Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 11 września 2020, 14:09

autor: Hubert Sosnowski

Szop w przebraniu. Łowca ciastek. Pisuje o grach, filmach i serialach, a zdarza się, że i prozę.

Tzar i Original War to nie jedyne zapomniane strategie sprzed lat

Dziś porozmawiamy o zasłużonych grach strategicznych, które nawet jeśli nie były doskonałe, to swego czasu robiły furorę. Gry takie jak Tzar, Myth 2, czy seria Warlords warto przypomnieć nawet tym z nas, którzy spędzili przy nich długie godziny.

Battle Realms

BATTLE REALMS W SKRÓCIE

  1. Data premiery: 7 listopada 2001
  2. Producent: Liquid Entertainment
  3. Ocena czytelników: 8,7
  4. Dostępność w sprzedaży: GOG

Battle Realms to przykład dobrze przedstawionej i wykorzystanej egzotyki. To jednocześnie jedna z bardziej ambitnych i ciekawszych prób zreformowania RTS-ów. Dodajmy, że głównym projektantem gry był producent serii Command & Conquer. Razem z nową ekipą chciał on wprowadzić do gatunku trochę świeżości. Battle Realms przenosi nas do świata dalekowschodniej mitologii. Mamy tu cztery klany, na czele których możemy stanąć, magię i fantastyczne stwory oraz historię o wielkiej wojnie.

Produkcja Liquid Entertainment próbowała wygrać wyścig z czasem i wyprzedzić nadchodzącego wielkimi krokami (when-it’s-done) Warcrafta III. Gra faktycznie trafiła na rynek ponad pół roku przed hitem Blizzarda i pod wieloma względami była do niego podobna.

W rozgrywkę wpleciono elementy RPG – kto wie, czy nie zręczniej i płynniej niż w dziele „Zamieci”. Do naszego klanu mogą dołączyć bohaterowie o zróżnicowanych zdolnościach, ale to nie wszystko. Wszyscy nasi wojownicy zaczynają karierę jako zwykli chłopi, a ich zdolności bojowe zależą wyłącznie od szkolenia w specjalnych budynkach, takich jak dojo, strzelnica, czy świątynia. Dawny rolnik może stać się w nich samurajem, kusznikiem czy nawet stąpającym po zakazanej ścieżce czarownikiem.

Do tego dochodził interesujący system moralny oparty na siłach yin i yang oraz sojuszach, jakie zawarliśmy. Co ciekawe, jednym z surowców były... konie, które mogliśmy „wytrenować” na wierzchowce bojowe. Kampania cechowała się pewną nieliniowością (decydowaliśmy na przykład, jakie terytoria zaatakować najpierw). Takie połączenie elementów zapewniło dużą dozę oryginalności. Niestety, mocy przerobowej starczyło twórcom jedynie na dodatek.

Studio Liquid na pewnym etapie poważnie rozważało stworzenie Battle Realms 2. Gra miała być większa i lepsza od oryginału, ale niestety autorzy ostatecznie się na nią nie zdecydowali. Podobno ocenili, że produkcja kosztowałaby 5 milionów dolarów, więc nawet nie podchodzili do Kickstartera. Studio spróbowało za to ufundować na tym portalu karciane RPG Battle Realms Legends. Udało się jednak zebrać zaledwie 52 tysiące z zakładanych 100.

TWOIM ZDANIEM

Którą z zapomnianych strategii najlepiej wspominasz?

Knights & Merchants
16,9%
Tzar: Ciężar korony
13,1%
Original War
12,3%
Myth 2: Soulblighter
10%
Black & White
8,6%
Warlords: Battlecry 3
6,4%
Majesty: The Fantasy Kingdom Sim
6,1%
Earth 2150
5,7%
Total Annihilation
4,6%
Supreme Commander
3,5%
Kroniki Czarnego Księżyca
3,4%
Battle Realms
2,9%
Saga: Gniew wikingów
2,8%
Krush, Kill ’n Destroy
2,4%
Seven Kingdoms
1,2%
Zobacz inne ankiety
Tzar: Ciężar Korony

Tzar: Ciężar Korony

Original War

Original War

Battle Realms

Battle Realms

Black & White

Black & White

Knights & Merchants: The Peasants Rebellion

Knights & Merchants: The Peasants Rebellion

Saga: Gniew Wikingów

Saga: Gniew Wikingów

Majesty: Symulator królestwa fantasy

Majesty: Symulator królestwa fantasy

Total Annihilation

Total Annihilation

20 najlepszych gier strategicznych wszech czasów na PC
20 najlepszych gier strategicznych wszech czasów na PC

Kiedyś prezentowaliśmy listę dwudziestu najlepszych gier strategicznych ostatnich lat. Dziś czas sięgnąć trochę dalej w przeszłość i przyjrzeć się dwudziestu najlepszym strategicznym klasykom.

Najlepsze gry strategiczne na PC ostatnich lat – top strategie zdaniem redakcji
Najlepsze gry strategiczne na PC ostatnich lat – top strategie zdaniem redakcji

Przepytaliśmy redakcyjnych fanów gier strategicznych o ich ulubione tytuły i na tej podstawie stworzyliśmy listę świetnych strategii na PC. Która rządzi w 2018 roku na redakcyjnych dyskach? Przekonajcie się sami.