Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Eador: Władcy rozdartego świata - poradnik do gry

Eador: Władcy rozdartego świata - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Jednostki i taktyka | Eador Władcy rozdartego świata poradnik Eador: Władcy rozdartego świata

Aby wygrać wojnę, trzeba posiadać armię. W grze Eador: Masters of the Broken World istnieje ponad sto różnorodnych oddziałów, które cechują się zróżnicowanymi umiejętnościami i statystykami. Zorientowanie się w nich wszystkich zajmuje sporo czasu, a właściwe wykorzystanie to wyzwanie wymagające dużej praktyki. Na szczęście w niniejszym poradniku znalazły się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące poszczególnych wojsk i jednostek. Jakby nie patrzeć, każdy dowódca musi rozpocząć swoją karierę od poznania własnych sił i opracowania optymalnej taktyki walki.

Zacznijmy od podstaw. Wszystkie jednostki obecne w grze zostały opisane kilkoma statystykami o kluczowym znaczeniu dla wyniku starcia. Oto ich zestawienie:

Statystyki jednostek

Ikona

Nazwa

Opis

Hit Points - Jednostki i taktyka | Eador Władcy rozdartego świata - Eador: Władcy rozdartego świata - poradnik do gry

Hit Points

[Punkty życia]

Kiedy ich ilość spadnie do zera, jednostka umiera. Należy temu przeciwdziałać za wszelką cenę, ponieważ kupno nowych istot sporo kosztuje. Przydają się tu umiejętności i czary lecznicze, takie jak regeneracja i pierwsza pomoc. Z drugiej strony: zatrucie to idealny sposób na wyeliminowanie mało żywotnych jednostek.

Stamina - Jednostki i taktyka | Eador Władcy rozdartego świata - Eador: Władcy rozdartego świata - poradnik do gry

Stamina

[Stamina]

Im mniej punktów staminy, tym bardziej zmęczona jednostka. Wyczerpane oddziały zadają mniej obrażeń, a jeśli całkowicie opadną z sił, tracą turę i nie mogą kontratakować. Przechodzenie przez wzgórza, pustkowia, pustynie, bagna i lasy kosztuje więcej staminy niż przemieszczanie się po równinach. Na szczęście współczynnik ten można zregenerować poprzez odpoczynek albo specjalne czary. Warto pamiętać, że wyczerpanie wroga to dość prosty sposób na pokonanie go.

Morale - Jednostki i taktyka | Eador Władcy rozdartego świata - Eador: Władcy rozdartego świata - poradnik do gry

Morale

[Morale]

Morale oddziałów spada w wyniku negatywnych czarów, niewłaściwego doboru jednostek lub śmierci pobliskich sojuszników. Kiedy spadnie do zera, jednostka ucieka (przeciwnik traci nad nią kontrolę). Jeśli wszystkie oddziały wroga uciekną, bitwa jest wygrana. Przerażone jednostki nadal mogą kontratakować, więc nie stanowią łatwego celu.

Speed - Jednostki i taktyka | Eador Władcy rozdartego świata - Eador: Władcy rozdartego świata - poradnik do gry

Speed

[Szybkość]

Szybkość decyduje o tym, ile pól może przebyć dana jednostka w czasie swojej tury. Przejście przez trudny teren (taki jak wzgórza, lasy i bagna) wymaga większej szybkości.

Attack - Jednostki i taktyka | Eador Władcy rozdartego świata - Eador: Władcy rozdartego świata - poradnik do gry

Attack

[Atak]

Od wartości ataku zależy ilość obrażeń, jakie dana jednostka zadaje podczas natarcia. Jest to podstawowa wartość dla wszystkich oddziałów walczących wręcz. Podczas walki pierwszy cios zadaje istota atakująca (atak), natomiast obrońca działa jako drugi (kontratak). Ilość obrażeń maleje wraz ze spadkiem staminy i punktów życia.

Counterattack - Jednostki i taktyka | Eador Władcy rozdartego świata - Eador: Władcy rozdartego świata - poradnik do gry

Counterattack

[Kontratak]

Wartość kontrataku wyznacza ilość obrażeń, jakie zadaje jednostka w odpowiedzi na atak wroga. Współczynnik ten działa wyłącznie podczas walki wręcz. Jeśli istota zginie w wyniku wrogiego natarcia, to z oczywistych przyczyn nie może kontratakować.

Defence - Jednostki i taktyka | Eador Władcy rozdartego świata - Eador: Władcy rozdartego świata - poradnik do gry

Defence

[Obrona]

Zmniejsza ilość obrażeń otrzymywanych w bezpośredniej walce. Współczynnik ten jest szczególnie przydatny dla istot stojących na pierwszej linii frontu.

Ranged Defence - Jednostki i taktyka | Eador Władcy rozdartego świata - Eador: Władcy rozdartego świata - poradnik do gry

Ranged Defence

[Obrona dystansowa]

Zmniejsza ilość obrażeń otrzymywanych w wyniku wrogiego ostrzału (niemagicznego). Przydatne szczególnie w przypadku, gdy wróg posiada dużo oddziałów strzeleckich, jak również w czasie oblężenia.

Resistance - Jednostki i taktyka | Eador Władcy rozdartego świata - Eador: Władcy rozdartego świata - poradnik do gry

Resistance

[Odporność]

Zmniejsza efektywność negatywnych czarów rzuconych na oddział (zarówno klątw, jak i zaklęć zadających obrażenia). Podstawowy środek obrony przeciwko wrogim magom.

