3 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki GeForce 7600 lub lepsza
  • Windows XP
Serious Sam HD: The First Encounter - recenzja gry
Serious Sam HD: The First Encounter - recenzja gry

Recenzja 9 grudnia 2009, 13:59

Ubogim światem Pierwszego Starcia nie można jednak tłumaczyć wszystkiego, zwłaszcza dziwacznego niekiedy zachowania wrogów (np. nienaturalne przyspieszenia) czy najogólniej rzecz ujmując, graficznych bugów. Gra napędzana jest najnowszą generacją silnika Serious Engine, który będzie wykorzystywany w trzeciej części przygód Sama, a na nią chrapkę ma zapewne wielu graczy. Mam sporo wątpliwości, czy po tym, co zobaczyłem tutaj, będzie on mógł konkurować z innymi tuzami na rynku, ale na ostateczną opinię przyjdzie jeszcze czas. Niemniej jednak bardzo chciałbym sprawdzić, jak w tej kwestii będzie prezentować się, już przecież zapowiedziany, remake Serious Sam: The Second Encounter. Bowiem tam środowisko było zdecydowanie bardziej zróżnicowane i bogatsze od tego z „jedynki”.

X360
PC