Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka Shadow Warrior (PC)

Shadow Warrior

Gra akcji z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPP), będąca remake'iem przeboju z 1997 roku. Tytuł wyprodukowany został przez bydgoskie studio Flying Wild Hog we współpracy z wydawnictwem Devolver Digital.

Akcji | FPP | fantasy | FPS | polskie | strzelanki

Okładka Shadow Warrior (PC)

data premiery gry:

26wrz2013

PC

24paź2014

XONE PS4

Shadow Warrior to remake gry pod tym samym tytułem, stworzonej przez zespół 3D Realms w 1997 roku. Za nową odsłonę odpowiada studio Flying Wild Hog, polski deweloper znany z FPS-a w futurystycznych klimatach o nazwie Hard Reset. W skład studia wchodzą ludzie, którzy pracowali przy takich tytułach, jak Painkiller, Wiedźmin 2 czy Bulletstorm.

Akcja tytułu przenosi nas na Daleki Wschód, gdzie odwiedzimy pokryte śniegiem góry, podziemia porośnięte trawą czy ogrody w japońskim stylu. Historia opowiada losy Lo Wanga, mistrza sztuk walki, który został zatrudniony przez Zilla Enterprises, by odnaleźć legendarne ostrze zwane Nobitsura Kage. Bohater odkrywa związek mistycznej broni ze starożytnymi bogami z innego świata, a rzeczywistość opanowują demony z piekła rodem. Celem Wanga jest wysłanie ich z powrotem w ciemną otchłań i odkrycie prawdy kryjącej się za inwazją istot nie z tej ziemi. W tym zadaniu pomaga mu Hoji, wygnana dusza z tajemniczej krainy Starożytnych.

Pod względem rozgrywki gra przypomina pierwowzór, a zatem najwięcej czasu spędzamy na wybijaniu w pień hord przeciwników. Tytuł jest strzelaniną FPP w starym, arcadowym stylu, w której równie duży nacisk położono na walkę za pomocą broni białej. Lo Wang używa zatem zarówno różnego kalibru spluw, jak i wyposażenia charakterystycznego dla wojowników ninja: śmiercionośnej katany czy shurikenów. Twórcy wykorzystali sprawdzone rozwiązania również w pomniejszych elementach budujących rozgrywkę - system leczenia opiera się na apteczkach, a bohater nie został w żadnym stopniu ograniczony limitem noszonej broni.

Ważnym aspektem jest system rozwoju postaci. W grze występują trzy rodzaje zasobów, które pozwalają na spersonalizowanie bohatera. Pierwszy z nich to gotówka, drugi kryształy ki, trzeci zaś to punkty karmy. Pieniądze pozwalają na modyfikowanie posiadanej przez Lo Wanga broni oraz dokupywanie amunicji. Kryształy ki i punkty karmy umożliwiają zaś rozwój umiejętności oraz mocy ki Lo Wanga (np. regeneracja zdrowia, niezwykła mobilność, oszałamianie przeciwników) i to właśnie ten element w największym stopniu pozwala spersonalizować doświadczenia płynące z rozgrywki.

Oprawa audiowizualna Shadow Warriora stoi na wysokim poziomie. Zadbano o dużą liczbę szczegółów, wiele elementów otoczenia jest podatnych na zniszczenia, a twórcze podejście do destrukcji zapewnia sporą przewagę w walce. Da się na przykład podprowadzić wroga w pobliże samochodu i wysadzić pojazd albo wpuścić przeciwników pomiędzy łatwopalne beczki i jednym celnym strzałem spowodować reakcję łańcuchową.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 827 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,6 / 10 na podstawie 80 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Shadow Warrior

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Shadow Warrior

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 2 GB RAM (4 GB - Vista/7)
  • karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 460 lub lepsza)
  • 8 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8
  • łącze internetowe
Recenzja gry Shadow Warrior - nowoczesny remake od twórców Hard Reset
Recenzja gry Shadow Warrior - nowoczesny remake od twórców Hard Reset

Recenzja 28 września 2013, 13:00

Ta sama uwaga dotyczy zresztą otwierania kolejnych drzwi. Mimo że technicznie wciąż chodzi o to samo, to jednak raz poszukujemy kapliczek, których zniszczenie dezaktywuje pieczęcie, innym razem kluczy lub kart kodowych, a jeszcze innym różnego rodzaju przełączników, zaworów itp. Od czasu do czasu zdarza się również np. podłożyć ładunki i wysadzić wrak statku, jest więc pewne urozmaicenie. Dodatkowo możemy pobawić się w oldskulowe odnajdywanie sekretów, jednak akurat ten aspekt wypada kiepsko, ponieważ są one mało różnorodne.

PC
XONE
PS4