Ranged Attack - Jednostki i taktyka | Eador Władcy rozdartego świata - Eador: Władcy rozdartego świata - poradnik do gry

Ranged Attack

[Atak dystansowy]

Decyduje o ilości obrażeń zadanych w czasie ostrzału wroga. Podstawowa statystyka dla wszystkich strzelców. Jej efektywność maleje wraz ze spadkiem staminy i punktów życia.

Range - Jednostki i taktyka | Eador Władcy rozdartego świata - Eador: Władcy rozdartego świata - poradnik do gry

Range

[Zasięg]

Decyduje o tym, jak daleko może strzelać dana jednostka. Wysoki zasięg pozwala na wyeliminowanie wrogów zanim ci podejdą do naszych wojsk.

Ammo - Jednostki i taktyka | Eador Władcy rozdartego świata - Eador: Władcy rozdartego świata - poradnik do gry

Ammo

[Amunicja]

Ilość amunicji decyduje o tym, ile strzałów może oddać dana jednostka podczas pojedynczej bitwy. Kiedy pociski się skończą, oddział zacznie walczyć wręcz. Niektóre istoty mogą uzupełniać zasób amunicji w czasie walki.

Powyższe statystyki można podwyższać przy pomocy specjalnych zaklęć, orderów otrzymywanych za wybitne osiągnięcia oraz w wyniku awansu jednostki na wyższy poziom doświadczenia. Niewielka armia złożona z weteranów jest nierzadko znacznie potężniejsza niż dużo liczniejsza, ale niezbyt wytrenowana grupa wrogów. Dlatego warto zadbać o jak największą przeżywalność oddziałów, aby z bitwy na bitwę stawały się coraz silniejsze. Najłatwiej zrobić to poprzez wynajęcie kilku jednostek leczących, których jedynym celem jest utrzymanie pozostałych istot przy życiu.

O tym, ile oddziałów może znaleźć się w armii bohatera, decyduje wartość jego dowodzenia (patrz rozdział: Herosi: Podstawy) - Jednostki i taktyka | Eador Władcy rozdartego świata - Eador: Władcy rozdartego świata - poradnik do gry

O tym, ile oddziałów może znaleźć się w armii bohatera, decyduje wartość jego dowodzenia (patrz rozdział: Herosi: Podstawy). Same jednostki rekrutuje się w miastach - w dedykowanych do tego specjalnych budynkach wojskowych [Military Quarter] albo w tawernie z najemnikami. Niektóre oddziały można też przywołać dzięki specjalnym czarom (nieumarli, demony), a inne wykluć z jaj lub nasion (pająki, enty, bazyliszki, ślimaki, hydry, mantikory) lub wynająć w specjalnych siedzibach na mapie świata. W przypadku "wykluwanych" istot należy najpierw zdobyć odpowiednie jajo - występujące czasem w niektórych podziemiach lub otrzymywane w czasie bitwy - a następnie stworzyć specjalne budynki w strefie leśniczej [Foresters Quarters]. Wówczas wystarczy już tylko przejść do ekranu rekrutacji i przeciągnąć przedmiot na odpowiadające mu pole.

Podczas tworzenia armii istotne jest to, aby nie mieszać ze sobą istot o różnym charakterze: dobrych i złych - Jednostki i taktyka | Eador Władcy rozdartego świata - Eador: Władcy rozdartego świata - poradnik do gry

Podczas tworzenia armii istotne jest to, aby nie mieszać ze sobą istot o różnym charakterze: dobrych i złych. Takie zestawienie powoduje znaczne osłabienie morale wojska, a to może doprowadzić do katastrofy (przeciwnik potrafi wówczas wygrać starcie przy pomocy kilku czarów przerażających jednostki). Istoty o neutralnym podejściu co prawda nie cierpią na skutek zestawienia z różnymi osobowościami, ale na ogół są nieco słabsze od swoich bardziej charakternych odpowiedników. Dobrze mieć to na uwadze podczas kompletowania armii. O tym, do jakiej grupy przypisany jest dany oddział, informuje ekran miasta - u góry znajdują się istoty neutralne, niżej dobre, a na dole złe (screen powyżej).

Podczas planowania przyszłego kształtu armii należy pamiętać o tym, że wybór siedzib dla jednostek jest nieodwołalny i łączy się z pewnymi konsekwencjami. W praktyce oznacza to, że jeśli zbudowaliśmy np. obóz barbarzyńców [Barbarian Camp], to nie będziemy go już mogli zburzyć. Co więcej, istnieje też pewien limit budynków militarnych danej rangi: po jego osiągnięciu nie będziemy mogli tworzyć dodatkowych struktur. Innymi słowy, jeśli wznieśliśmy cztery budynki rekrutacyjne pierwszego poziomu, to utracimy dostęp do wszystkich pozostałych (oczywiście w ramach tego samego poziomu). To zaś oznacza znaczne ograniczenie różnorodności naszej armii, a co za tym idzie - specjalizację. Dlatego warto zdecydować się na konkretny styl gry już na wczesnym etapie rozgrywki.

Ilość budynków rekrutacyjnych przypadających na rangę

Ranga

Ilość możliwych do wzniesienia budowli rekrutacyjnych

I

4

II

3

III

2

IV

1

Na następnych stronach poradnika zestawiono ze sobą wszystkie istoty zamieszkujące Rozdarty Świat. Szereg przydatnych porad i sugestii powinien pomóc we właściwym wykorzystaniu ich potencjału: nawet najsłabsze jednostki mogą okazać się przydatnym narzędziem w ręku zdolnego stratega. W poszczególne opisy wpleciono też nieco informacji pomagających w optymalnym zestawieniu jednostek względem siebie, tak aby zwiększyć ich efektywność.