Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Battle Realms (PC)
OkładkaBattle Realms (PC)

Battle Realms PC

Battle Realms: Zen Edition

RTS, w którym trafiamy do fantastycznego świata inspirowanego azjatyckimi mitami. Battle Realms zabiera nas w sam środek wojny pomiędzy czterema zwaśnionymi klanami. Produkcja wydana w listopadzie 2001 roku po ponad 18 latach doczekała się reedycji o podtytule Zen Edition.

Strategiczne | fantasy | RTS

Battle Realms Premiera PC

9listopada2001

pudełko PL

18września2002

Steam

3grudnia2019

producent: Liquid Entertainment wydawca: Crave Entertainment wydawca PL: Licomp Empirical Multimedia Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Battle Realms jest strategią czasu rzeczywistego stworzoną przez zespół Liquid Entertainment, składający się z między innymi z osób, które wcześniej pracowały nad serią Command & Conquer. Produkcja zadebiutowała 9 listopada 2001 roku, a po nieco ponad osiemnastu latach doczekała się wzbogaconej o rozszerzenie Winter of the Wolf reedycji o podtytule Zen Edition; podpisał się pod nią Ed Del Castillo, czyli jeden z twórców pierwowzoru.

Fabuła

Battle Realms zabiera nas w podróż do fantastycznego świata inspirowanego azjatyckimi mitami. Produkcja opowiada o wojnie pomiędzy czterema klanami (Smoka, Węża, Wilka i Lotosu), w której środek po powrocie z wygnania trafia Kenji – główny bohater opowiedzianej tu historii. Od decyzji podejmowanych przez nas w toku rozgrywki zależy, czy Kenji doprowadzi do odrodzenia legendarnego Klanu Smoka, czy też zdecyduje się podążać ścieżką Klanu Węża, którego tronu jest ostatnim dziedzicem.

Akcja dodatku Winter of the Wolf rozgrywa się natomiast siedem lat przed wydarzeniami przedstawionymi w „podstawce” i opowiada o odzyskaniu wolności przez członków Klanu Wilka.

Mechanika

W Battle Realms akcję obserwujemy z lotu ptaka. Z pozoru rozgrywka nie odbiega zbytnio od tego, do czego przyzwyczaiły nas inne RTS-y. Podczas zabawy zajmujemy się więc wydobywaniem surowców i produkcją pożywienia, wznoszeniem kolejnych budowli, rekrutacją wojska, a także prowadzeniem wojen; wszystko to robimy, mając na uwadze ograniczoną liczbę jednostek. Każdy z tych elementów omawianego tytułu został jednak zrealizowany w oryginalny sposób.

Zacznijmy od tego, że poszczególne klany znacznie się od siebie różnią. Podczas gdy członkowie Klanu Smoka kierują się honorem i gardzą bronią palną, wywodzący się od nich Klan Węża zapomniał o swoich korzeniach i nie tylko korzysta z prochu strzelniczego, lecz także ucieka się do rabunków i kradzieży. Klan Wilka natomiast na pierwszym miejscu stawia wolność, przy czym nie korzysta z wierzchowców, z kolei najmroczniejszy ze wszystkich Klan Lotosu skupia się na wykorzystaniu magii. Co zaś tyczy się samej rozgrywki...

W Battle Realms żołnierzy nie szkolimy w koszarach jako osobne jednostki, lecz rekrutujemy ich spośród chłopów; każdy wojak może przy tym kontynuować naukę, z czasem stając się samurajem, berserkerem, bandytą czy choćby strzelcem. Osobna wzmianka należy się bohaterom, którzy dodają ducha walki naszym oddziałom, a niekiedy ich obecność potrafi przesądzić o losie bitwy. Za udział w bataliach otrzymujemy punkty Yin i Yang, za które odblokowujemy rozmaite ulepszenia dla poszczególnych jednostek. Co ciekawe każdy z naszych poddanych może dosiąść wierzchowca, pod warunkiem, że najpierw poślemy chłopów, by takowego złapali i udomowili. Dodatkowo konie przydają się nie tylko wojsku, lecz także rolnikom, znacznie przyspieszając uprawę ziemi.

Jako że produkcja nie pozwala nam wystawić szczególnie licznej armii, podczas prowadzenia działań wojennych liczy się przede wszystkim taktyka. W trakcie starć musimy mieć na względzie między innymi topografię terenu (strzelców warto ustawić wyżej, by zapewnić im lepszy zasięg, natomiast las stanowi świetne schronienie dla naszych podkomendnych, czyniąc ich niemal niewidzialnymi) oraz mocne i słabe strony poszczególnych jednostek (z których każda zadaje inny rodzaj obrażeń i jednocześnie jest podatna na określone ataki). Ważną rolę odgrywa również zmęczenie żołnierzy – po wyczerpaniu wytrzymałości nie walczą oni tak skutecznie, a także nie są w stanie dokonać taktycznego odwrotu; na szczęście krótki postój pozwala im zregenerować nadwątlone siły.

Poza tym plany szybkiej inwazji na terytoria zajęte przez nieprzyjaciół może pokrzyżować nam pogoda... choć z drugiej strony niekiedy zawdzięczamy jej przetrwanie. Przykładowo, z jednej strony ulewny deszcz znacznie spowalnia naszych żołnierzy, aczkolwiek z drugiej przyspiesza wzrost ryżu stanowiącego podstawę jadłospisu naszych poddanych oraz przyczynia się do gaszenia pożarów. To ostatnie jest o tyle ważne, że ogień rozprzestrzenia się tutaj w realistyczny sposób, konsumując kolejne budynki postawione blisko siebie.

Tryby gry

Oprócz kampanii fabularnej w Battle Realms na sprawdzenie czeka tryb skirmish. Ponadto tytuł umożliwia rozgrywkę w towarzystwie siedmiu graczy w ramach opartego na zasadach PvP trybu multiplayer.

Kwestie techniczne

Battle Realms posiada barwną grafikę utrzymaną w stylistyce budzącej skojarzenia z tradycyjnym azjatyckim malarstwem. Na tle pierwowzoru wersja Zen Edition wyróżnia się za sprawą obsługi rozdzielczości panoramicznych i możliwości zabawy na dwóch monitorach, a także mnóstwa poprawionych błędów.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 8,7 / 10 na podstawie 1332 głosów czytelników.

Battle Realms cena w dniu premiery: 49 PLN

Klasyfikacja PEGI Battle Realms

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Battle Realms Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium III 750MHz
  • 128MB RAM
  • 32MB akcelerator 3D