Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiXBOX
Okładka Serious Sam (XBOX)

Serious Sam XBOX

Konsolowa wersja jednej z najbardziej zwariowanych PeCetowych strzelanek. Wcielamy się w postać tytułowego Sama i ruszamy do walki z potężną istotną znaną jako Tah-Um. Gra posiada również rozbudowany multiplayer.

Akcji | FPP | strzelanki

Microsoft Xbox
Okładka Serious Sam (XBOX)

producent: Croteam

wydawca: Gotham Games

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji XBOX:

10listopada2002

Serious Sam to jedna z najsłynniejszych strzelanek wszech czasów. Gra początkowo ukazała się wyłącznie na komputery osobiste, z czasem zaczęto jednak wydawać konwersje na konsole nowej generacji, a nawet na przenośnego Gameboy’a Advance. Omawiana edycja stanowi połączenie dwóch tytułów, które miały już swoją premierę na PC - Serious Sam: The First Encounter oraz Serious Sam: The Second Encounter. Warto również odnotować, iż przebudowano cały moduł odpowiedzialny za sterowanie główną postacią, tak aby grę można było bezproblemowo obsługiwać przy użyciu joypada.

Fabuła gry osadzona została w odległej przyszłości. Ludzkość na przestrzeni wielu tysiącleci zdołała skolonizować spory wycinek wszechświata. W jednym z systemów gwiezdnych nasza cywilizacja natrafiła jednak na ogromne zło pod postacią nieśmiertelnej istoty znanej jako Tah-Um. Ludzkość stanęła w obliczu totalnej anihilacji. Jedynym rozwiązaniem okazało się skorzystanie z potężnego artefaktu o nazwie Time Lock, dzięki któremu można byłoby przenieść jedną osobę w przeszłość, tak aby pokonała ona Tah-Uma. Wspomnianym „ochotnikiem” jest oczywiście główny bohater, czyli Sam „Serious” Stone.

W trakcie zabawy odwiedzamy całą masę ciekawych miejsc, między innymi starożytny Egipt, południową Amerykę, Babilon, czy też średniowieczną Europę. Wersja na Xboxa oferuje w sumie 36 stosunkowo rozbudowanych poziomów osadzonych w pięciu typach lokacji. Właściwa gra została skoncentrowana na totalnej rozwałce z użyciem wielu różnych typów giwer. Jednym z głównych atutów gry są sami przeciwnicy. Sam Stone niejednokrotnie musi radzić sobie z kilkudziesięcioma wrogo nastawionymi do niego stworami. W kilku miejscach gry spotykamy również wyjątkowo potężnych bossów.

Zabawa przebiega w dość liniowy sposób, do celu prowadzi bowiem zawsze wyłącznie jedna ścieżka. Oprawa wizualna gry prezentuje dość wysoki poziom. Rozgrywka ma wyjątkowo dynamiczny przebieg, na uwagę zasługuje również zróżnicowane otoczenie. Akcja może być obserwowana z perspektywy pierwszej lub trzeciej osoby. Wersja na Xboxa posiada rozbudowany multiplayer. Pojedynki mogą być toczone zarówno na podzielonym ekranie, jak i poprzez połączenie kilku konsol (maksymalnie czterech graczy). Najciekawiej prezentuje się tryb kooperacji, w którym dwaj gracze zaliczają wspomnianą już kampanię.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   podzielony ekran     Liczba graczy: 1-4  

Nośnik: 1 DVD

Ocena gry 8.0 / 10 na podstawie 43 ocen czytelników.

Gry podobne do Serious Sam

Wymagania wiekowe Serious Sam

16+

Wymagania sprzętowe Serious Sam

Microsoft Xbox

Wykorzystuje: link-kabel + dodatkowo (XBOX): link-kabel

Serious Sam 3 wyjdzie latem

wiadomość13 lutego 2011

Szef Croteam Roman Ribaric zapowiedział na oficjalnej stronie studia, że Serious Sam 3 zostanie wydany latem tego roku. Pełnoprawnej zapowiedzi produkcji możemy spodziewać się dopiero za jakiś czas.

Serious Sam HD zmierza na Xboksa 360 i PC
Serious Sam HD zmierza na Xboksa 360 i PC

wiadomość26 czerwca 2009

Okazało się, że poważne ogłoszenie firmy Majesco, o którym informowaliśmy Was dwa dni temu, nie dotyczy trzeciej odsłony Serious Sama, a wznowienia pierwszych przygód szalonego zawadiaki. Produkcja trafi jeszcze tego lata do oferty serwisu Xbox Live Arcade i będzie kosztować 1200 punktów MS. W sprzedaży pojawi się również edycja pecetowa.

Serious Sam 3 także na Xboksie 360?
Serious Sam 3 także na Xboksie 360?

wiadomość24 czerwca 2009

Firma Majesco poinformowała, że w tym tygodniu będzie miała poważne („SERIOUS”) ogłoszenie, w związku z którym powinniśmy rozgrzać Xboksa 360. Chociaż są to tylko czyste spekulacje, być może chodzi o wydanie trzeciej odsłony Serious Sama, znanego do tej pory tylko i wyłącznie z pecetów, właśnie na platformę Microsoftu. Gra jest na pewno w produkcji, ale oprócz tego nie wiemy o niej jeszcze nic.

Oficjalna zapowiedź Serious Sam 3 w chorwackim magazynie GamePlay?
Oficjalna zapowiedź Serious Sam 3 w chorwackim magazynie GamePlay?

wiadomość14 maja 2007

Serwis Seriously! poinformował, że w gronie najważniejszych materiałów majowego wydania chorwackiego magazynu GamePlay znajduje się wywiad z Alenem Ladavakiem, Davorem Hunskim oraz Robanem Ribarikiem, przedstawicielami firmy Croteam. Podobno omówiona została w nim trzecia odsłona serii Serious Sam.

Kolejne wcielenie silnika Serious Sam w produkcji?

wiadomość18 września 2006

Nie da się ukryć, iż pierwsza gra z cyklu Seriuos Sam została stworzona nie z myślą o rzuceniu na kolana fanów tego gatunku, a raczej pokazaniu możliwości silnika ją napędzającego. Druga część cyklu, nieco mniej cukierkowa, zaprezentowała kolejną jego odsłonę, a jak donoszą (raczej) wiarygodne źródła, zespół Croteam pracuje nad silnikiem Serious Engine 3.