Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 11 września 2020, 14:09

autor: Hubert Sosnowski

Szop w przebraniu. Łowca ciastek. Pisuje o grach, filmach i serialach, a zdarza się, że i prozę.

Tzar i Original War to nie jedyne zapomniane strategie sprzed lat

Dziś porozmawiamy o zasłużonych grach strategicznych, które nawet jeśli nie były doskonałe, to swego czasu robiły furorę. Gry takie jak Tzar, Myth 2, czy seria Warlords warto przypomnieć nawet tym z nas, którzy spędzili przy nich długie godziny.

Saga: Gniew wikingów

SAGA: GNIEW WIKINGÓW W SKRÓCIE

  1. Data premiery: 14 maja 1999
  2. Producent: Cryo Interactive
  3. Ocena czytelników: 8,6
  4. Dostępność w sprzedaży: brak

Następna w kolejce jest pozycja, która przy obecnej modzie na wikingów prawdopodobnie sprzedałaby się jeszcze lepiej – a może nawet doczekała jakiegoś remake’u w HD. Pod koniec lat 90. Saga: Gniew wikingów znalazła oddane grono fanów, którzy ciepło wspominają tę produkcję do dziś, choć nie zapisała się wielkimi zgłoskami w historii branży.

Nie zmienia to faktu, że mamy do czynienia z naprawdę przyjemną strategią. Jej podstawowe cechy to prostota i bezpretensjonalność. Oraz całkiem spora liczba początkowych opcji do wyboru – w świecie gry spotykamy karły, elfy, trolle, gigantów, centaury a także dwie ludzkie frakcje wikingów i południowców.

Saga wykorzystuje tradycyjny schemat i nie udaje czegoś, czym nie jest. To pełnokrwisty, rasowy RTS, w którym budujemy bazę, rekrutujemy jednostki, a następnie rzucamy armię na wroga po to, by porządnie, jak Odyn przykazał, wyciąć wszystko, co nie nosi naszych barw. Jakieś misje w kampanii są, ale tak naprawdę to tylko pretekst do powtórzenia jeszcze raz procesu opisanego powyżej. Dodatkiem do walk była dość rozbudowana warstwa ekonomiczna, oparta na aż pięciu surowcach (drewno, jedzenie, metal, siano, magiczne owoce).

W grze zaimplementowano ciekawostkę – system pór roku, od którego zależy, jakie surowce i w jaki sposób pozyskujemy (np. zimą w ruch idzie łowienie ryb w przeręblu). Powoływanie nowych jednostek odbywa się z kolei poprzez zarządzenie prokreacji między naszymi podwładnymi. Oznacza to pewną losowość, bo ze związku przedstawicieli różnych ras, np. karlicy z człowiekiem, możemy uzyskać losowo dziecko ludzkie lub należące do rasy karłów. Choćby dla tych kilku ciekawostek i przyjemnej rozgrywki warto Sagę sprawdzić. Zwłaszcza jeśli jesteście miłośnikami klimatów retro.

TWOIM ZDANIEM

Którą z zapomnianych strategii najlepiej wspominasz?

Knights & Merchants
16,9%
Tzar: Ciężar korony
13,1%
Original War
12,3%
Myth 2: Soulblighter
10%
Black & White
8,6%
Warlords: Battlecry 3
6,4%
Majesty: The Fantasy Kingdom Sim
6,1%
Earth 2150
5,7%
Total Annihilation
4,6%
Supreme Commander
3,5%
Kroniki Czarnego Księżyca
3,4%
Battle Realms
2,9%
Saga: Gniew wikingów
2,8%
Krush, Kill ’n Destroy
2,4%
Seven Kingdoms
1,2%
Zobacz inne ankiety
Tzar: Ciężar Korony

Tzar: Ciężar Korony

Original War

Original War

Battle Realms

Battle Realms

Black & White

Black & White

Knights & Merchants: The Peasants Rebellion

Knights & Merchants: The Peasants Rebellion

Saga: Gniew Wikingów

Saga: Gniew Wikingów

Majesty: Symulator królestwa fantasy

Majesty: Symulator królestwa fantasy

Total Annihilation

Total Annihilation

20 najlepszych gier strategicznych wszech czasów na PC
20 najlepszych gier strategicznych wszech czasów na PC

Kiedyś prezentowaliśmy listę dwudziestu najlepszych gier strategicznych ostatnich lat. Dziś czas sięgnąć trochę dalej w przeszłość i przyjrzeć się dwudziestu najlepszym strategicznym klasykom.

Najlepsze gry strategiczne na PC ostatnich lat – top strategie zdaniem redakcji
Najlepsze gry strategiczne na PC ostatnich lat – top strategie zdaniem redakcji

Przepytaliśmy redakcyjnych fanów gier strategicznych o ich ulubione tytuły i na tej podstawie stworzyliśmy listę świetnych strategii na PC. Która rządzi w 2018 roku na redakcyjnych dyskach? Przekonajcie się sami.