Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 11 września 2020, 14:09

autor: Hubert Sosnowski

Szop w przebraniu. Łowca ciastek. Pisuje o grach, filmach i serialach, a zdarza się, że i prozę.

Tzar i Original War to nie jedyne zapomniane strategie sprzed lat

Dziś porozmawiamy o zasłużonych grach strategicznych, które nawet jeśli nie były doskonałe, to swego czasu robiły furorę. Gry takie jak Tzar, Myth 2, czy seria Warlords warto przypomnieć nawet tym z nas, którzy spędzili przy nich długie godziny.

Total Annihilation

TOTAL ANNIHILATION W SKRÓCIE

  1. Data premiery: 12 września 1997
  2. Producent: Cavedog Entertainment
  3. Ocena czytelników: 8,8
  4. Dostępność w sprzedaży: GOG, Steam

Czas wziąć na warsztat pozycję prawdziwie kultową, którą miłośnicy RTS-owych bitew przywoływali na przełomie wieków jako niedościgniony wzór do naśladowania, ikonę nie mniej ważną niż StarCraft Blizzarda. To dzieło Chrisa Taylora, który dał nam później serie Dungeon Siege, Supreme Commander i niezbyt udane Project Spark.

Total Annihilation nie posiada tak rozbudowanej fabuły jak ukochany przez Koreańczyków RTS „Zamieci”, ale za to nadrabia to intrygującymi nowinkami mechanicznymi i ogólną przyjemnością płynącą z rozgrywki. Oraz – oczywiście – solidnym wyzwaniem.

NIEŚMIERTELNOŚĆ POCZĄTKIEM WOJNY ŚWIATÓW

Fabuła Total Annihilation nie była tak dobrze opowiedziana jak historia wojny terran, zergów i protossów, ale mimo to okazywała się całkiem ciekawa. Wojna zaczęła się, gdy rządzona przez technokratów ludzkość w dalekiej przyszłości nauczyła się kopiować świadomość i instalować ją w maszynach. Rząd znany jako Core wydał nakaz, by cała populacja poddała się temu procesowi. Ci, którzy nie chcieli zrezygnować z biologicznej formy egzystencji, założyli ruch oporu – Arm. Wojna między ludzkością zrobotyzowaną i biologiczną trwała cztery tysiące lat – gdy gracz zaczynał przygodę, znane planety zostały już niemal całkowicie wyjałowione, a konflikt toczył się pomiędzy niedobitkami obu frakcji.

Swoistym novum w grze jest sposób zdobywania surowców. Zamiast robotników, przenoszących do magazynu małe porcje zasobów, mamy obliczane w czasie rzeczywistym strumienie „przychodów” i „wydatków” metalu i energii. Surowce pozyskują dla nas specjalne budynki, a równie istotne jak owe budynki produkcyjne są magazyny.

Do tego dochodzi całkiem zaawansowana fizyka map (ukształtowanie terenu ma spory wpływ na przebieg bitwy) i spory wachlarz jednostek z potężnym mechem dowódcą na czele, którymi możemy sterować. Za ścieżkę dźwiękową odpowiadał sam Jeremy Soule, twórca muzyki do Morrowinda, Obliviona i Skyrima) więc i pod tym względem Total Annihilation wyróżniało się z tłumu. Posypały się branżowe nagrody, dodatki, modyfikacje, duchowi spadkobiercy (Supreme Commander, o którym za chwilę). I tylko pełnoprawnej kontynuacji brak, z czym gracze chyba już się pogodzili.

TWOIM ZDANIEM

Którą z zapomnianych strategii najlepiej wspominasz?

Knights & Merchants
16,9%
Tzar: Ciężar korony
13,1%
Original War
12,3%
Myth 2: Soulblighter
10%
Black & White
8,6%
Warlords: Battlecry 3
6,4%
Majesty: The Fantasy Kingdom Sim
6,1%
Earth 2150
5,7%
Total Annihilation
4,6%
Supreme Commander
3,5%
Kroniki Czarnego Księżyca
3,4%
Battle Realms
2,9%
Saga: Gniew wikingów
2,8%
Krush, Kill ’n Destroy
2,4%
Seven Kingdoms
1,2%
Zobacz inne ankiety
Tzar: Ciężar Korony

Tzar: Ciężar Korony

Original War

Original War

Battle Realms

Battle Realms

Black & White

Black & White

Knights & Merchants: The Peasants Rebellion

Knights & Merchants: The Peasants Rebellion

Saga: Gniew Wikingów

Saga: Gniew Wikingów

Majesty: Symulator królestwa fantasy

Majesty: Symulator królestwa fantasy

Total Annihilation

Total Annihilation

20 najlepszych gier strategicznych wszech czasów na PC
20 najlepszych gier strategicznych wszech czasów na PC

Kiedyś prezentowaliśmy listę dwudziestu najlepszych gier strategicznych ostatnich lat. Dziś czas sięgnąć trochę dalej w przeszłość i przyjrzeć się dwudziestu najlepszym strategicznym klasykom.

Najlepsze gry strategiczne na PC ostatnich lat – top strategie zdaniem redakcji
Najlepsze gry strategiczne na PC ostatnich lat – top strategie zdaniem redakcji

Przepytaliśmy redakcyjnych fanów gier strategicznych o ich ulubione tytuły i na tej podstawie stworzyliśmy listę świetnych strategii na PC. Która rządzi w 2018 roku na redakcyjnych dyskach? Przekonajcie się sami.